Alex Stepney

BIOGRAFIA

Alex Stepney urodził się 18 września 1942 roku w Mitcham. Karierę piłkarską rozpoczynał w zespołach młodzieżowych Surrey Schoolboys i London Schoolboys. Po pobycie na testach w pierwszoligowym Fulham, Alex dołączył do Tooting and Mitcham w wieku 16 lat.

W marcu 1963 roku w wieku 19 lat Stepney trafił jako amator do Millwall. Władze klubu szybko przekonały się co do umiejętności Anglika i już w maju Alex podpisał profesjonalny kontrakt.

Trzy lata później władze Chelsea zapłaciły za niego 52 tysiące funtów. Jednakże, już trzy miesiące później Stepney trafił na Old Trafford za rekordową sumę za bramkarza - 55 tysięcy funtów.

W swoim debiucie w derby Manchesteru zachował czyste konto i 'Czerwone Diabły' wygrały 1-0. Sezon zakończył się wywalczeniem przez United Mistrzostwa Anglii. U szczytu formy Alex znajdował się także 12 miesięcy później. Był podstawowym bramkarzem 'Czerwonych Diabłów' gdy ci zdobywali Puchar Europy. Jego obrona strzału Eusebio w ostatnich minutach finałowego spotkania była bardzo ważnym momentem, ponieważ Stepney doprowadził tym samym do dogrywki. Co ciekawe, w sezonie 1973-74 wykonywał rzuty karne.

Stepney był wspaniałym bramkarzem, który stał w bramce United ponad dekadę. Wspaniale grał na przedpolu, dzięki czemu zawodnicy z pola zawsze mogli na niego liczyć.