Stuart Pearson

BIOGRAFIA

Stuart James Pearson, grający na pozycji napastnika, wychowanek Hull City. Urodzony 21 czerwaca 1949 roku, w Cottingham. Pierwszy profesjonalny kontrakt podpisał w 1968 roku, z drużyną „The Tigers”.

Na Boothferry Park spędził 6 sezonów, wystąpił w 129 spotkaniach, strzelając 44 gole. Początki nie były łatwe, bowiem zastąpić miał lokalną legendę, Chris’a Chilton’a. Szybko jednak przyjął się w drużynie, wykazując się między innymi świetnymi wykończeniem.

W 1974 roku podpisał kontrakt z Manchesterem United, który miał właśnie debiutowac w drugiej lidze. Pearson walnie przyczynił się do powrotu drużyny na najwyższy szczebel rozgrywek, strzelając dla klubu 17 goli.

Każdą swoją bramkę celebrował w ten sam sposób, podnosząc zaciśniętą prawą pięść.

Manchester United po powrocie do pierwszej ligi, wraz z Pearsonem dotarł do finału Pucharu Anglii, przegranego jednak 1:0. Rok później jednak, klub Puchar Anglii już zdobył, wygrywając z Liverpoolem 2:1. Stuart strzelił wtedy pierwszego gola.

Karierę na Old Trafford przerwała poważna kontuzja kolana. Do zdrowia doszedł już na Upton Park, gdzie sprowadzono go za kwotę 220 tysięcy funtów. W United wystąpił w 139 spotkaniach, zdobywając 55 bramek.

Pobyt w West Ham United, nie był usłany różami. Ciągle nękany powracającymi problemami z kolanek, Pearson w przeciągu trzech lat, rozegrał raptem 34 spotkania, zdobywając dla „The Hummers” 6 bramek.

Zakończył piłkarską karierę w 1982 roku, zaliczając w międzyczasie 15 występów w kadrze synów Albionu, strzelając 5 bramek. Próbował swoich sił jako trener, przez rok pracując w Stockport County w sezonie 85/86, oraz samodzielnie prowadząc Northwich Victoria w pierwszej połowie sezonu 86/87. Pracował również jako ekspert dla MUTV.