Akademia Manchesteru United wygrywa Murapol Cup

P.W.
Zmień rozmiar tekstu:

W dniach 3-5 czerwca w Krakowie miała miejsce kolejna już edycja jednego z najlepiej obsadzonych turniejów młodzieżowych w Polsce (rocznik 2005). Po raz trzeci na zaproszenie Akademii Piłkarskiej 21 odpowiedział zespół „Czerwonych Diabłów”.

Tradycyjnie mecze rozgrywano na terenie J&J Sports Center. Dwanaście zespołów podzielono na dwie grupy, a samo losowanie odbyło się pod Wawelem. Pierwszego dnia toczyły się zmagania grupowe, równolegle rozgrywane na dwóch boiskach ze sztuczną nawierzchnią.

Grupa A
Wisła Kraków
Manchester United
FCB Escola Varsovia
SC Heerenveen
Lechia Gdańsk
Borussia Dortmund

Grupa B
Akademia Piłkarska 21
Malmo FF
Jagiellonia Białystok
Everton FC
Ruch Chorzów
Dynamo Kijów

Podopieczni trenera Eamona Mulveya bardzo dobrze rozpoczęli turniej, wygrywając na sam początek 5:1 z młodymi adeptami Wisły Kraków. Kolejne spotkanie również przebiegło pod ich dyktando i pewnie ograli rówieśników z Lechii Gdańsk aż 4:0. Następne mecze to mały kryzys angielskiego zespołu. Pierwszą zaporą nie do przejścia okazała się ekipa SC Heerenveen. Holendrzy zdominowali całe spotkanie, a finalnie wygrali 3:0. Kolejną przeszkodą okazał się zespół warszawskiej szkółki Barcelony – Escola Varsovia, z którym w przeszłości Manchester United mierzył się już na krakowskiej ziemi. Piłkarze ze stolicy postawili twarde warunki gry, co przyniosło im skromne zwycięstwo 1:0.

Ostatnim spotkaniem tego dnia dla młodych „Czerwonych Diabłów” był pojedynek z Borussią Dortmund. Walka o „być albo nie być”. Od pierwszego gwizdka z animuszem do ataku ruszyli Anglicy, co dało im szybkie prowadzenie. Niemiecki zespół jednak nie odpuszczał, miał kilka dogodnych sytuacji do wyrównania wyniku. Jednak to Man Utd zdobył kolejną bramkę i wydawało się, że jest już pewny wygranej. Kilka chwil później Borussia zdobyła gola kontaktowego i miała później świetne okazje na wyrównanie. Wynik do końca meczu nie uległ zmianie, a goście z Manchesteru awansowali do ćwierćfinału.
I dzień turnieju:
3 zwycięstwa, 2 porażki, bilans bramek: 11:6
Galeria i wideo

Wyniki (w nawiasie czas meczu na nagraniu)
Man Utd 5:1 Wisła Kraków (1:22)
Man Utd 4:0 Lechia Gdańsk (1:27:44)
Man Utd 0:3 SC Heerenveen (2:45:51)
Man Utd 0:1 FCB Escola Varsovia (3:46:10)
Man Utd 2:1 Borussia Dortmund (4:27:00)

Drugi dzień turnieju Murapol Cup otwierały spotkania ćwierćfinałowe. W swoim spotkaniu chłopcy z akademii MU mierzyli się Dynamem Kijów, który w fazie grupowej wygrał wszystko, co było do wygrania – dokonał tego jako jedyny zespół z całej stawki. Od pierwszych minut rywalizacja była niesamowicie zacięta, nikt nie odstępował nogi, a samo spotkanie zakończyło się wynikiem 1:1, a więc o tym, kto awansuje, decydował konkurs rzutów karnych. Prawdopodobnie była to i będzie najdłuższa seria jedenastek w życiu młodych piłkarzy. Po 17 seriach (sic!) Manchester United awansował do półfinału, zwyciężając 11:10 po serii rzutów karnych.

W starciu półfinałowym czekała już drużyna Akademii Piłkarskiej 21, a więc organizatora zawodów. Krakowscy piłkarze imponowali w turnieju, co pokazali od pierwszego gwizdka. To oni również objęli prowadzenie w meczu, jednakże po uwagach Eamona Mulveya zespół zaczął atakować, szarpać do przodu, co przyniosło oczekiwane efekty. Najpierw Anglicy zdobyli bramkę wyrównującą, a następnie przechylili szalę na swoją korzyść, strzelając na 2:1 w ostatnich sekundach starcia.

W finale zespół Man Utd zmierzył się z grupowym rywalem i rewelacją turnieju, holenderskim SC Heerenveen. Starcie dostarczyło niesamowitej dawki emocji. Warto przypomnieć, że w pierwszej fazie rozgrywek młodzi piłkarze z Old Trafford ulegli Holendrom 0:3. Tym razem jednak to Anglicy od początku spotkania ruszyli do ataku, co przyniosło szybkie objęcie prowadzenia. Dalsza część to gra na czas, jednak po kuriozalnej bramce samobójczej Holendrzy wyrównali, a chwilę później objęli prowadzenie. Walka rozgorzała na dobre. Minuty uciekały, a Manchester United bił głową w mur. Na kilka minut przed końcem udało się doprowadzić do remisu 2:2. W ostatnich sekundach młodzi piłkarze United mogli trafić na 3:2, jednak piłka trafiła w poprzeczkę. O zwycięstwie w Murapol Cup decydowała seria rzutów karnych i to „Czerwone Diabły” okazały się lepsze! W serii jedenastek zawodnicy Man Utd ani razu się nie pomylili i ostatecznie wygrali 3:1.

Cały mecz od 3:03:00 tutaj.

II dzień turnieju: 3 zwycięstwa, bilans bramek (bez karnych): 5:4
1/4 – Manchester United 1:1 (11:10p) Dynamo Kijów
1/2 – Manchester United 2:1 Akademia Piłkarska 21
Finał – SC Heerenveen 2:2 (1:3p) Manchester United

Bilans całkowity: 6 zwycięstw, 2 porażki, bilans bramek (bez karnych): 16:10Zdjęcia: Bartłomiej Ziółkowski / AP Wisła Kraków

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze