Euro 2016: Portugalia z mistrzostwem

Paweł Smyk

Portugalia mimo utraty najlepszego zawodnika już w pierwszej połowie pokonała faworyzowaną Francję 1:0 po trafieniu w dogrywce i sięgnęła po mistrzostwo Europy.

Po meczu mniej będzie się mówiło o futbolu, a więcej o pechu Cristiano Ronaldo. Gwiazdor reprezentacji Portugalii po starciu z Dimitri Payetem już w 25. minucie musiał opuścić boisko z powodu kontuzji kolana. Zawodnik Realu Madryt próbował kontynuować grę, ale nie dał już rady z powodu zbyt dużego bólu. Ostatecznie to jednak on będzie chodził po finale z wysoko podniesioną głową, jako zdobywca pucharu.

Mecz jak na rangę finału mistrzostw Europy okazał się niezwykle rozczarowujący. Niewiele oglądaliśmy ładnej gry, sytuacji bramkowych było jak na lekarstwo. Świetne spotkanie rozegrał Moussa Sissoko, który biegał za trzech i stwarzał sporo problemów rywalom.

I gdy każdy już myślami był przy konkursie rzutów karnych o sobie znać dał rezerwowy Eder, który w tym turnieju rozegrał przed tym meczem zaledwie 13 minut. Napastnik Lille potężnie i precyzyjnie uderzył zza pola karnego, a Hugo Lloris nie zdołał sięgnąć piłki.

Anthony Martial pojawił się na boisku tuż po straconej bramce przez Francję w 110. minucie. Morgan Schneiderlin cały mecz i tym samym cały turniej przesiedział na ławce rezerwowych.

Portugalia – Francja 1:0 dogr. (0:0)
Bramka: Eder 109′

Portugalia: Rui Patricio – Cedric, Pepe, Fonte, Guerreiro, Ronaldo, Joao Mario, William Carvalho, Sanches, Nani, Adrien Silva.

Francja: Lloris – Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra – Matuidi, Pogba – Sissoko, Griezmann, Payet – Giroud.