„Daily Mail”: van Gaal wśród kandydatów na selekcjonera reprezentacji Belgii

Jakub Mikuła
Zmień rozmiar tekstu:

W piątek z reprezentacją Belgii rozstał się Marc Wilmots, dotychczasowy selekcjoner. Belgowie chcieliby, by jego następcą był ktoś sprawdzony w międzynarodowych rozgrywkach. Zdaniem Francois de Keersmaeckera, prezydenta belgijskiej federacji (KBVB), Louis van Gaal byłby jednym z kandydatów, gdyby zdecydował się stanąć do wyścigu o stanowisko.

Wilmots został zwolniony z pracy po tym, jak Belgowie odpadli z Euro 2016 w rozczarowujących okolicznościach. Dotarli do ćwierćfinału, gdzie przegrali 1:3 z Walią.

KBVB zamierza skrupulatnie wybrać nowego selekcjonera. Chris van Puyvelde, dyrektor techniczny federacji, powiedział, że poszukiwany jest ktoś, kto potrafiłby odpowiednio wykorzystać „wyjątkowe pokolenie” belgijskich piłkarzy.

– To otwarty proces. Oczekuję, że moja skrzynka pocztowa zostanie zasypana wiadomościami – powiedział Puyvelde, który będzie nadzorował proces selekcji nowego opiekuna kadry Belgów.

– Poszukujemy kogoś, kto ma odpowiednie doświadczenie i może się pochwalić konkretnymi wynikami w reprezentacyjnej piłce. Musi preferować nowoczesny futbol. Musi przejawiać taktyczną bystrość i elastyczność, ponieważ żaden mecz ani przeciwnik nie będzie taki sam. Musi być także odpowiednio wymagający, gdyż zawodnicy, z którymi będzie pracował, są przyzwyczajeni do pracy na wysokim poziomie.

– Mamy wyjątkowe pokolenie piłkarzy, którzy muszą także mieć możliwość podejmowania decyzji na własną rękę.

– Chcemy także kogoś, kto jest otwarty w komunikacji z zawodnikami. To nie musi być Belg. Jesteśmy w trakcie otwartego procesu. Myślę, że znajdziemy topowych kandydatów, gdyż jesteśmy wiceliderem rankingu FIFA.

Wśród pierwszych chętnych jawił się Michel Preud’homme, który w maju poprowadził Club Brugge do mistrzostwa Belgii. Jego kandydaturę momentalnie wykluczył jednak prezydent klubu, który stwierdził, że Preud’homme powinien szanować zobowiązania kontraktowe z Brugią.

W trakcie piątkowej konferencji prasowej, na której potwierdzono odejście Wilmotsa, zapytano Francois De Keersmaeckera, czy van Gaal, który w maju został zwolniony przez Manchester United, znajduje się wśród kandydatów na selekcjonera reprezentacji Belgii.

– Van Gaal może być brany pod uwagę – odpowiedział prezydent KBVB. – Zobaczymy, czy będzie zainteresowany stanowiskiem. Jeśli zrobi pierwszy krok, rozpatrzymy jego kandydaturę.

Belgowie wyjawili, że chcą znaleźć nowego selekcjonera do września, gdy zmierzą się z Hiszpanią w meczu towarzyskim w Brukseli. Pięć dni później meczem wyjazdowym z Cyprem rozpoczną zmagania w eliminacjach do mistrzostw świata w Rosji.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze