Przekonujące zwycięstwo z Bournemouth na start sezonu

Paweł Smyk

„Czerwone Diabły” z wysokiego C rozpoczynają sezon 2016/17. Po zdobytej Tarczy Wspólnoty przyszło pewne zwycięstwo 3:1 z Bournemouth. Bramki dla Manchesteru United strzelali Juan Mata, Wayne Rooney i Zlatan Ibrahimović.

Przez znaczną część pierwszej połowy fani Manchesteru United zapewne często zerkali na ławkę rezerwowych, zachodząc w głowę czy czasem wciąż nie siedzi na niej Louis van Gaal. Gra podopiecznych Jose Mourinho nie porywała, a z wielu podań niewiele wynikało. Pierwszy celny strzał oddali dopiero w 25. minucie, ale próbę Wayne’a Rooneya raczej należy rozpatrywać w kategorii anemicznych podań do bramkarza w Lidze Szóstek.

Na pięć minut przed końcowym gwizdkiem w pierwszej odsłonie sprawy w swoje ręce zdecydował się wziąć Simon Francis, który odprawił niewiarygodny kryminał. Najpierw zbyt lekko wycofał piłkę do Artura Boruca, co pozwoliło Juanowi Macie przejąć futbolówkę, a po interwencji polskiego golkipera stał w takim miejscu, że ta odbiła się od jego nóg i trafiła znów pod nogi Hiszpana. Były zawodnik Chelsea więc grzecznie podziękował i wpakował ją do pustej bramki.

W drugiej połowie obraz gry diametralnie się zmienił. Bournemouth wciąż nie imponowali, jednak tego samego nie można powiedzieć o drużynie „Czerwonych Diabłów”, który szukali kolejnych goli. W 59. minucie źle trafił w piłkę Anthony Martial po dośrodkowaniu Antonio Valencii, ale na tyle dopisało mu szczęście, że ta znalazła przed bramką Wayne’a Rooneya, który głową wpakował ją do siatki. Chwilę później dał o sobie znać Zlatan Ibrahimović, który miał sporo wolnego miejsca na 25. metrze, dzięki czemu mógł skutecznie strzelić po ziemi blisko słupka.

Eddie Howe nie zamierzał się dłużej przyglądać takiemu stanowi rzeczy i dokonał dwóch zmian, które szybko przyniosły oczekiwany rezultat. Adam Smith w 69. minucie silnie uderzył tuż przy słupku, a David De Gea nie zdołał zatrzymać jego uderzenia.

Bournemouth – Manchester United 1:3 (0:1)
Bramki: Smith 69′ – Mata 40′, Rooney 59′, Ibrahimović 64′

Bournemouth: Boruc – Smith, Francis, Cook, Daniels – Ibe (Afobe 68′), Surman, Arter, Cook (Gradel 81′) – Wilson (Grabban 67′), King.

Niewykorzystane zmiany: Federici, Ake, Smith, Gosling.

Manchester United: De Gea – Valencia, Bailly, Blind, Shaw – Fellaini, Herrera – Mata (Mchitarjan 75′), Rooney (Depay 89′), Martial (Schneiderlin 85′) – Ibrahimović.

Niewykorzystane zmiany: Romero, Rojo, Carrick, Rashford.