FA Cup: Man Utd przed szansą przeprowadzenia historycznej czwartej zmiany

Jakub Mikuła
Zmień rozmiar tekstu:

Jeśli w ćwierćfinale Pucharu Anglii pomiędzy Chelsea i Manchesterem United będzie potrzebna dogrywka, na boisku po raz pierwszy w historii rozgrywek mogą się pojawić czwarci rezerwowi.

Nowe przepisy umożliwiają przeprowadzenie dodatkowej, czwartej zmiany w dogrywce. Zasada ta została przetestowana na zeszłorocznej Copa America, a w FA Cup weszła w życie w tegorocznych ćwierćfinałach. Wszystkie trzy dotychczas rozegrane spotkania rozstrzygnęły się jednak w półtorej godziny.

Zmiana, która ma nieco urozmaicić najstarsze klubowe rozgrywki na świecie, w klubowej piłce nożnej zadebiutowała w grudniu zeszłego roku, gdy Alvaro Morata zastąpił Cristiano Ronaldo w dogrywce finału Klubowych Mistrzostw Świata.

Z tej okazji dziennikarze manutd.com zwrócili uwagę na to, jak dotychczas radzili sobie w Pucharze Anglii zmiennicy Manchesteru United.

Pierwszy w historii zmiennik

Współcześnie rozumiani rezerwowi pojawili się w piłce nożnej na mistrzostwach świata w 1954 roku, ale w FA Cup zadebiutowali dopiero w sezonie 1967/68. Na początku zmienianie zawodników było możliwe jedynie w przypadku kontuzji. Man Utd, który został wówczas wyeliminowany przez Tottenham w trzeciej rundzie rozgrywek, wprowadził swojego pierwszego rezerwowego dopiero w styczniu 1969 roku, gdy możliwe było już przeprowadzanie zmian z dowolnego powodu. Był nim David Sadler, który zastąpił George’a Besta w wygranym 3:1 spotkaniu z Exeter. 4 lata wcześniej John Fitzpatrick w przegranym 1:5 meczu z Tottenhamem został pierwszym zmiennikiem w historii klubu.

Rezerwowi w finałach FA Cup

Gdy David McCreery w przegranym z Southampton finale Pucharu Anglii w 1976 roku zastąpił Gordona Hilla, został pierwszym wprowadzonym przez Man Utd w finale FA Cup zmiennikiem. W sezonie 1986/87 zasady zmieniono ponownie. Od tamtej pory każdy klub miał możliwość wprowadzenia dwóch zawodników w meczach Football League i Pucharu Anglii.

Okazało się, że był to mały krok dla człowieka, ale wielki dla ludzkości, bo dalsze zmiany były wprowadzane już regularnie. Zaczęto od umożliwienia przeprowadzenia dwóch zmian zawodników z pola plus bramkarza. Gdy obowiązywały takie przepisy, Brian McClair został pierwszym rezerwowym w historii Man Utd, który zdobył bramkę w finale FA Cup. W 1994 roku pokonał bramkarza Chelsea. Teddy Sheringham powtórzył ten wyczyn 5 lat później.

Superrezerwowi

Trudno uznać za niespodziankę, że Sheringham znajduje się w czołówce najlepszych strzelców klubu jako rezerwowych w FA Cup. Wchodząc z ławki, zdobył 3 bramki, czemu potrafili dorównać jedynie Ole Gunnar Solskjaer i Wayne Rooney. Mimo że Javier Hernandez jest drugim najlepszym strzelcem w historii Man Utd jako rezerwowy (17 goli), w latach 2010-15 tylko 2-krotnie wchodził z ławki w spotkaniach w FA Cup.

Najwięcej meczów w roli rezerwowego w FA Cup rozegrał Paul Scholes – 17. Tuż za nim, z 15 spotkaniami plasuje się Ole Gunnar Solskjaer, który wchodząc z ławki zdobył dla Man Utd 29 bramek we wszystkich rozgrywkach, a także Ryan Giggs (12), który rozegrał najwięcej meczów w historii klubu zarówno jako rezerwowy, jak i jako zawodnik wyjściowego składu. W obecnej kadrze przodują pod tym względem Wayne Rooney i Antonio Valencia, którzy w FA Cup byli wprowadzani na boisko z ławki po 7 razy.

Dalsze zmiany

Kolejną zmianą w przepisach Pucharu Anglii jest przybranie typowego formatu play-off już od fazy ćwierćfinału FA Cup. Oznacza to, że mecz z Chelsea będzie musiał się rozstrzygnąć na Stamford Bridge. Jeśli Man Utd stanie się zaledwie piątym zespołem w dziejach powojennego angielskiego futbolu, który obroni Puchar Anglii, jego starcie z „The Blues” może więc przejść do historii.

Tagi: ,

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze