manutd.com

Jose Mourinho zakończył swój pierwszy sezon w Manchesterze United zwycięstwem w Lidze Europy. “Czerwone Diabły” były krytykowane za taktykę przyjętą na finał z Ajaksem, ale Portugalczyk broni swojego zespołu i podkreśla, że Man Utd w zupełności zasłużył na zwycięstwo, a zagrał w taki sposób, bo wiedział, jak wykorzystać słabości rywali.

Ogólne odczucia

– Oczywiście myślę o ofiarach tragedii w Manchesterze i współczuję im rodzinom. Nie zapominam o niej. Może ta wygrana zapewni miastu nieco szczęścia, nie wiem. Sam oczywiście zamieniłbym to trofeum na życia ludzi, którzy je stracili, ale skupiam się na stronie sportowej i jestem naprawdę dumny.

Występ zespołu

– Zespół grał fantastycznie od pierwszej do ostatniej minuty. Był to rewelacyjny występ drużyny jako kolektywu. Poszczególni piłkarze pokazali się z bardzo dobrej strony i mieliśmy pełną kontrolę nad meczem. Zawsze wierzyliśmy w to, że jesteśmy w stanie wygrać Ligę Europy i jesteśmy bardzo szczęśliwi. Graliśmy inteligentnie, zrobiliśmy to w wygodny sposób. Byliśmy znacznie mocniejsi od Ajaksu. Jeśli ktoś dominuje w powietrzu, powinien grać długimi podaniami. W futbolu jest wielu poetów, ale poeci rzadko zdobywają trofea. Wiedzieliśmy, że jesteśmy lepsi od Ajaksu i wykorzystaliśmy jego słabości.

Awans do Ligi Mistrzów

– Weszliśmy do Ligi Mistrzów we właściwy sposób, a dla mnie właściwym sposobem jest mistrzostwo Anglii albo zdobycie Ligi Europy. Nie byliśmy wystarczająco silni, by wygrać Premier League, ale inaczej było w Lidze Europy, więc wróciliśmy do Ligi Mistrzów. Klub ma teraz w swoim dorobku wszystkie trofea, jakie można tylko zdobyć. Od początku walczyliśmy, żeby to osiągnąć. W zupełności zasłużyliśmy na zwycięstwo. Jestem szczęśliwy, mogąc zobaczyć wszystkich piłkarzy, w tym chłopców poruszających się o kulach, z tym pucharem.

Trzy trofea na pięć możliwych

– I 64 mecze na 66 możliwych. Niesamowita sprawa. Jestem bardzo szczęśliwy i dziękuję wszystkim, którzy mieli wkład w ten sukces – i nie mówię tylko o piłkarzach. Mam na myśli wielu innych pracowników. Sposób, w jaki zorganizowali wszystko dla nas i dla naszych rodzin, byśmy mogli przygotować się do tak ważnego meczu w tak krótkim czasie, był perfekcyjny. Ci ludzie poświęcają się swojej pracy i starają się, byśmy nie krzątali sobie głów błahostkami. Dziękuję wszystkim, dzięki którym było to możliwe.

Letnie transfery

– Ed Woodward ma listę ode mnie. Już od ponad dwóch miesięcy wie, kogo chciałbym sprowadzić i co by mi się podobało. Wszystko leży więc w rękach jego i właścicieli. Życzę Panu Woodwardowi samych sukcesów w przyszłej pracy, bo dla mnie nadszedł czas na odpoczynek. Jestem bardzo zmęczony. Wrócę do Manchesteru, pojadę samochodem do Londynu, a później udam się do Portugalii. Jestem teraz na wakacjach. Nie chcę oglądać żadnych sparingów reprezentacji, jestem samolubny. Co za dużo, to nie zdrowo. To było trudne kilka miesięcy, mieliśmy problemy kadrowe. Skoro jednak zdobyliśmy trzy trofea i zakwalifikowaliśmy się do Ligi Mistrzów, jestem szczęśliwy. To był mój najtrudniejszy sezon w karierze menedżerskiej.

Dyskusja