pixieprodigy.wordpress.com

Manchester United został najbardziej wartościowym klubem piłkarskim na świecie w najnowszej edycji corocznego notowania magazynu “Forbes”. To dla “Czerwonych Diabłów” powrót na pierwsze miejsce po 5 latach.

“Forbes” wycenia Manchester United na 3,69 mld dolarów, czyli 2,86 mld funtów. Zespół z Old Trafford pierwsze miejsce zawdzięcza swojej potężnej marce i trafnym decyzjom marketingowym. W sezonie 2015/16 Man Utd wygenerował 765 mln dolarów (593 mln funtów) przychodu – o 77 mln dolarów (60 mln funtów) więcej niż Barcelona i Real Madryt.

“Czerwone Diabły” zyskały 405 mln dolarów (314 mln funtów) dzięki umowom sponsorskim i reklamowym – więcej niż jakikolwiek inny piłkarski klub. Są również zdecydowanie najlepszym klubem na świecie, jeśli chodzi o zysk operacyjny – zarobili 288 mln dolarów (223 mln funtów), 107 mln dolarów (83 mln funtów) więcej niż drugi pod tym względem Real Madryt.

Prześcignięcie Manchesteru United w najbliższej przyszłości nie będzie łatwe, zwłaszcza że wygrywając Ligę Europy zapewnił sobie powrót do Ligi Mistrzów i tym samym dostęp do większych profitów.

Najdroższe kluby piłkarskie na świecie są wielkimi przedsiębiorstwami ze względu na rozmiar swoich marek i globalną popularność piłki nożnej. 20 najbardziej wartościowych zespołów na świecie ma w tym roku średnią wartość 1,48 mld dolarów (1,14 mld funtów), czyli o 3% więcej, niż w roku ubiegłym. Za Man Utd uplasowały się Barcelona (2,82 mld funtów), Real Madryt (2,77 mld), Bayern Monachium (2,1 mld) i Manchester City (1,61 mld).

Wszystkie wartości dotyczące przychodów i zysku operacyjnego, na których opiera się “Forbes”, pochodzą z sezonu 2015/16 i są wyrażone w dolarach amerykańskich na podstawie uśrednionego kursu walut w tym samym okresie. Wartości zespołów to wartości przedsiębiorstw (kapitał plus dług netto) i są oparte na kursach walut z 24 kwietnia. Zysk operacyjny oznacza zarobki przed uwzględnieniem podatków, deprecjacji i amortyzacji, a także transferów i rejestracji graczy. W długu zawiera się roszczenie regresowe związane z długiem za użytkowanie stadionu. Większość wartości dotyczących przychodów pochodzi z raportu Money League firmy “Deloitte”.

Na przestrzeni ostatniego roku dolar amerykański zyskał na wartości względem euro, przez co choć żaden z wymienionych w raporcie klubów nie stracił na wartości w euro, 9 z nich (na 20) straciło na wartości w dolarach. Biorąc pod uwagę wycenę w euro, kluby zyskały na wartości o średnio 7% względem poprzedniego zestawienia i są teraz warte średnio 1,37 mld euro.

Czołówkę rankingu dominują zespoły angielskie, których jest 6 w samej pierwszej dziesiątce. Wynika to z najdroższych umów dotyczących praw telewizyjnych za mecze krajowe i międzynarodowe. Jedna czwarta pieniędzy, jakie kluby Premier League otrzymują z tego tytułu, zależy od ich pozycji w ligowej tabeli.

http://i.imgur.com/DEO76w6.png
Tabela wpływów za prawa telewizyjne w największych ligach w Europie. Źródło: Forbes / Bobby McMahon, Mike Ozanian

Kolejnym ważnym elementem klubowych przychodów są umowy sponsorskie. Poniższa tabela zawiera dane dotyczące wszystkich umów podpisanych przed 1 czerwca, a dotyczących reklam na koszulkach oraz praw do nazw stadionów i centrów treningowych.

Tabela dotycząca wpływów z umów sponsorskich w poszczególnych klubach w Europie. Źródło: Forbes / Chris Smith, Mike Ozanian

Wisienką na torcie jest Liga Mistrzów, najbardziej lukratywne coroczne rozgrywki sportowe na świecie. Na blogu “The Swiss Ramble” opublikowano tabelę wpływów dotyczących zarobków poszczególnych klubów z jej tytułu na przestrzeni ostatnich 5 lat. Za sezon 2016/17 Real Madryt, triumfator, otrzyma 91 mln dolarów (70,5 mln funtów), a Juventus, finalista, 117 mln dolarów (90,7 mln funtów). Real został właśnie pierwszym klubem w historii, który obronił trofeum Ligi Mistrzów.

Tabela wpływów poszczególnych klubów z tytułu występów w Lidze Mistrzów w sezonie 2015/16, wyrażonych odpowiednio w dolarach amerykańskich i funtach brytyjskich. Źródło: The Swiss Ramble / Forbes
Tabela wpływów poszczególnych klubów z tytułu występów w Lidze Mistrzów w sezonach od 2011/12 do 2015/16, wyrażonych odpowiednio w dolarach amerykańskich i funtach brytyjskich. Źródło: The Swiss Ramble / Forbes

Pełny ranking najbardziej wartościowych klubów piłkarskich na świecie w 2017 roku według magazynu “Forbes”:

Dyskusja