Transfery

“Telegraph”: Ronaldo może odejść z Realu za 131 mln funtów

Getty Images

Doradcy Cristiano Ronaldo rozpowiadają zainteresowanym klubom, że Portugalczyk chce opuścić Real Madryt w “poszukiwaniu nowego wyzwania” – donosi Jason Burt, dziennikarz “Telegraph”. Kwota transferu, którą bierze się pod rozwagę, to 150 mln euro (131 mln funtów), a powodem chęci odejścia ponoć nie są oskarżenia o przestępstwa podatkowe.

Mimo że wszystkie te doniesienia są odbierane ze sporym sceptycyzmem, zwłaszcza że pochodzą one z obozu samego zawodnika, zarządy kilku klubów wierzą, że Ronaldo poważnie myśli o odejściu z Realu i czeka na oferty.

Źródła bliskie piłkarza są zdania, że po wygraniu Ligi Mistrzów 3 razy na przestrzeni ostatnich 4 lat 32-letni Ronaldo chce zmienić klub z powodów sportowych, bo czuje, że w Hiszpanii zrobił już wszystko, co mógł.

Poważny problem polega jednak na tym, że w listopadzie Portugalczyk podpisał nowy, 5-letni kontrakt z Realem, w którym klauzula wykupu wynosi miliard euro. Nikt nie zaoferuje takich pieniędzy, ale bijąca rekord świata oferta w wysokości 150 mln euro (131 mln funtów) ponoć może niedługo stać się rzeczywistością.

Takie pieniądze mógłby przedstawić przede wszystkim Paris Saint-Germain. Manchester United również pozostaje zainteresowany Ronaldo i również może złożyć wysoką ofertę. Do walki może przystąpić także wspierany przez chińskich inwestorów Inter Mediolan. W przypadku odejścia z Realu Ronaldo chce zostać w Europie, co wyklucza przenosiny do któregoś z klubów Chinese Premier League.

PSG przeprowadzi w tym roku przebudowę kadry i ma do wydania 220 mln euro (192,3 mln funtów) na maksymalnie 6 piłkarzy, których sprowadzić ma Antero Henrique, nowy dyrektor sportowy klubu, znany przede wszystkim z wielu udanych ruchów na analogicznym stanowisku w FC Porto. PSG nie chce wydać wszystkich swoich pieniędzy na Ronaldo, ale może pozyskać część funduszy ze sprzedaży własnych graczy – a Paryż może opuścić nawet 7 zawodników.

Klub ze stolicy Francji od dawna myśli o sprowadzeniu Ronaldo i pozostaje w regularnym kontakcie z jego agentem Jorge Mendesem, który reprezentuje także Angela Di Marię (jednego z zawodników przewidzianych do odejścia) oraz Pepe i Jamesa Rodrigueza, którzy prawdopodobnie odejdą z Realu i zostali zaoferowani PSG. Sam Henrique również ma dobre relacje z Mendesem. Zna także Ronaldo.

W rozmowach z Ronaldo PSG już wcześniej uciekło się nawet do podkreślenia, że w Paryżu istnieje największe skupisko portugalskich imigrantów w Europie (1,2 mln osób). Ronaldo miałby natychmiast stać się miejscowym bohaterem i stanąć przed wyzwaniem odzyskania mistrzostwa Francji, a także zdobycia pierwszej w historii klubu Ligi Mistrzów.

Inną opcją dla Ronaldo jest Manchester United, którego kibice nadal go uwielbiają, a w dodatku niezbyt obchodzi ich to, że ma już 32 lata – zwłaszcza że jest znany z dużej dbałości o własne ciało i jak dotąd zdołał uniknąć poważnych kontuzji. Na Old Trafford panuje przekonanie, że Ronaldo mógłby utrzymać wysoki poziom gry jeszcze przez 4 lata.

United pamiętają jednak, że w 2013 roku Ronaldo obiecał im powrót do klubu, a potem się rozmyślił i podpisał nowy kontrakt z Realem. Manchester prowadzi już negocjacje w sprawie transferu Álvaro Moraty i stara się uniknąć uwzględnienia Davida de Gei w jakichkolwiek negocjacjach.

Ronaldo przebywa obecnie w Rosji na Pucharze Konfederacji. Mimo że jego pragnienie odejścia z Realu nie jest ponoć podyktowane oskarżeniami o przestępstwa podatkowe, trudno się spodziewać, że ludzie nagle odwrócą uwagę od tego, że Portugalczyka ostrzega się o oszukanie hiszpańskiego urzędu skarbowego na 14,7 mln euro (13 mln funtów) w latach 2011-14.

Zobacz komentarze