ManUtd.pl ocenia: przebudzenie bestii

Błażej Duda

Manchester United z przytupem rozpoczął sezon ligowy i dzięki wygranej 4:0 nad West Hamem zajął pozycję lidera po 1. kolejce Premier League. Na listę strzelców wpisali się Romelu Lukaku, Anthony Martial i Paul Pogba. Zapraszamy do zapoznania się z oceną występu podopiecznych Jose Mourinho, jakiej dokonał jeden z redaktorów serwisu ManUtd.pl

David de Gea – Nieprzetestowany aż do 45. minuty, gdy bombę w środek bramki posłał Fernandes; poza tym zajęty głównie wyłapywaniem dośrodkowań. Z dobrej strony pokazał się w rozegraniu. Ocena: 6

Antonio Valencia – Parę razy pokazał się z przodu w pierwszej połowie, ale podjął tylko jedną próbę dośrodkowania, obijając nogi rywala. Po przerwie nieco bardziej cofnięty i tak zdołał posłać świetną piłkę do Blinda w 71. minucie. Solidny w defensywie, zablokował strzał Fernandesa w 39. minucie, nie dawał Arnautoviciowi i Masuaku szans w pojedynkach biegowych, jednak nie ustrzegł się drobnych błędów. W 4. minucie niepotrzebnie wdawał się w dyskusje z arbitrem pozwalając na dojście do piłki Fernandesowi, w 37. nie upilnował Arnautovicia, który wyłożył piłkę Noble’owi, a w 59. dość niezdarnie faulował na żółtą kartkę. Ocena: 6

Eric Bailly – Mniej aktywny z dwójki stoperów w pierwszej połowie, choć musiał mieć się na baczności przy Arnautoviciu. Popełnił kilka błędów w grze długą piłką, a po zmianie stron West Ham próbował wymanewrować go grą z klepki. Nie podpalił się mimo żółtej kartki za faul na Hernandezie. W 68. minucie świetnie zdjął piłkę z głowy rywala, dobrze ustawił się też w 76. minucie, a w 86. naprawił błąd Lukaku. W samej końcówce pewnie zablokował strzał Hernandeza. Ocena: 7

Phil Jones – Stale uprzykrzał życie Hernandezowi i nie pozwolił mu dojść do sytuacji strzeleckich, a gdy już piłka znalazła Meksykanina w polu karnym w 20. minucie, zdołał oddalić zagrożenie. Dobrze poradził sobie z Ayew w 39. i Arnautoviciem w 79. minucie, którego bez pardonu zatrzymał również jeszcze w pierwszej połowie. Niedoceniona drugoplanowa rola przy bramce Lukaku na 2:0. Na minus w zasadzie tylko niepewne podanie do De Gei po kwadransie gry. Ocena: 7

Daley Blind – Do spółki z Maticiem zdominował lewe skrzydło, gdzie w pierwszej połowie wrzało od powietrznych pojedynków. Trzy razy wygrywał walkę o górne piłki, dwukrotnie udało mu się też uprzedzić Ayew oczekującego na podanie. Udanie polował na piłki przed szesnastką West Hamu, jednak pomimo dobrych zajmowanych pozycji, zawodziła dokładność jego dograń. Dwa razy udało mu się nieźle wrzucić z narożnika do Bailly’ego, ale już próba zaskoczenia WHU dograniem do Maty w 75. minucie spaliła na panewce. Na plus podłączenie się do akcji w 71. minucie, w której z woleja przeniósł piłkę nad poprzeczką. Zaliczył dwie wpadki w obronie – nie zdołał zatrzymać Arnautovicia w 58. minucie, co skończyło się uderzeniem w poprzeczkę, a w 78. główkował za słabo i Austriak dostał kolejną okazję do strzału. Ocena: 6,5

Paul Pogba – Nietypowo zajmował prawą stronę środka pola, ale nie sprawiało mu to różnicy. Kilka razy wychodził z piłką z niemożliwych sytuacji, kończąc 6 z 9 dryblingów w całym spotkaniu. Brakowało mu precyzji w niektórych zagraniach w ofensywie (wrzutka z 39. minuty czy próba wyprowadzenia Rashforda w 45.), ale dogranie do Maty z 27. było ozdobą meczu. W drugiej połowie sprawiał więcej zagrożenia w ofensywie, m.in. w akcji z 67. i 70. minuty, gdy jego drybling przerwał sędzia. W 89. minucie technicznym uderzeniem nie dał szans Hartowi. Ocena: 7,5

Nemanja Matić – Nietykalny w środku pola. W pierwszej połowie wygrał 4 główki wspomagając Blinda w rywalizacji z Noblem i Ayew i również głową świetnie podawał, ale gdy przychodziło do walki w parterze po prostu ociekał klasą. Wykonał niezliczoną ilość małych zwodów, którymi otwierał sobie przestrzeń, a ostatecznie przyćmił Pogbę wykonując siedem widowiskowych dryblingów na stuprocentowej skuteczności. Po zmarnowanym sezonie przygotowawczym zaskakiwał świeżością. W 34. minucie odebrał piłkę Obiangowi rozpoczynając kontrę, ale nie poprzestał na tym i dzięki podłączeniu do akcji otworzył przestrzeń Lukaku. W drugiej połowie rozprowadził kilka akcji ofensywnych m.in. w 66., 67. i 71. minucie. Na minus w zasadzie tylko strata z 45. minuty i słabszy początek drugiej połowy. Ocena: 8,5

Juan Mata – Wywiązał się z zadań, choć grał raczej drugie skrzypce. Dobrymi ruchami bez piłki starał się dezorganizować obronę West Hamu, momentami kulała natomiast jego wzajemna gra z Mchitarjanem. Świetnie w tempo wchodził w 18. i 27. minucie, ale zwłaszcza w tej drugiej sytuacji powinien być większym egoistą. W drugiej połowie ładnie wypuścił Rashforda w 61. i Valencię w 71. minucie. Ocena: 6,5

Henrich Mchitarjan – W pierwszej połowie wniósł dużo wysiłku w wyszukiwanie miejsca wokół szesnastki West Hamu i przyniosło to efekt w postaci kilku rzutów rożnych, dobrego dogrania do Rashforda i świetnej szansy Maty. W 12. minucie mógł skorzystać z prezentu Masuaku, ale jego strzał lewą nogą nie był precyzyjny. W drugiej połowie dyrygował poczynaniami ofensywnymi gospodarzy. Zaczął od idealnej wrzutki do Lukaku w 51. minucie, któremu mógł też asystować w 61. i chwilę później, a w 75. minucie obsłużył Belga na 20-tym metrze. W końcówce idealnie podawał do Martiala, zaliczając drugą asystę przy sześciu stworzonych szansach bramkowych. Bliski szczęścia w indywidualnej akcji przyozdobionej „siatką” na Reidzie. Ocena: 7,5

Marcus Rashford – W pierwszym kwadransie miewał problemy z z realizacją zadań w defensywie, ale z upływem czasu coraz mocniej dawał się we znaki Zabalecie i spółce. Świetnie pociągnął w 34. minucie i doskonale dograł do Lukaku, ale odegrał równie ważną rolę w 51. minucie, gdy wywalczył rzut wolny. W 49. minucie na pełnej prędkości nie zdołał zawinąć piłki na dalszy słupek, za to w 66. udało mu się to aż za dobrze. Mógł zachować się lepiej w 62. minucie, gdy uderzał bez przyjęcia po podaniu Pogby. Ocena: 7

Romelu Lukaku – Brakowało mu może dokładności w przyjęciu i dryblingach (w sumie 7 strat) i minimalnie zaspał w sytuacji z 18. minuty, ale po otwarciu wyniku dzięki typowemu snajperskiemu wykończeniu, grał z dużo większą swobodą. Imponował przede wszystkim zróżnicowaniem gry – od pojedynków biegowych, po zgrania głową, przez prostopadłe podania do Rashforda (49., 66. minuta), podcinkę do Pogby (85.) czy klepki z Martialem. Po świetnym uderzeniu głową w 51. minucie, w 61. stanął przed szansą na hat-tricka, ale dobrze interweniował obrońca. Przyjdzie czas i na to. Ocena: 8

Rezerwowi:

Marouane Fellaini – Jego wejście na chwilę wybiło gospodarzy z uderzenia, poza tym nie dało się odczuć jego obecności na placu gry. Wykonał 11 podań, 2 razy bezskutecznie odbierał piłkę, a raz faulował. Ocena: 5

Anthony Martial – Zabalecie musiało dwoić się w oczach. Z wielką werwą wchodził w dryblingi, popisał się świetnym przyjęciem i uwolnieniem przy golu (nie zapominając o wykończeniu) i przytomnie zagrywał do Pogby przy bramce na 4:0. Ocena: 8