Udany powrót do Ligi Mistrzów. Man Utd wygrywa 3:0 z Basel

Paweł Smyk

Po roku przerwy „Czerwone Diabły” znów zameldowały się w Lidze Mistrzów i na start fazy grupowej pokonały FC Basel 3:0 po trafieniach Marouane’a Fellainiego, Romelu Lukaku i Marcusa Rashforda.

Zgodnie z oczekiwaniami, podopieczni Jose Mourinho od samego początku przejęli kontrolę nad przebiegiem meczu, chociaż w ich poczynaniach zbyt często brakowało konkretów. Aktywny dziś Henrich Mchitarjan był bardzo chimeryczny. Na jedną dobrą akcję kolejnych kilka musiał zepsuć. Ormianin był blisko strzelenia bramki, ale jego chytre „skubnięcie” futbolówki w polu karnym trafiło tylko w słupek.

Serca fanów Manchesteru United na chwilę zadrżało, kiedy w 19. minucie Paul Pogba z grymasem na twarzy złapał się za nogę. Francuz nie zdołał kontynuować gry i musiał opuścić plac gry z powodu urazu mięśnia dwugłowego. Wpuszczenie na boisko Marouane’a Fellainiego okazało się strzałem w dziesiątkę, bo to właśnie Belg trafił do siatki w 35. minucie. Fantastyczną piłkę na jego głowę posłał z prawego skrzydła powracający po kontuzji Ashley Young. Anglik był jednym z najaktywniejszych zawodników w pierwszej odsłonie meczu.

„Czerwone Diabły” świetnie rozpoczęły też drugą połowę, tylko tym razem były znacznie konkretniejsze. W 53. minucie świetną zawiesinę przed bramkę dograł ze skrzydła Daley Blind, gdzie najwyższej wyskoczył Romelu Lukaku i wpakował futbolówkę do siatki. Gospodarze tym trafieniem praktycznie „zabili” rywalizację. Goście co prawda wciąż próbowali coś wskórać, jednak umiejętności nie pozwalały im na wykonanie tego decydującego kroku i dzisiaj jedynie stanowili tło przy podopiecznych portugalskiego menedżera.

Mourinho nie zadowolił się dwubramkowym prowadzeniem i na boisko wprowadził Marcusa Rashforda w 78. minucie. Po raz kolejny w tym sezonie nie zawiódł trenerski nos do rezerwowych i Anglik odwdzięczył się bramką na 3:0 po sześciu minutach. Zagranej piłki z prawej strony nie zdołał skierować do bramki Henrich Mchitarjan, który w nią nie trafił, ale ta sztuka udała się napastnikowi.

Manchester United – FC Basel 3:0 (1:0)
Bramki: Fellaini 35′, Lukaku 53′, Rashford 84′

Man Utd: De Gea – Young, Smalling, Lindelof, Blind – Matić, Pogba (Fellani 19′) – Mata (Rashford 77′), Mchitarjan, Martial (Lingard 69′) – Lukaku.
Niewykorzystane zmiany: Romero, Darmian, Valencia, Carrick.

Basel: Vaclik – Akanji, Suchy, Balanta – Lang, Xhaka, Zuffi, Riveros (Oberlin 77′) – Steffen, Elyounoussi, van Wolfswinkel (Bua 66′).
Niewykorzystane zmiany: Salvi, Gaber, Calla, Fransson, Schmid.