Shaun Botterill / Getty Images Europe

Do końca sezonu Manchester United przedłuży o rok kontrakty Juana Maty, Andera Herrery, Ashleya Younga i Daleya Blinda, wykorzystując opcje zawarte w ich umowach – informuje James Ducker, dziennikarz “Telegraph”.

Kontrakty całej czwórki wygasają w przyszłym roku, ale United zamierzają zabezpieczyć ich przyszłość i zwiększyć ich wartość rynkową. Zrobili to już w przypadku Luke’a Shawa, który znalazł się na celowniku Fenerbahçe.

Możliwe, że Man Utd już w styczniu wysłuchają ofert za Shawa, ale biorąc pod uwagę, że żądają 20 mln funtów za zawodnika z rocznym kontraktem, który w dodatku zarabia 130 tysięcy funtów, a przez ostatnie 2 lata praktycznie nie pojawiał się na boisku, jego odejście wydaje się mało prawdopodobne. Mimo to jego sytuację obserwują Tottenham, Arsenal, Chelsea i Manchester City.

Rozmowy w sprawie przedłużenia kontraktu Herrery przeciągają się już od roku, więc aktywacją klauzuli United zamierzają zapobiec sytuacji, w której Hiszpan już od stycznia będzie mógł rozmawiać z potencjalnymi nowymi pracodawcami. Nie wydaje się to jednak konieczne, jako że 28-latek zamierza pozostać na Old Trafford i to mimo że jego pozycja w zespole jest ostatnio znacznie słabsza niż w zeszłym sezonie.

Przyszłość Maty, Younga i Blinda jest mniej jasna, ale przedłużając ich umowy Man Utd sprawi, że nie odejdą za darmo. Dzięki temu José Mourinho będzie miał czas na to, by ocenić ich przydatność dla zespołu.

Young stał się niedawno podstawowym lewym obrońcą “Czerwonych Diabłów”, ale w lipcu skończy 33 lata i możliwe, że Portugalczyk nie uwzględni go w swoich planach. To samo dotyczy 27-letniego Blinda, który ma coraz mniejszą rolę w zespole.

Mata, którego łączono już z powrotem do Realu Madryt, nie znalazł się w kadrze na ostatni mecz z Chelsea. Mourinho wystawia go głównie na prawym skrzydle i nie daje mu większych szans na grę nawet mimo żałosnej formy Henricha Mchitarjana. Hiszpan w przyszłym roku skończy 30 lat, a jego sytuacja w zespole stanie się jeszcze bardziej skomplikowana, jeśli na Old Trafford trafi Mesut Özil (którego kontrakt także wygasa latem) lub inny podobny zawodnik.

Zawodnikiem, którego Mourinho z pewnością chce zatrzymać, jest Marouane Fellaini, ale dotychczasowe rozmowy kontraktowe zakończyły się niepowodzeniem. Reprezentanci Belga odrzucili pierwszą ofertę United, a jako że opcja klubu w jego kontrakcie została już wykorzystana rok temu, 29-latek już za niecałe 2 miesiące będzie mógł negocjować z innymi klubami – np. z Galatasaray.

Dla Fellainiego to dość nietypowa sytuacja, bo jak do tej pory miał poważne problemy z uzyskaniem zaufania kibiców i lawirował na granicy odejścia z klubu. U Mourinho stał się jednak naprawdę ważnym zawodnikiem.

Dyskusja