Man Utd rozprawił się z Newcastle. Kolejne wysokie zwycięstwo

Paweł Smyk

Manchester United po początkowych problemach odrobił straty z nawiązką pokonując Newcastle United 4:1. Bramki dla „Czerwonych Diabłów” strzelali Anthony Martial, Chris Smalling, Paul Pogba i Romelu Lukaku.

Co prawda brak Phila Jonesa i Erica Bailly’ego mógł sugerować pewne problemy formacji obronnej, ale z kolei Marcus Rashford, Anthony Martial i Paul Pogba w pierwszym składzie dawały sygnał do tego, że dziś na Old Trafford można oczekiwać ataków ze strony gospodarzy. Tymczasem zupełnie nieoczekiwanie to Newcastle od początku meczu sprawiał dużo lepsze wrażenie niż rywale i beniaminkowi udało się również wyjść na prowadzenie.

W 14. minucie De Andre Yedlin uciekł Chrisowi Smallingowi na prawym skrzydle, dograł w pole karne, gdzie piłkę mógł wybić Victor Lindelof, ale na jego nieszczęście poślizgnął się na murawie. Pomyłkę Szweda wykorzystał Dwight Gayle, który dotarł dzięki niej do futbolówki i wpakował piłkę do siatki.

„Czerwone Diabły” długo nie mogły znaleźć rytmu, więc z pomocą przyszła magia Paula Pogby. Francuz wymanewrował rywala szybkim dryblingiem, wpadł w pole karne i miękko dorzucił piłkę wzdłuż bramki. W polu karnym odnalazł się jego rodak, Anthony Martial, który strzałem głową doprowadził do wyrównania.

Gospodarzom udało się odrobić straty jeszcze przed przerwą. I znów pomogło dośrodkowanie. Tym razem z lewej strony zaczarował Ashley Young, który dość niespodziewanie swoją słabszą, lewą nogą świetnie dośrodkował w pole karne. Chwilę wcześniej podopieczni Jose Mourinho wykonywali rzut rożny, dlatego został jeszcze przed bramką Chris Smalling i to on z bliskiej odległości wpakował piłkę do siatki uderzeniem głową.

Po przerwie szybko zawodnicy w czerwonych strojach „zabili” mecz kolejnym golem, tym razem znakomicie kontrując gości. Juan Mata wypuścił Romelu Lukaku, który uniknął spalonego na prawym skrzydle. Belg rozważnie spojrzał w pole karne w poszukiwaniu kolegów i dorzucił świetną piłkę do Marcusa Rashforda. Anglik skupił na sobie uwagę defensorów i golkipera, dzięki czemu wystarczyło mu delikatnie zgrać futbolówkę do nadbiegającego Paula Pogby. Wracający po kontuzji francuski pomocnik do asysty dorzucił gola.

Trafienie numer cztery z 70. minuty to praktycznie samodzielne dzieło Romelu Lukaku. Belg od początku był zdecydowany co do tego, co chce zrobić i jak ma ta akcja wyglądać. Napastnik na pełnej szybkości z piłką przy nodze zszedł ze skrzydła w pole karne, dograł do Juana Maty po to, by zaraz otrzymać podanie zwrotne. Uprzedzając jeszcze obrońcę stanął oko w oko z golkiperem i po zamarkowaniu uderzenia posłał futbolówkę pewnym strzałem pod poprzeczkę.

Manchester United – Newcastle United 4:1 (2:1)
Bramki: Martial 37′, Smalling 45+1′, Pogba 54′, Lukaku 70′ – Gayle 14′

Man Utd: De Gea – Valencia, Lindelöf, Smalling, Young – Matić, Pogba (Fellaini 70′) – Rashford, Mata (Herrera 83′), Martial (Ibrahimović 77′), Lukaku.
Niewykorzystane zmiany: Romero, Rojo, Shaw, Lingard.

Newcastle: Elliot – Yedlin, Lejeune, Clark, Manquillo – Ritchie (Aarons 66′), Hayden, Shelvey, Murphy – Gayle (Diame 77′), Joselu (Mitrović 71′).
Niewykorzystane zmiany: Darlow, Gamez, Mbemba, Perez.