LM: Man Utd przegrywa z Basel, ale tylko katastrofa może pozbawić go awansu

Paweł Smyk

Manchester United przegrał z Basel 0:1 przez co wciąż nie zapewnił sobie awansu. „Czerwone Diabły” musiałyby jednak przegrać 0:6 z CSKA przy jednoczesnym zwycięstwie Szwajcarów z Benfiką.

Fakt, że „Czerwone Diabły” nie wyszły na prowadzenie w pierwszej połowie może być bardzo zaskakujący, i to nie tylko z tego względu, że liderują tabeli grupowej i są zespołem lepszym. W środowy wieczór podopieczni Jose Mourinho stworzyli sobie wystarczająco dużo sytuacji do tego, by strzelić co najmniej jednego gola. Portugalski menedżer mógł mieć więc prawo do frustracji.

Trzykrotnie próbował Marouane Fellaini, ale w najlepszym przypadku tylko raz trafił w słupek. Po świetnym podaniu otwierającym Paula Pogby swoją okazję otrzymał Romelu Lukaku, ale zawiódł belgijski napastnik w sytuacji sam na sam z golkiperem. Nie popisał się również kolega reprezentacyjny francuskiego pomocnika, Anthony Martial. Co prawda miał sytuację trudniejszą, bo musiał w błyskawicznym tempie podcinać piłkę nad Vaclikiem, ale przy jego umiejętnościach mógł pokusić się o bramkę.

I ostatnia sytuacja w pierwszej odsłonie należała do Marcosa Rojo przy dużej pomocy Marka Suchy’ego. Argentyńczyk kropnął z dystansu tak, że futbolówka była w zasięgu defensora Basel, a ten spróbował ją wybić głową. Szczęście w nieszczęściu, że piłka wylądowała ostatecznie tylko na poprzeczce.

Z kolei w drugiej połowie na miejscu będzie pytanie: „jak to się stało, że Basel objął prowadzenie tak późno?”. Po przerwie na boisku wyszła zupełnie inna drużyna. Zawodnicy Manchesteru United najwidoczniej wykalkulowali, że Basel nie da rady strzelić trzech goli i z tego względu nie ma potrzeby na nich naciskać. Po kilku minutach Anglicy niemal w zupełności odpuścili, a gol dla rywali był kwestią czasu.

Po wielokrotnym bombardowaniu bramki strzeżonej przez Sergio Romero dopiąć swego udało się jednak dopiero w 89. minucie za sprawą trafienia Michaela Langa.

FC Basel – Manchester United 1:0 (0:0)
Bramka: Lang 89′

Basel:Vaclik – Akanji, Suchy, Balanta – Lang, Die (Fransson 80′), Zuffi, Petretta – Steffen Elyounoussi, Oberlin.
Niewykorzystane zmiany: Salvi, Ajeti, Riveros, Manzambi, Itten, Bua.

Man Utd: Romero – Darmian, Smalling, Rojo, Blind – Herrera, Fellaini, Pogba (Matić 66′) – Lingard (Rashford 63′), Martial (Ibrahimović 74′), Lukaku.
Niewykorzystane zmiany: Pereira, Lindelöf, Shaw, McTominay.