Po zaciętym boju Man Utd pokonuje beniaminka z Brighton

Paweł Smyk

Manchester United długo nie potrafił przełamać zasieków obronnych Brighton & Hove Albion, ale ostatecznie zwyciężył na Old Trafford 1:0 po samobójczym trafieniu Lewisa Dunka.

„Czerwone Diabły” wyraźnie przejęły kontrole nad przebiegiem meczu i zgodnie z oczekiwaniami, śmiało atakowali bramkę rywali. Problem polegał jednak na tym, że w ich poczynaniach ofensywnych brakowało konkretów. Piłkarze jakby grali bez większego pomysłu raz po raz oskrzydlając ataki czy to po stronie aktywnego Ashleya Younga czy Marcusa Rashforda. Dośrodkowania jednak na niewiele się zdawały i za każdym razem brakowało tego ostatniego podania.

Paradoksalnie więc więcej szkody swoim przeciwnikom mogły wyrządzić kontrataki gości. Zawodnicy beniaminka próbowali zdecydowanie rzadziej, ale kilkakorotnie byli w stanie zagrozić bramce Davida De Gei.

Podopieczni Jose Mourinho mogli zakończyć pierwszą połowę golem, bo świetną okazję w końcówce miał Romelu Lukaku, którego uderzenie zostało wybite przez golkipera, a powodzeniem nie skończyła się również dobitka Paula Pogby wybita niemalże z linii bramkowej.

W drugiej połowie niewiele się w zasadzie zmieniło. „Czerwone Diabły” wciąż biły głową w mur, a czas nieubłaganie uciekał. Strata punktów na własnym boisku z beniaminkiem nie wchodziła w grę.

W 66. minucie w końcu udało się dopiąć swego. Zanim jednak o golu, na słowa szczególnego uznania zasłużył Romelu Lukaku. To dzięki determinacji Belga Manchester United otrzymał rzut rożny. Napastnik wślizgiem próbował wyłuskać obrońcy – wydawało by się straconą – piłkę i choć po telewizyjnych powtórkach futbolówka nie dotknęła ostatecznie defensora, tak arbitrzy wskazali na róg boiska.

Zbita piłka po dośrodkowaniu trafiła pod nogi Ashleya Younga, który stał tuż przed polem karnym. Anglik zszedł na lewą nogę i uderzył w kierunku bramki. Na jego szczęście futbolówka trafiła po drodze w Lewisa Dunka czym kompletnie zmyliła golkipera i wpadła w samo okienko bramki.

Manchester United – Brighton & Hove Albion 1:0 (0:0)
Bramka: Dunk (sam.) 66′

Man Utd: De Gea – Valencia, Young, Smalling, Lindelof – Matić, Pogba – Rashford (Fellaini 80′), Mata (Ibrahimović 62′), Martial (Mchitarjan 71′) – Lukaku.
Niewykorzystane zmiany: Romero, Rojo, Herrera, McTominay.

Brighton: Ryan – Bruno, Duffy, Dunk, Bong – Knockaert, Stephens, Pröpper, March (Izquierdo 75′) – Groß (Brown 88′) – Murray (Hemed 74′).
Niewykorzystane zmiany: Krul, Goldson, Scheletto, Kayal.