Man Utd pokonuje Arsenal w jednym z najlepszych starć sezonu. Wybitny mecz de Gei

Paweł Smyk

Manchester United pokonał Arsenal 3:1 w hicie 15. kolejki Premier League po dwóch trafieniach Jesse’ego Lingarda i jednym Antonio Valencii. Zwycięstwo okupił jednak czerwoną kartką dla Paula Pogby, który nie zagra za tydzień w derbach Manchesteru.

Jose Mourinho i starcie wyjazdowe jego zespołu z topową drużyną, to nie najlepsza zapowiedź meczu, jednakże dziś na Emirates Stadium oglądaliśmy prawdziwy hit kolejki. Akcja za akcją, strzał za strzałem, interwencje na światowym poziomie.

Zaskoczeni musieli być kibice zgromadzeni na stadionie i przed odbiornikami pierwszym kwadransem. Manchesterowi United bardzo szybko udało się załatwić sprawę, po kwadransie gry pakując rywalom dwa gole. Pierwszy padł już w piątej minucie. Piłkę po złym zagraniu wszerz boiska przechwycił Antonio Valencia, zagrywając do Paula Pogby. Ekwadorczyk kontynuował kontratak i po otrzymaniu podania zwrotnego znalazł się w polu karnym w dobrej sytuacji do strzelenia gola. Wydawało się, że obrońca niepotrzebnie przyjmował futbolówkę, bo defensorzy rywala zdążyli już doskoczyć, ale udało mu się znaleźć drogę do siatki.

Drugie trafienie to znów skutek błędów obrony Arsenalu. Shkodran Mustafi stracił futbolówkę przed swoim polem karnym na rzecz Jesse’ego Lingarda. Trafiła ona pod nogi Romelu Lukaku, który minął swojego przeciwnika i znakomicie wypatrzył podaniem Anthony’ego Martiala. Francuz poczekał na wciąż uczestniczącego w tej akcji Lingarda i zagrał mu futbolówkę wypuszczając Anglika tak, że ten mógł stanąć oko w oko z Petrem Cechem. Pomocnik poradził sobie z golkiperem bez problemów.

I gdy wydawać by się mogło, że „Czerwone Diabły” mają rywali na talerzu, tak do gry wkroczył w końcu Arsenal. „Kanonierzy” w ciągu następnych 30 minut oddali chyba ze 100 strzałów w kierunku bramki strzeżonej przez Davida De Geę, ale Hiszpan był dzisiaj wybitnie dysponowany. Na tyle, że musiał również bronić uderzenia swoich kolegów, a konkretnie Romelu Lukaku, który dość przypadkowo trafił w piłkę tak, że mógł pokonać własnego bramkarza. De Gea popisał się jednak fenomenalną interwencją w dużej mierze przyczyniając się do zachowania czystego konta w pierwszej połowie. Przy tylu sytuacjach Arsenalu, niesłychanym jest, że gospodarze schodzili do szatni na przerwę bez strzelonego gola.

Pierwsze 45. minut, to była na szczęście tylko przystawka do wydarzeń z drugiej części gry, bo sytuacjami bramkowymi, paradami bramkarskimi i kontrowersjami można by obdzielić dziesięć innych spotkań.

Arsenal tym razem bardzo szybko ustrzelił kontaktową bramkę. W 48. minucie fenomenalnie przed bramkę Davida De Gei dorzucił futbolówkę Alexis Sanchez. Aaron Ramsey uniknął spalonego ku zdziwieniu defensywy gości i zdołał jeszcze przytomnie zagrać piłkę do Alexandre’a Lacazette’a. Francuz miał przed sobą dużo miejsca i czasu na pokonanie hiszpańskiego golkipera i tym razem nie zawiódł.

David De Gea jednak po tym meczu spokojnie mógłby otrzymać Złotą Piłkę z miejsca, bowiem cudownymi paradami popisywał się co kilkanaście minut. W 55. obronił dwukrotnie w odstępie kilku sekund strzały z bliskiej odległości Alexandre’a Lacazette’a i Alexisa Sancheza. Obaj zawodnicy nie mogli uwierzyć w to, że piłka nie znalazła drogi do siatki.

W 63. minucie natomiast „Czerwone Diabły” przeprowadziły zabójczą kontrę. W środku boiska Romelu Lukaku zgrał piłkę do Jesse’ego Lingarda. Anglik przyspieszył, oddał futbolówkę do Paula Pogby i pognał w pole karne. Francuz świetnie wyminął swojego rodaka, Laurenta Koscielnego, i dograł przed bramkę do Lingarda. Pomocnikowi zostało strzelić do pustej bramki.

Manchester United pokonał Arsenal, ale na kolejne trzy spotkania stracił Paula Pogbę, bowiem Francuz zobaczył czerwoną kartkę po ostrym nadepnięciu na nogę rywala.

Arsenal – Manchester United 1:3 (0:2)
Bramki: Lacazette 48′ – Valencia 5′, Lingard 11′, 63′

Czerwona kartka: Pogba 74′ (za brutalny faul)

Arsenal: Čech – Koscielny, Mustafi (Iwobi 15′), Monreal – Bellerin, Ramsey, Xhaka (Welbeck 70′), Kolasinac (Giroud 76′) – Özil, Sánchez, Lacazette.
Niewykorzystane zmiany: Ospina, Mertesacker, Coquelin, Wilshere.

Man Utd: De Gea – Valencia, Smalling, Lindelöf, Rojo, Young (Rashford 90+3′)- Matić, Pogba – Lingard (Darmian 76′) – Martial (Herrera 67′), Lukaku.
Niewykorzystane zmiany: Romero, Blind, McTominay, Mata.