FA Cup: po festiwalu nieskuteczności Man Utd znajduje sposób na Derby

Paweł Smyk

Manchester United długo nie mógł znaleźć sposobu na Derby County i stojącego między słupkami Scotta Carsona, ale ostatecznie wygrał 2:0 po trafieniach Jesse’ego Lingarda i Romelu Lukaku.

Dzisiejszego wieczoru widzowie zgromadzeni na Old Trafford widzieli nieco inne United w porównaniu do ostatnich meczów. Grające szybciej, lepiej i konkretniej. Brakowało jednak najważniejszego – bramek. Trzeba jednak oddać zawodnikom, że próbowali od samego początku i nie zamierzali zbyt szybko się poddawać.

Goście w dużej mierze bezbramkowy rezultat utrzymywali za sprawą genialnej dyspozycji Scotta Carsona. 32-letni golkiper wyczyniał dziś cuda między słupkami broniąc chociażby w znakomitym stylu świetne bądź co bądź uderzenia z rzutu wolnego Juana Maty i Paula Pogby.

O dużym pechu mogą mówić też napastnicy „Czerwonych Diabłów”. Zwłaszcza Marcus Rashford, który próbował dziś kilkukrotnie, a piłka jak zaczarowana nie chciała znaleźć drogi do siatki. Anglik dwukrotnie obijał słupek.

I wtem do zabawy wkroczył Jesse Lingard. Objawienie sezonu, piłkarz ostatniego miesiąca i wciąż w wybitnej formie. Pomocnik miał za sobą dość cichy mecz jak na jego ostatnie standardy, ale od 70 minuty ewidentnie nabrał wiatru w żagle napędzając raz za razem akcje kolegów. W 84. minucie w końcu wziął sprawy w swoje nogi i po podaniu Romelu Lukaku wspaniale posłał piłkę z dystansu z dala od zasięgu rąk Carsona.

Po stracie bramki musieli otworzyć się goście. W 90. minucie więcej zawodników zameldowało się w polu karnym „Czerwonych Diabłów” i po nieudanej akcji nadziali się na kontratak. Paul Pogba wybił piłkę przed siebie. Ta trafiła w okolica środka boiska do Romelu Lukaku, który świetnie ją przyjął klatką piersiową, a następnie minął zwodem rywala i pognał w kierunku bramki. Kroku zdołał dotrzymać mu Anthony Martial, który zjawił się po jego lewej stronie. Francuz otrzymał futbolówkę od Belga, zagrał mu ją z powrotem, tym samym otwierając mu możliwość stanięcia w oko w oko z golkiperem, której to szansy były snajper Evertonu nie zmarnował.

Manchester United – Derby County 2:0 (0:0)
Bramki: Lingard 84′, Lukaku 90′

Man Utd: Romero – Lindelöf, Smalling, Blind, Shaw – Herrera, Pogba – Mata (Martial 67′), Mchitarjan (Lukaku 46′), Lingard – Rashford (Fellaini 80′).
Niewykorzystane zmiany: Pereira, Darmian, Rojo, McTominay.

Derby: Carson – Wisdom, Keogh, Pearce, Olsson – Huddlestone, Thorne – Russell (Hanson 78′), Lawrence (Bennett 81′), Weimann – Winnall (Vydra 67′).
Niewykorzystane zmiany: Mitchell, Baird, Martin, Nugent.