Max Dunne o wyzwaniach gry w kadrze MU do lat 23

manutd.com Sebastian Słabosz
Zmień rozmiar tekstu:

18-letni Max Dunne to jeden z zawodników – obok m.in. Angela Gomesa, Tahitha Chonga czy też Lee O’Connora – którzy na stałe zostali przeniesieni z kadry Manchesteru United do lat 18, do zespołu U-23, prowadzonego przez Ricky’ego Sbragię, aby pomóc tej drużynie lepiej się prezentować w nowym sezonie, biorąc pod uwagę fakt, że w minionych rozgrywkach rezerwy „Czerwonych Diabłów” spadły z pierwszej do drugiej dywizji.

Występujący na pozycji środkowego obrońcy młody zawodnik przyznaje, że w związku z tą zmianą w obecnym sezonie zarówno go, jak i jego innych kolegów z drużyny U-18, którzy zostali przeniesieni do kadry rezerw, czeka trudne wyzwanie, zwłaszcza pod kątem rywalizacji na poziomie fizycznym.

– Oczywiście jestem teraz w nowej grupie zawodników i mam nowego trenera, co jest ekscytujące dla wszystkich chłopaków, którzy zostali przeniesieni z kadry do lat 18. Jednak uważam, że większość z nas, jak nie wszyscy, grali już w tym zespole, a jeżeli nie, to z pewnością wiele razy trenowali z nim w przeszłości. Znamy więc chłopaków z drużyny do lat 23, więc to nie jest tak, że przychodzimy do całkiem nowego środowiska – mówił Dunne.

– Stąd nasze przenosiny do drużyny U-23 nie będą stanowiły dużej różnicy, ale taką będzie już gra przeciwko drużynom, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć na tym poziomie. Inne będzie także zaawansowanie treningów.

– Myślę, że już po samym okresie przygotowawczym możemy stwierdzić, że pod kątem fizycznym czeka nas zdecydowanie większe wyzwanie niż na poziomie rozgrywek U-18. Uważam jednak, że teraz wszyscy będziemy rozwijać ten aspekt swojej gry, biorąc pod uwagę, że chcemy w ciągu najbliższych lat przedrzeć się do pierwszej drużyny. Dlatego też uważam, że to dobrze, że już teraz będziemy musieli stawić temu czoło.

– Gra w drużynie rezerw to już praktycznie męskie rozgrywki piłkarskie. W lidze U-23 możemy grać przeciwko piłkarzom, którzy są też powyżej tego wieku. Zwłaszcza, gdy dla przykładu tacy zawodnicy wracają do składów swoich drużyn po kontuzjach. Tak więc można tutaj zagrać w zasadzie przeciwko każdemu.

– To jednak dobrze, bo to będzie dla nas inne wyzwanie. W rozgrywkach do lat 18 można grać tą samą drużyną co tydzień, podczas gdy tutaj musisz się dostosować do innych wymogów i musisz też jednocześnie być gotowym na ewentualne krążenie między drużynami (do lat 18 i lat 23). Trzeba się po prostu przyzwyczaić do całkiem innych niż do tej pory zadań.

– Jako obrońca będą musiał zmierzyć się z różnymi wyzwaniami w tym sezonie. Jeżeli będę grał przeciwko młodym piłkarzom, to wiem, że są to jeszcze nieoszlifowani zawodnicy, którzy podczas meczu będą próbowali różnych indywidualnych rozwiązań. Jednak kiedy przyjdzie mi się zmierzyć z doświadczonym piłkarzem, to tacy zawodnicy często szybko dostrzegają w młodszych ich słabe punkty i próbują je wykorzystać. Dobrze więc będzie przejść przez mieszankę tego wszystkiego i myślę, że więcej wyniosę z gry w kadrze do lat 23 niż z poprzednich występów.

– Uważam też, że to mniej psychologiczna bitwa, a bardziej poznanie tego, z czym przyjdzie nam się zmierzyć, a następnie poradzenie sobie z tym w możliwie jak najlepszy sposób. Jeżeli więc przeciwnik będzie szybszy, to trzeba do niego szybciej doskakiwać. Z kolei jeżeli będzie silniejszy, to należy unikać z nim bezpośrednich fizycznych pojedynków i tak dalej. Chodzi o to, aby odpowiednio wcześnie odkryć, jaką należy przyjąć taktykę gry.

– Mam nadzieję, że często będę wychodził w podstawowym składzie drużyny do lat 23, przez co będę grał regularnie. Oczywiście przy tym mam też nadzieję, że uda się przywrócić United z powrotem do najwyższej dywizji – dodał.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze