„The Independent”: Monchi i Paratici najchętniej widziani na stanowisku dyrektora sportowego MU

The Independent Sebastian Słabosz
Zmień rozmiar tekstu:

Jak donosi Miguel Delaney z brytyjskiego „The Independent” Manchester United zaczął już sondować potencjalne kandydatury do objęcia planowanego do powołania w strukturach klubu z Old Trafford stanowiska dyrektora sportowego, który znacząco miałby usprawnić kwestię pozyskiwania piłkarzy do ekipy „Czerwonych Diabłów”.

Trudne letnie transferowe w Manchesterze United, wokół którego narosło wiele kontrowersji i spekulacji na temat różnic pomiędzy Jose Mourinho, a władzami klubu z Old Trafford, miało doprowadzić w końcu do decyzji o podjęciu ruchu, który rozważany był już od jakiegoś czasu, a więc zatrudnienia w drużynie „Czerwonych Diabłów” dyrektora sportowego, który byłby swojego rodzaju buforem pomiędzy menedżerem, a kadrą zarządzającą wicemistrzów Anglii. O tej sprawie szerzej w ostatnim czasie pisał m.in. „The Guardian”.

Stanowisko to prawdopodobnie będzie jedną z najważniejszych posad w świecie piłki nożnej, ponieważ będzie wiązało się także z koniecznością przeprowadzanie dość dużej wewnętrznej restrukturyzacji w klubie z Old Trafford. Prawdopodobne jest więc, że oprócz głównego dyrektora sportowego, w Manchesterze United zatrudniona zostanie także wysoko wykwalifikowana kadra wspomagająca osobę, która obejmie to stanowisko.

Zdaniem Miguela Delaneya wśród najbardziej pożądanych w tym kontekście nazwisk na Old Trafford znajdują się Ramon Rodriguez Vedejo, znany bliżej jako Monchi (na zdjęciu), a więc obecny dyrektor sportowy Romy, a także Fabio Paratici pełniący obecnie podobną funkcję w Juventusie. Jednak w Manchesterze United zdają sobie sprawę, że skuszenie na przeprowadzkę do Anglii któregokolwiek z wymienionej dwójki będzie niezwykle trudne. Zwłaszcza w przypadku Monchiego, który dopiero w ubiegłym roku po wielu latach pracy w Sevilli przeniósł się do Romy.

Wśród innych kandydatur przewija się nazwisko już zdecydowanie bliżej związane z klubem z Old Trafford, a mianowicie Edwina van der Sara, który obecnie piastuje stanowisko dyrektorskie w Ajaksie Amsterdam.

Włodarze „Czerwonych Diabłów” do tematu mają podchodzić bardzo poważnie, w związku z czym nie zamierzają się śpieszyć i planują bardzo skrupulatnie podchodzić do sprawy tak, aby w ostatecznym rozrachunku być pewnym, że pracę otrzyma odpowiedni człowiek.

Przeczytaj również:  The Athletic: Erik ten Hag w trakcie przerwy reprezentacyjnej oceni kadrę Man Utd

O tym na jak szeroką skalę prowadzone są poszukiwania dyrektora sportowego przez klub z Old Trafford ma świadczyć fakt, że ponoć Manchester United kontaktował się w tej sprawie m.in. z dyrektorem sportowym…Novary Calcio (obecnie Serie C), Domenico Tetim, który jest co prawda mało kojarzony poza granicami swojego kraju, ale we Włoszech jest bardzo szanowany w środowisku piłkarskim. Był m.in. odpowiedzialny za ‘wyłowienie” z Barcelony B Mauro Icardiego, gdy jeszcze pracował w Sampdorii.

Jose Mourinho początkowo miał być przeciwni idei pracy pod okiem dyrektora sportowego, ale Portugalczyk po pierwszym meczu ligowym nowego sezonu w miniony piątek sam zasugerował, że znaczenie jego posady zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat i teraz powinno się go nie nazywać menedżerem, a głównym trenerem, co sugerowało, że w kwestii polityki i celów transferowych ostatnie słowo nie należy na Old Trafford do 55-letniego szkoleniowca.

Konieczność wprowadzenia zmian w strukturach zarządzania klubem zdają się też zauważać władze Manchesteru United, które biorąc pod uwagę fakt, że w obecnych czasach zatrudnianie menedżerów jest częściej opcją krótkoterminową, nierzadko zaledwie dwu lub trzyletnią , chciałyby powołać w swoich strukturach stanowisko dyrektora sportowego, który z kolei byłby opcją długoterminową i przy zmieniających się menedżerach dbał o ciągłość podtrzymywania wizji i drogi rozwoju klubu, przy jednoczesnym zachowaniu jego tradycji.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze