Gary Neville: Man Utd powinien zmienić strukturę zarządczą

Sky Sports Sebastian Słabosz
Zmień rozmiar tekstu:

Były kapitan Manchesteru United, Gary Neville, uważa że Manchester United powinien pójść w ślady innych klubów z TOP6 Premier League i dostosować swoją strukturę zarządczą do współczesnych realiów piłki nożnej.

– Zadaniem Eda Woodwarda jest zbieranie profitów dla Manchesteru United zarówno na boisku, jak i poza nim. Takimi profitami na boisku są dobre występy i trofea, czyli tytuły ligowe i zwycięstwa w Lidze Mistrzów – mówił Neville.

– Poza boiskiem klub spisuje się wyśmienicie. Ed Woodward robi niewiarygodną robotę w kontekście przeprowadzania komercyjnych operacji i osiągania coraz to większych zysków. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że pod sobą powinien stworzyć odpowiednią strukturę, która poważnie podejdzie za niego do sprawy i przyczyni się także do odpowiednich sukcesów osiąganych przez klub na boisku.

– Piłka nożna się zmieniła. Minęły już czasy, w których w klubie byli tylko prezes i menedżer. Teraz znajdziemy w strukturach poszczególnych drużyn szefów rekrutacji piłkarzy, dyrektorów sportowych i rzeszę innych ludzi, którzy działają w najlepszych klubach na świecie, jak chociażby w Bayernie Monachium i niestety także w Manchesterze City. Razem tworzą strukturę operacyjną tych zespołów i są fantastycznymi ludźmi.

– Manchester United musi zrobić teraz to samo. Wówczas dopiero Ed Woodward będzie mógł usiąść w swoim fotelu wiceprezesa wykonawczego klubu i być pewnym, że drużyna przynosi profity zarówno po stronie komercyjnej, jak i sportowej, a więc zarówno na boisku, jak i poza nim. W United potrzeba poważnych ludzi poświęconych piłce nożnej, którzy poprowadziliby ten klub, ponieważ obecnie odbijają się od jednej do drugiej strategii zarządczej.

– Tradycje tego klubu zostały już wyrzucone przez okno, po tym jak zwolniono Davida Moyesa przed końcem sezonu, a także Louisa van Gaala po zwycięstwie w FA Cup, a następnie zatrudniono Jose Mourinho. Mówimy o współczesnej piłce, więc ten klub powinien dostosować swoją wewnętrzną strukturę do współczesnych rozwiązań. Skończył się już stary styl zarządzania Manchesterem United, gdzie stawiano na cierpliwość i gdzie menedżerowie otrzymywali szansę prowadzenia drużyny dłużej niż przez trzy czy cztery sezony.

– Teraz klub działa w taki sposób, że wydaje ogromne sumy pieniędzy, około 200 milionów funtów na sezon. Potrzebujesz poważnych ludzi, którym możesz zaufać, aby wydawali te pieniądze za ciebie – dodał.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze