Getty Images

Selekcjoner reprezentacji Anglii, Gareth Southgate, nie jest zaniepokojony ostatnim brakiem Marcusa Rashforda w pierwszym składzie Manchesteru United, ponieważ uważa, że 20-latek to wyjątkowy talent i porównuje go nawet do samego Cristiano Ronaldo.

Rashford w obecnym sezonie Premier League tylko raz rozpoczął mecz w pierwszej jedenastce, a w ogólnym rozrachunku na boisku przebywał zaledwie 122 minuty. W najbliższym czasie sytuacja nie ulegnie poprawie. 20-letni Anglik w ostatnim meczu ligowym z Burnley uderzył głową Phila Bardsley’a i w efekcie został zawieszony na trzy mecze w krajowych rozgrywkach, co oznacza, że opuści najbliższą potyczkę z Watfordem, a także spotkanie w Premier League z Wolverhampton oraz w Pucharze Ligi z Derby County.

W przeciwieństwie do klubu, w reprezentacji Rashford gra ostatnio główną rolę. Na zgrupowaniu w każdym calu wygląda jak napastnik klasy światowej. Wychowanek Manchesteru United zdobył dwie bramki dla Anglii we wrześniowych spotkaniach przeciwko Hiszpanii i Szwajcarii. Oto, jak ostatnie poczynania 20-latka skomentował selekcjoner kardy “Trzech Lwów”, Gareth Southgate:

– Byłem zachwycony jego postawą, ponieważ naprawdę chcieliśmy, aby Marcus poczuł się pewnie podczas tej przerwy na mecze reprezentacyjnie. Może czuć się nieco zawiedziony liczbą minut, jaką otrzymał na minionych Mistrzostwach Świata, ale teraz szczególnie zależało nam, aby zaczął zdobywać gole w polu karnym, bo to jest strefa boiska, z której on musi strzelać bramki. Jestem pewny, że jego zaufanie do swoich umiejętności wzrosło po tych dwóch trafieniach przeciwko wysoko cenionym rywalom.

Wracając na Old Trafford, 20-latek po raz kolejny w walce o pierwszą jedenastkę zmierzy się z Alexisem Sanchezem, Romelu Lukaku oraz Anthonym Martialem. Zapytany o sytuację Rashforda w klubie, Southgate obrał dosyć dyplomatyczną strategię:

– Ingerowanie w sprawy menedżerów klubów to nie mój biznes. Mają trudną pracę do wykonania. Zespoły z pierwszej szóstki posiadają szerokie kadry, na każdej pozycji jest ogromna rywalizacja.

– Jose dużo myśli o świecie związanym z Marcusem Rashfordem. Jest wielkim wielbicielem jego talentu, ale ma też do wykonania swoją pracę. W tym klubie na każdej pozycji jest ogromna rywalizacja, więc trzeba to zrozumieć [że Rashford nie zawsze gra w pierwszym składzie].

– Pojmuję trudności w pracy menedżera w klubie. On musi próbować i wygrywać. Oprócz tego musi odpowiednio rotować składem. Rozumiem też jednak frustrację Rashforda, ponieważ w swoim klubie ma ogromną konkurencję o miejsce w wyjściowym składzie.

Southgate zapytany jeszcze o to, czy uważa Marcusa Rashforda za wyjątkowy talent, odpowiedział twierdząco.

– Uważam, że tak. Wydaje mi się, że Harry Kane w jego wieku nie był jeszcze bliski gry w pierwszej drużynie Tottenhamu. Z kolei w przypadku Cristiano Ronaldo, to będąc w wieku Rashforda, wyprawiał różne rzeczy z piłką, ale to nie przekładało się na zdobywane bramki. Dlatego też uważam, że powinniśmy dać jeszcze Marcusowi czas na rozwój – mówił dalej Southgate.

– Mimo wszystko rozegrał już wiele meczów w dorosłej piłce. Być może ostatnio nie są to regularne występy w pierwszym składzie, ale jestem naprawdę zadowolony z tego, że opuszcza zgrupowanie kadry narodowej pełen wiary w swoje umiejętności – dodał 48-latek.

Dyskusja