manutd.com

Młody napastnik Manchesteru United, Angel Gomes, udzielił ostatnio wywiadu Robowi Dawsonowi z ESPN, w którym mówił m.in. o doświadczeniu z gry i trenowania z pierwszą drużyną klubu z Old Trafford, o grze dla drużyny rezerw czy też o swoich ambicjach na przyszłość.

18-letni Anglik nie daje się ponieść emocjom dotyczącym swojej obiecującej przyszłości w Manchesterze United przyznając, że tylko utrzymanie odpowiedniej koncentracji pomoże mu odnieść sukces w klubie z Old Trafford.

Gomes, który skończył 18 lat pod koniec sierpnia br., stał się najmłodszym debiutantem w seniorskiej drużynie „Czerwonych Diabłów” od czasów debiutu Duncana Edwardsa w 1953 roku, kiedy został wpuszczony z ławki rezerwowych na boisko przez Jose Mourinho w ostatnim meczu sezonu 2016/2017 przeciwko Crystal Palace.

Młody napastnik „Czerwonych Diabłów” należy do grona najbardziej obiecujących zawodników młodzieżowych drużyn klubu z Old Trafford, wraz z Tahithem Chongiem, Ethanem Lairdem, Jamesem Garnerem oraz Masonem Greenwoodem. 18-latek zachowuje jednak chłodną głowę.

– Muszę odłożyć na bok kwestie oczekiwań, jakie są ze mną związane. Najlepsi zawodnicy docierają na szczyt dlatego, że zachowują odpowiednią równowagę. Muszę wciąż dalej ciężko pracować i dawać z siebie wszystko na treningach oraz podczas meczów – mówił Gomes.

Gomes w ostatnim meczu rezerw Manchesteru United przeciwko drugiej drużynie Stoke City zdobył ładnej urody bramkę, zapewniając swoim kolegom zwycięstwo 1:0. Był to jego trzeci gol w tym sezonie strzelony dla ekipy prowadzonej przez Ricky’ego Sbragię, który jednocześnie przypadł na dzień jego 18. urodzin. Spotkanie z wysokości trybun oglądał Jose Mourinho.

– To nie była zła bramka patrząc pod kątem tego, że oglądał ją menedżer. Cieszę się, że zdobyłem gola w dniu swoich urodzin. Miłym uczuciem była możliwość świętowania tego trafienia przed zgromadzonymi na stadionie członkami mojej rodziny oraz przyjaciółmi. Najważniejsze jest jednak to, że zdobyliśmy trzy punkty. Zwyczajnie cieszymy się, że podtrzymujemy dobre występy w lidze – mówił dale j 18-latek.

Młody napastnik „Czerwonych Diabłów” urodził się w Londynie, ale wychował w Salford, ponad stutysięcznym mieście położonym w aglomeracji Manchesteru. Do tej pory reprezentował kadrę narodową Anglii w kategoriach wiekowych 16-19 lat. Był też członkiem składu ekipy „Trzech Lwów” do lat 17, która w minionym roku zdobyła Mistrzostwo Świata.

Gomes był także jednym z siedmiu piłkarzy drużyn młodzieżowych Manchesteru United, których Jose Mourinho zabrał ze sobą na przedsezonowe przygotowania do USA. Oprócz 18-latka, za Atlantyk polecieli także Ro-Shaun Williams, James Garner, Ethan Hamilton, Joshua Bohui, Tahith Chong i Demetri Mitchell.

Oprócz możliwości wzięcia udziału w treningach oraz meczach sparingowych seniorskiej drużyny klubu z Old Trafford, Gomes i jego koledzy mieli też okazję podglądać takich zawodników, jak Alexis Sanchez i Juan Mata. Przyglądali się nie tylko ich treningom, ale także temu, w jaki sposób spędzają wolny czas i wykonują swoje obowiązki medialne oraz komercyjne.

– To było wspaniałe doświadczenie. Już samo przebywanie z zawodnikami pierwszej drużyny, przyglądanie się w jaki sposób trenują i otrzymanie możliwości nauczenia się pewnych, małych rzeczy, było dużym pozytywem – kontynuował Gomes, którego ojciec, Gil, reprezentował swego czasu kadrę Portugalii do lat 23, a znany były skrzydłowy Manchesteru United, Nani, jest jego ojcem chrzestnym.

– Możliwość wyjazdu na tournee po USA było bonusem dla młodych zawodników. Nawet mimo tego, że nie otrzymaliśmy zbyt wielu minut gry w sparingach, to mieliśmy możliwość być w zasięgu wzroku menedżera, który z kolei mógł obserwować w jaki sposób trenujemy, w jaki sposób przygotowujemy się do spotkań i jak to się ma w porównaniu do zawodników z pierwszej drużyny. Wyjazd do USA był dla nas pewnego rodzaju próbą rozwinięcia się i pokazania sztabowi szkoleniowemu, do czego jesteśmy zdolni – dodał.

Gomes szybko awansował do kadry Manchesteru United do lat 23. Anglik, który dopiero co ukończył 18 lat, jest przy okazji jednym z najbardziej doświadczonych zawodników podopiecznych Ricky’ego Sbragii, biorąc pod uwagę jego dwa występy w barwach seniorskiej kadry klubu z Old Trafford.

Ponadto z uwagi na to, że aż 9 zawodników rezerw „Czerwonych Diabłów” zostało wypożyczonych na obecny sezon do innych klubów, oprócz Gomesa, jedynie 20-letni kapitan tej drużyny, Regan Poole, miał możliwość gry w pierwszym zespole wicemistrzów Anglii, ale jeszcze za czasów, gdy klub ten prowadził Louis van Gaal.

Gomes przyznaje, że zdobyte doświadczenie z gry i treningów z pierwszą drużyną Manchesteru United, stara się przekazać innym młodym zawodnikom „Czerwonych Diabłów”.

– W klubie są młodsi zawodnicy, z którymi dobrze się trzymam, ale kiedy jest się powoływanym do składu pierwszej drużyny, to siłą rzeczy nie przebywa się z nimi już tak często, jak wcześniej – kontynuował Gomes.

– Kiedy gram teraz z nimi, to staram się im doradzać w takich sytuacjach, w których tylko jestem w stanie, z uwagi na doświadczenie, które zdobyłem z gry i treningów ze starszymi zawodnikami. Tym sposobem staram się przekazać im pewnego rodzaju wiadomość i pomagać im – dodał.

18-latek dopiero rozpoczął swoją przygodę z kadrą Manchesteru United do lat 23 i wciąż stara się dopasować do stylu gry, w tym większej walki fizycznej, jaka wymagana jest od zawodników w rozgrywkach tej kategorii wiekowej. Dla przykładu, w ostatnim spotkaniu rezerw ze Stoke City, w drugiej drużynie „The Potters” wystąpił znany z boisk Premier Leauge 32-letni pomocnik, Charlie Adam.

– Mecze na tym poziomie są trudne. Staram się jednak zaliczać kolejne minuty i grać co tydzień w tej drużynie, więc mam nadzieję, że to niebawem pomoże mi się z tym uporać. Ubiegły sezon nie potoczył się do końca po mojej myśli, a do tego zmagałem się trochę z kontuzjami – mówił dalej Gomes.

– Ostatecznie jednak wróciłem do formy, odnalazłem grunt i zyskałem więcej pewności siebie, dzięki czemu znów strzelam bramki. Jestem zadowolony z tego, jak dotychczas poukładały się wszystkie sprawy i teraz muszę to podtrzymywać – dodał.

Gomes podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt z klubem z Old Trafford w grudniu ubiegłego roku, pomimo zainteresowania m.in. ze strony Barcelony. Teraz znajduje się coraz bliżej kadry Jose Mourinho. Reprezentant młodzieżowej reprezentacji Anglii do lat 19 ma ambicje, aby rozwinąć swoją karierę w Manchesterze United, do którego dołączył mając zaledwie 6 lat.

– To wspaniały klub. Gra na Old Trafford to moje marzenie. To też mój główny cel. Jak tylko będę w stanie podtrzymywać dobrą formę i dalej imponować trenerom, to mam nadzieję, że w przyszłości otrzymam swoją szansę gry w pierwszej drużynie – dodał.

Dyskusja