Mourinho przed meczem z Watfordem: niech kibice poznają prawdę o Rashfordzie

Sebastian Słabosz
Zmień rozmiar tekstu:

JoPo przerwie na wrześniowe mecze reprezentacyjne Manchester United w najbliższy weekend wraca do walki w rozgrywkach Premier League. Przy okazji nadchodzącego, sobotniego meczu przeciwko Watfordowi, Jose Mourinho pojawił się w piątek na specjalnie zorganizowanej z tej okazji konferencji prasowej.

Portugalczyk odpowiadał na pytania dziennikarzy i mówił m.in. o stanie zdrowia Luke’a Shawa, o pozostałych kontuzjach w składzie, o świetnym starcie „Szerszeni” w rozgrywkach ligowych, ale głównym tematem piątkowej konferencji prasowej stało się odniesienie do ostatniej debaty w brytyjskich mediach na temat Marcusa Rashforda i jego rzekomej zbyt rzadkiej gry w barwach „Czerwonych Diabłów”.

O stanie zdrowia Luke’a Shawa, który doznał wstrząsu mózgu w meczu Anglii

– W przeciwieństwie do niektórych informacji i opinii [które zostały wygłoszone ostatnio na ten temat], z protokólarnego punktu widzenia oraz biorąc pod uwagę opinię naszego lekarza, Shaw jest gotowy do gry. W związku z tym jedyne, co w tej sytuacji zrobię, to przeanalizuję czy wystawimy go do gry, pomimo tego, że nie trenował razem z drużyną w trakcie tygodnia. Musimy więc zdecydować czy pomimo tego i tak zagra w tym meczu.

O pozostałych kontuzjach w drużynie

– Występ Fellainiego stoi pod znakiem zapytania. Andera Herrery również, ponieważ ma mały problem z jedną kostką, którego nabawił się w trakcie tygodnia podczas jednego z treningów. Diogo Dalot i Marcos Rojo zagrają w dzisiejszym meczu Manchesteru United do lat 23. Jeżeli rozegrają pełne 90 minut, jak tego oczekujemy, to będzie koniec procesu przywracania ich do pełni zdrowia i wówczas będą już brani pod uwagę przy ustalaniu kadry meczowej na rozgrywki, w których będziemy występować w przyszłym tygodniu.

O ostatniej formie Watfordu

– To proste – rozegrali 4 mecze i zdobyli w nich 12 punktów. Wiemy, że trzy z tych spotkań rozgrywali na własnym boisku, więc w odniesieniu do tych 12 punktów, ma to być może lekkie znaczenie w porównaniu do innych drużyn, które mają komplet punktów, ale rozegrały po dwa mecze u siebie i dwa mecze na wyjeździe. Niezależnie jednak od tego, zaliczyli fantastyczny start sezonu – 12 punktów to dla nich świetny wynik. Odnieśli dobre zwycięstwa na swoim stadionie. Pokazali się z mocnej strony, więc gratuluję Javiemu Garcii [menedżer Watfordu – przyp. red.], jego piłkarzom i całemu klubowi, ponieważ mają za sobą naprawdę bardzo dobry start w lidze.

O prawdzie na temat Marcusa Rashforda

– Uważam, że ważnym jest, aby kibice Manchesteru United mieli pojęcie jak naprawdę mają się sprawy [odniesienie do Marcusa Rashforda i ostatniej debaty na temat jego nieregularnej gry w klubie z Old Trafford i ewentualnej dalszej przyszłości – wyj. red.]. Najważniejsze w tej całej sprawie jest to, że Rashford to dobry dzieciak, a do tego jest dobrym piłkarzem i wie, co Manchester United zrobił dla niego do tej pory. Poczynając od akademii piłkarskiej tego klubu, po wsparcie ze strony Pana Louisa van Gaala, a następnie moje oraz klubu w postaci nowego kontraktu i nowego numeru [od obecnego sezonu Rashford zmienił dotychczasową 19 na numer 10 – przyp. red.]. Ponadto jest wybierany do kadry meczowej na każde spotkanie.

– Od kiedy jestem w tym klubie, Marcus Rashford wybierany jest do kadry na każdy kolejny mecz. Nigdy, nawet przez jeden dzień, nie znalazł się poza kadrą z uwagi na moje decyzje czy też z powodu kontuzji bądź też z uwagi na to, co obecnie ma miejsce, a więc w związku z zawieszeniem [Rashford otrzymał w ostatnim meczu ligowym przeciwko Burnley czerwoną kartkę za uderzenie głową Phila Bardsleya, za co został zawieszony na trzy spotkania w krajowych rozgrywkach – przyp. red.]. Nigdy nie był więc poza składem meczowym i o tym dobrze wie, więc to w tym przypadku jest najważniejsze. Jednak ponownie media chcą być tutaj bardzo ważne, więc powtarzam, że istotnym jest, aby kibice Manchesteru United znali prawdę na ten temat. Dlatego też będę dziś w sposób szczególny mówił o jego liczbach.

O statystykach dotyczących gry Marcusa Rashforda w Man Utd

– Jeżeli nie macie nic przeciwko spędzić ze mną kilka dodatkowych minut, to zamierzam coś zrobić, ale nie dla was, tylko dla fanów United, ponieważ uważam, że jestem winny naszym kibicom poświęcenie wam dwóch dodatkowych minut. W sezonie 2016/17 Marcus Rashford zagrał w 32 meczach Premier League, 11 spotkaniach Ligi Europy – włączając w to finał, trzech meczach FA Cup, sześciu meczach Pucharu Ligi – włączając w to finał i w spotkaniu o Tarczę Wspólnoty. Zaliczył łącznie 53 występy, ale jeżeli chcecie przełożyć to na minuty, to już mówię, że zagrał wówczas przez 3 068 minut. Jeżeli chcecie to podzielić przez 90 minut, to proszę bardzo – zagrał 34,1 pełne mecze w sezonie 2016/17 dzieląc to przez 90 minut.

– Z kolei w sezonie 2017/18 zagrał w 35 meczach Premier League, 8 spotkaniach w Lidze Mistrzów, 5 w FA Cup – włączając w to finał, trzech w Pucharze Ligi oraz w Superpucharze Europy UEFA. Zagrał wiec łącznie w 52 meczach, co przełożyło się na 2 676 minut. Jeżeli podzielimy to przez 90 minut, to da nam 29,7 pełnych spotkań. W związku z tym podsumowując, podczas mojego pobytu na Old Trafford Rashford zagrał w dwóch sezonach w 105 spotkaniach, co przełożyło się na 5 744 minuty, a co z kolei daje 63,8 pełnych spotkań, gdy przedzielimy to przez 90 minut, włączając w to 5 finałów różnych rozgrywek.

– W związku z tym myślę, że ludzie, którzy mówią o tej małej liczbie minut Rashforda spędzonych na boisku, są teraz trochę zmieszani. Marcus Rashford to nie Dominic Solanke [21-letni napastnik Liverpoolu – przyp. red.], to też nie Dominic Calvert-Lewin [21-letni napastnik Evertonu – przyp. red]. To Marcus Rashford. Piłkarz Manchesteru United z niewiarygodną liczbą występów i minut rozegranych dla tego klubu, na najwyższym poziomie i w możliwie najlepszych rozgrywkach klubowych. Dlatego też przekazuję to specjalnie dla was, fani Manchesteru United, abyście wiedzieli, co robimy z Marcusem Rashfordem, Luke’iem Shawem, Jesse’em Lingardem czy też Scottem McTominayem.

O przypomnieniu, że Marcus Rashford jest zawieszony na 3 najbliższe mecze

– Jak już rozmawiamy o Marcusie, to myślę, że mogę się spodziewać, że w niedzielę będę mocno krytykowany za to, że nie wystawiłem go do gry [w nadchodzącym, sobotnim meczu z Watfordem – wyj. red.], ponieważ niektórzy mają naprawdę jakąś obsesję na moim punkcie i uważam, że mają też kłopoty z kompulsywnym kłamaniem. Dlatego też spodziewam się, że w niedzielę, niektórzy wstaną rano i pierwsze co przyjdzie im na myśl do Jose Mourinho, więc jestem sobie w stanie wyobrazić, że będę krytykowany z tego powodu, że nie wystawiłem do gry Marcusa, choć to nie moja wina. Rashford jest zawieszony, więc prawdopodobnie powinniśmy o tym przypomnieć niektórym osobom i powtórzyć, że nie może zagrać w najbliższym meczu.

O ostatnich występach Rashforda w reprezentacji Anglii i dwóch jego bramkach

– Oczywiście jestem zadowolony z ostatnich występów Rashforda w reprezentacji Anglii. Zagrał dobrze, dobrze rywalizował z przeciwnikami, strzelił bramki. Jest to o tyle istotne, że przypadło to na okres, w którym przyjechał na zgrupowanie kadry smutny z powodu swojego zawieszenia w meczach klubowych. Bardzo dobrze, że tego dokonał.

O ciągłej debacie na temat przyszłości Jose Mourinho w Man Utd

– Niektórzy ludzie, przy których wszyscy wiedzą, że zarabiają na podwójnej roli, pracują także na rzecz innych klubów. Kiedy to robią, to oczywiście nie są niezależni, więc postrzegają rzeczy w sposób, w jaki chcą je postrzegać. To ludzkie i naturalne. To nie jest żadna taktyka i zwyczajnie to akceptuję. Współczuję tym ludziom, którzy wstają rano i pierwsze, co przychodzi im na myśl, to Jose Mourinho w Manchesterze United. Są znacznie ciekawsze rzeczy, o których myśląc po przebudzeniu, mogą sprawiać radość niż natychmiastowe rozmowy o nas i piłce nożnej.

O niedawnym potknięciu się o barierki po meczu Anglii z Hiszpanią na Wembley

– Po tym wydarzeniu ludzie dzwonili do mnie i pytali mnie o to potknięcie na Wembley, ponieważ potrzebowali ode mnie ciekawych newsów. Cóż, zrobiłem to celowo, abyście mogli trochę o mnie pomówić. To było dobre „nurkowanie”, przy czym chroniłem swój telefon, więc upadek był prawidłowy. Nie było rzutu karnego, ale może należała się żółta kartka!

https://twitter.com/utdxtra/status/1038803877246722048

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze