ManUtd.pl ocenia: mistrz gorszy od ucznia

Błażej Duda

Manchester United odpadł z tegorocznej edycji Pucharu Ligi po remisie 2:2 w regulaminowym czasie spotkania z Derby County, które na korzyść zespołu Franka Lamparda rozstrzygnęły rzuty karne. Zapraszamy do zapoznania się z oceną występu podopiecznych Jose Mourinho, jakiej dokonał jeden z redaktorów serwisu ManUtd.pl.

Sergio Romero – Pięknie zaprzepaścił własną ciężką pracę. Wykazał się odwagą w 6. minucie broniąc strzał Bennetta, a w 53. minucie wybronił próbę Wilsona; dołożył też pojedyncze wyjścia do dośrodkowań. Źle wybijał piłkę po przerwie, ale tego co zrobił w 68. minucie zagrywając piłkę ręką przed szesnastką trudno było się spodziewać po bramkarzu z takim doświadczeniem. Ocena: 3

Diogo Dalot – Był jak ten nieociosany kamień szlachetny w wiadrze gruzu. Zabłyszczał parę razy w ofensywie, prezentując piękną asystę przy golu Fellainiego. Z tyłu we znaki dawali mu się jednak Mount i Wilson, a najgroźniejsze akcje Derby często budowało właśnie jego stroną. Ocena: 5,5

Eric Bailly – Odważny i skuteczny w kasowaniu akcji rywali w pierwszej połowie, zablokował w sumie trzy strzały, jednak nie ustrzegł się błędów. W 53. minucie Wilson oddał uderzenie po jego złym wybiciu, a w 78. nie upilnował Jozefzoona. Ocena: 5

Phil Jones – Bynajmniej nie napawał pewnością i nie chodzi tylko o fatalnie wykonany rzut karny. W kilku sytuacjach źle ustawiony, w tym w 6. minucie, gdy skórę uratował mu Romero. Ocena: 4

Ashley Young – Zapunktował w ofensywie (kapitalne podanie do Maty w 9. minucie, udział w akcji bramkowej), zapunktował w defensywie, ale w przekroju całego meczu irytował. Zbyt często silił się na długie podania do graczy ofensywnych, z tyłu natomiast zbyt biernie zachował się w 6. i 78. minucie, a także popełnił faul, który przyniósł cudną bramkę Wilsona. Ocena: 5

Ander Herrera – Niewyraźny. Kilka razy wspomógł prawą stronę defensywy, świetnym wślizgiem rozpoczął akcję na 1:0, wykonał ładną próbę podania w stronę Lingarda. Brakowało mu jednak świeżości i skonkretyzowanej roli na to spotkanie. Ocena: 4

Nemanja Matić – Znów wyglądał niezwykle ociężale, zwłaszcza z piłką przy nodze, na co Derby odpowiadało celowym pressingiem. Próbował wspomagać obrońców, ale zwłaszcza w pierwszej połowie jego interwencje kończyły się jedynie chwilowym oddaleniem zagrożenia. To zresztą dość wymowne, że przy drugiej bramce rywali, wyblok Serba nie zapobiegł stracie gola. Ocena: 4

Juan Mata – Zachwycił wykończeniem akcji na 1:0, parę razy ładnie przegrywał piłkę do Martiala lub partnerów w „dziurze”, posłał dobrą wrzutkę w 58. minucie. Mimo wszystko zbyt rzadko brał na siebie ciężar gry. Ocena: 6

Jesse Lingard – Przytomna asysta w 3. minucie… i na tym kończą się pochwały pod jego adresem. Większość jego kontaktów z piłką przynosiła widmo jej utraty, bo i co rusz widzieliśmy jego ryzykowne dryblingi lub odegrania do partnerów wymuszone błędami technicznymi. Na zero z przodu. Ocena: 3

Anthony Martial – Dynamiczny i przebojowy drybling przyniósł bramkę na 1:0, świetną okazję dla Lukaku i autentycznie stwarzał zagrożenie w defensywie Derby. W drugiej połowie również po jego podaniu Lukaku uderzał w słupek, ale ta odsłona spotkania była już mniej udana dla Francuza, który był skutecznie podwajany. Ocena: 7

Romelu Lukaku – Sprytnie zachował się przy bramce na 1:0, udało mu się obić słupek, jednak w przekroju całego spotkania trzeba mu bezlitośnie wyliczyć zmarnowane okazje. Nie wykorzystał prezentu od Keogha pudłując o dobry metr w sytuacji sam na sam, a po wrzutce Martiala przeniósł piłkę nad poprzeczką. Na nieszczęście dla Belga, zespół nie ma jak zakamuflować tej nieskuteczności. Ocena: 3

Rezerwowi:

Marouane Fellaini – Parę niepewnych zagrań skutecznie z pamięci wymazuje bramka przywracająca nadzieję na awans, poprzedzona jeszcze dwoma dobrymi zgraniami do partnerów w polu karnym. Ocena: 6

Fred – Odrobinę podkręcił tempo w drugiej linii, ale jego podaniom brakowało precyzji. Ocena: 4,5

Lee Grant – Robił co mógł, świetnie wybronił strzał Jozefzoona, sparowal uderzenie Mounta, ale był bezradny przy dobitce. Bezproduktywny w serii rzutów karnych. Ocena: 6