UEFA Youth League: Manchester United – Valencia 4:0

manutd.com Sebastian Słabosz

Podopieczni Nicky’ego Butta dali przykład swoim starszym kolegom z seniorskiej kadry i wysoko, bo aż 4:0 pokonali Valencię w ramach 2. kolejki fazy grupowej rozgrywek UEFA Youth League.

Młode „Czerwone Diabły” od samego początku ochoczo ruszyły do ataku na swoich rywali. Pierwszą okazję stworzył po indywidualnej akcji kapitan kadry Manchesteru United do lat 19, Angel Gomes, ale jego strzał dobrze wybronił bramkarz „Nietoperzy”, Guillermo Rodriguez. Kilka chwil później z rzutu wolnego zagroził Tahith Chong, ale ponownie dobrze zachował się golkiper gości do spółki z obrońcami.

Próby gospodarzy przyniosły oczekiwany efekt w 30 minucie spotkania. Wtedy to na prawym skrzydle dobrze popracował Chong, który ściął z piłką w pole karne Valencii i pomimo asysty dwóch rywali dograł piłkę w okolice 10 metra pola karnego, gdzie stał Joshua Bohui, który jeszcze na wykroku zdążył zatrzymać sobie piłkę lewą nogą i z bliskiej odległości pokonał Rodrigueza prawą nogą.

Przed przerwą na podwyższenie rezultatu szanse miał także Mason Greenwood, którego spektakularny strzał zza pola karnego minął o centymetry bramkę Valencii. Próbował także Luca Ercolani, ale także jego strzał głową po dośrodkowaniu Angela Gomesa z rzutu rożnego chybił celu. Do przerwy utrzymało się jednobramkowe prowadzenie podopiecznych Nicky’ego Butta.

Goście dokonali dwóch zmian w przerwie meczu, ale na niewiele się to zdało, bo już 5 minut po wznowieniu gry było 2:0, a przypomniał o sobie niezawodny Mason Greenwood. Fantastyczną pracę w tej akcji wykonał prawy boczny obrońca Manchesteru United, Ethan Laird, który włączył się skrzydłem do ofensywy, wbiegł w pole karne, przełożył sobie obrońcę gości i wyłożył piłkę w okolice szesnastego metra, gdzie stał niepilnowany Greenwood, który takich sytuacji nie marnuje.

Nieco ponad 10 minut później było już 3:0. „Czerwone Diabły” świetnie wyprowadziły piłkę spod własnego pola karnego i przeprowadziły zabójczą kontrę. Lee O’Connor podał piłkę na lewe skrzydło do Barlowa, ten ruszył z futbolówką do przodu i wymienił podanie z Angelem Gomesem, a następnie świetnie uruchomił prostopadłym podaniem wychodzącego na pozycję Tahitha Chonga, który wbiegł w pole karne i w sytuacji jeden na jeden nie dał szans na interwencję Rodriguezowi.

W dalszej fazie meczu Nicy Butt wpuścił na boisko rezerwowych – między innymi Millena Baarsa, Arnau Puigmala i Dylana Levitta. To właśnie pierwsza dwójka wymienionych zawodników zadała ostateczny cios ekipie „Nietoperzy”. W 83 minucie nieudaną pułapkę ofsajdową zastawili goście, piłkę na skrzydle otrzymał Puigmal, który wbiegł w pole karne i wycofał na jedenasty metr do kompletnie niepilnowanego Baarsa, a ten skutecznie wykończył akcję i ustalił wynik spotkania na 4:0.

Przekonujące zwycięstwo podopiecznych Nicky’ego Butta, które na Leigh Sports Village z wysokości trybun oglądali m.in. szkoleniowiec ekipy rezerw Manchesteru United, Ricky Sbragia, a także kontuzjowany obecnie pomocnik pierwszej drużyny, Ander Herrera, sprawiło że młode „Czerwone Diabły” z kompletem 6 punktów przewodzą w swojej grupie UEFA Youth League.

W podobnej sytuacji są jednak ich rówieśnicy z Juventusu, którzy w drugim spotkaniu grupy H pokonali na własnym boisko młodą drużynę Young Boys 2:1. „Stara Dama” także z kompletem punktów, ale gorszym bilansem bramkowym (3:1 wobec 6:1 u podopiecznych Nicky’ego Butta) znajduje się w czubie tabeli. Oba zespoły mają jednak świetną pozycję wyjściową do awansu do kolejnej rundy, ponieważ zarówno ekipa Young Boys, jak i Valencii do tej pory nie punktowały.

Teraz w młodzieżowej Lidze Mistrzów kadrę do lat 19 klubu z Old Trafford czeka dwumecz o supremację w grupie H z rówieśnikami z Juventusu. Pierwszy mecz ze „Starą Damą” podopieczni Nicky’ego Butta rozegrają 23 października br. na własnym boisku, zaś rewanż odbędzie się 7 listopada br. w Turynie.

Manchester United U-19 – Valencia U-19 4:0 (Bohui 30′, Greenwood 50′, Chong 61′, Baars 83′)

Skład Man Utd U-19: Kovar – Laird (B. Williams 75′), Ercolani, Bernard, O’Connor – Barlow (Baars 70′), Garner, Gomes – kapitan (Levitt 75′) – Chong (Puigmal 70′), Greenwood, Bohui (A. Traore 62′)

Niewykorzystane zmiany: Fojticek, Mellor