ManUtd.pl ocenia: „Diabły” odarte z wygranej

Błażej Duda

Manchester United mimo dwóch trafień Anthony’ego Martiala nie zdołał wywieźć wygranej ze Stamford Bridge i po wyrównaniu Rossa Barkleya w ostatniej akcji tylko zremisował 2:2 z Chelsea. Zapraszamy do zapoznania się z oceną występu podopiecznych Jose Mourinho, jakiej dokonał jeden z redaktorów serwisu ManUtd.pl.

David de Gea – Pewnie wybronił strzały Kante oraz Moraty i instynktownie sparował główkę Rudigera, jednak to nie wystarczyło by poprawić zawstydzający bilans czystych kont w tym sezonie. Ocena: 6,5

Ashley Young – Przyklejony do Hazarda, utrzymał dyscyplinę przez cały mecz, nawet pomimo dość szybko wyłapanej żółtej kartki. Konsekwentnie punktował odbiorami i przechwytami, jednak nierozsądnie byłoby mówić o „wyłączeniu” Hazarda, który w sumie oddał 4 strzały i zaliczył 6 podań kluczowych oraz wywalczył „bramkowy” rzut rożny. Anglik zrewanżował się udziałem w akcji na 1:1. Ocena: 7

Chris Smalling – Słabszy okres na początku drugiej połowy, kiedy to zbyt ochoczo wyszedł do Jorginho, zostawiając dziurę za plecami, a w 62. minucie nie zdołał czysto wybić piłki. Poza tym jednak zdołał wybijać Chelsea z natarcia dość agresywnymi wyjściami. Dobrze zaasekurował Maticia w 24′, wybił dośrodkowanie w 44′ i zablokował Luiza w 51′. W sumie wygrał 5 pojedynków główkowych, dorzucił 6 wybić i 2 zablokowane strzały. Ocena: 6

Victor Lindelof – Nie ustępował Smallingowi w ilości interwencji, ale zaliczył kilka wpadek. Przede wszystkim to on miał pod opieką Barkleya, który lepiej przewidział gdzie spadnie piłka w podbramkowym zamieszaniu i zdołał doprowadzić do wyrównania. Poza tym zdarzyło mu się podać wprost pod nogi Hazarda w 25. minucie i złamać linię spalonego w 31. Kilka dobrych piłek przyspieszających wyjście do ataku. Ocena: 5

Luke Shaw – Zdecydowanie mniej aktywny w ofensywie, rzadko podłączał się na obieg, ale zdążył posłać świetną centrę na głowę Lukaku w pierwszej połowie, oraz brał udział w akcji na 1:1. Zbyt często zdarzała mu się niedokładność w podaniach w strefie ofensywnej. Z tyłu bez większych uwag – 4 wybicia, wyblokowany strzał Luiza, ale w końcówce zdarzyło mu się zgubić Pedro. Ocena: 6

Nemanja Matić – 5 odbiorów, 2 przechwyty, 1 podanie kluczowe – wyczynem samym w sobie wydaje się to, że tej skuteczności zupełnie nie było widać na płycie boiska. W 24′ zgubił Kovacicia, w 37′ kompletnie za darmo oddał piłkę na własnej połowie, w 46′ nie zdołał zatrzymać Moraty, który strzelał na bramkę. W 71′ pozostawił miejsce do uderzenia Kante, a chwilę potem wraz z Youngiem przyglądał się jak Alonso dochodzi do dośrodkowania na dalszym słupku. Poza okazyjną udaną zastawką, Serb, zwłaszcza w pierwszej połowie, porażał ociężałością, ale nieco odżył po przerwie, lepiej przyspieszając akcje ofensywne. Ocena: 4

Paul Pogba – Nie potrafił złapać rytmu w pierwszym kwadransie, a potem w głowie musiała mu tkwić stracona bramka, której był głównym winowajcą. Dużo lepsza druga połowa, w której pokazywał więcej swobody i pewności. Przytomnie rozrzucił piłkę do Shawa w akcji bramkowej, po tym jak chwilę wcześniej kapitalnie uwolnił się spod linii. W 63. minucie popisał się ruletką i świetnym podaniem do Lukaku oraz postraszył w polu karnym Chelsea w 81. Ocena: 5

Juan Mata – Wyjątkowo zaangażowany i waleczny, starał się ograniczać możliwości rozegrania Jorginho. Lepiej odnajdował się w bardziej centralnym ustawieniu i kilka razy wykorzystał swoją technikę do uruchamiania skrzydeł, ale gdy było trzeba, potrafił sam doskonale zachować się na prawej flance, co przyniosło drugą bramkę. Ocena: 7

Marcus Rashford – Z pewnością zapunktował pracowitością w defensywie, kilka razy postraszył szybkością i zaliczył świetną asystę, jednak nie był to szczególnie udany występ. Popełnił zbyt wiele prostych błędów w podaniach, ani razu nie zdołał minąć rywala dryblingiem i stracił trzy piłki przez złe przyjęcie. Ocena: 5

Romelu Lukaku – Zaledwie 9 kontaktów z piłką i tylko 2 w strefie ofensywnej, to bilans Belga w pierwszej połowie. Morata w tym czasie meldował się przy piłce 29 razy, wydatnie pomagając zespołowi w rozegraniu i na szczęście to samo zobaczyliśmy w wykonaniu Lukaku po przerwie, który lepiej wykorzystywał większe przestrzenie. W końcówce mógł zaliczyć dwie asysty po udanym zgraniu głową do Herrery i świetnej górnej piłce do Pogby. Ocena: 5

Anthony Martial – Nierówny w dryblingach, niezbyt dokładny w podaniach, ale to on stanowił główną nadzieję na rozruszanie ofensywy w pierwszej połowie. Doskonałe, pewne przyjęcia i jeszcze lepsze wykończenia przy obu golach. Ocena: 8

Rezerwowi:

Ander Herrera – Bliski przypieczętowania wygranej w 81. minucie, gdy znalazł się sam na sam z Kepą, ale zabrakło mu snajperskiego instynktu. Zrobił co mógł by pomóc w obronie wyniku. Ocena: 5

Andreas Pereira – Pomógł uszczelnić prawe skrzydło dwoma odbiorami Ocena: 5

Alexis Sanchez – Trzy błędy w podaniach, w tym dwóch na własnej połowie i jednym, które mogło przynieść bramkę Lukaku. Ocena: 4

Jose Mourinho – Przed spotkaniem media podłapały cytat z konferencji Sarriego, który podkreślał szacunek jakim darzy trenera Man Utd. Wydaje się jednak, że to znów Mourinho podszedł z przesadnym respektem do rywala. O ile do krycia indywidualnego Hazarda zdążyliśmy się już przyzwyczaić, tak pierwsza połowa to pokaz gry na alibi, w której ataki prowadzili pojedynczy zawodnicy.

Dopiero po przerwie zespół Mourinho wrzucił wyższy bieg, dzięki większemu zaangażowaniu Lukaku i z wykorzystaniem wolnych przestrzeni za plecami Hazarda. I choć nadal klarowne sytuacje były rzadkością, a akcje bramkowe wymagały pełnego skupienia od Martiala, drużyna coraz chętniej sięga po owoce bardziej odważnej gry. Ocena: 5