U-18 Premier League: Sunderland – Manchester United 0:7

manutd.com Sebastian Słabosz

To nie były najlepsze dni dla drużyn młodzieżowych Sunderlandu, które na różnych szczeblach wiekowych mierzyły się z rówieśnikami z Manchesteru United. Najpierw rezerwy „Czerwonych Diabłów” okazały się lepsze od drugiej ekipy „Czarnych Kotów” wygrywając 3:0, a w minioną sobotę na poziomie kadr do lat 18, podopieczni Neila Ryana zdemolowali na wyjeździe swoich rywali aż 7:0.

Mecz rozpoczął się z 15-minutowym opóźnieniem. Pierwszą okazję stworzyli sobie gospodarze, ale dobrze w bramce spisał się Alex Fojticek. Na początku nic więc nie zapowiadało tego, co stało się później, a co swój początek miało w 22 minucie spotkania. Wtedy dobrą prostopadłą piłkę za plecy obrońców gospodarzy otrzymał Mason Greenwood, który wygrał pojedynek biegowy z bramkarzem rywali, ale mimo pustej bramki, podciągnął z futbolówką kilka metrów, aby upewnić się, że odpowiednio przymierzy. I tak też się stało.

Kolejny cios podopieczni Neila Ryana zadali tuż przed przerwą. Dwójkową akcję rozegrali Mason Greenwood z Aliou Traore. W roli asystenta wystąpił młodzieżowy reprezentant Anglii, zaś celnie do bramki strzelił Francuz, dla którego był to trzeci mecz z rzędu, w którym zdobył gola. Do przerwy goście prowadzili 2:0.

Po zmianie stron młode „Czerwone Diabły” mimo pewnego prowadzenia rzuciły się na rywali ze zdwojoną siłą. Strzelanie w 52 minucie rozpoczął ten, który zakończył je w pierwszej odsłonie gry – Aliou Traore. Akcję na prawej stronie przeprowadził Greenwood, który ściął z piłką do pola karnego gospodarzy, tam wypuścił krótkim podaniem włączającego się do akcji Ethana Lairda, który z kolei wycofał piłkę w okolice jedenastego metra, gdzie stał niepilnowany Traore i Francuz podwoił swój dorobek strzelecki.

8 minut później było już 4:0 dla gości. Mason Greenwood przejął piłkę i podał ją do wbiegającego w pole karne Charlie’ego McCanna, który na raty, ale pokonał bramkarza gospodarzy. 10 minut później Sunderland nie stracił bramki, ale stracił za to zawodnika. Czerwoną kartkę za brzydki faul na Ethanie Galbraithcie otrzymał Tom Smith.

To tylko przypieczętowało los gospodarzy, którzy już 6 minut później przegrywali 0:5. Do akcji ofensywnej włączył się obrońca Ethan Laird, który pod polem karnym przeciwników rozegrał dwójkową akcję na jeden kontakt z Dylanem Levittem i z bliskiej odległości pokonał golkipera gospodarzy.

Kiedy mecz zbliżał się do 90 minuty i wydawało się, że wynik 0:5 utrzyma się już do końca, goście zadali jeszcze dwa szybkie ciosy rywalowi, który i tak leżał już na deskach. Najpierw Greenwood dośrodkował piłkę w pole karne, tę głową przedłużył Laird, a rezerwowy D’Mani Mellor z najbliższej odległości wpakował futbolówkę do siatki. Chwilę później rozgrywający koncertowe zawody Greenwood postawił kropkę nad i, wykorzystując podanie w pole karne Ethana Lairda. Skończyło się więc na prawdziwym nokaucie i zwycięstwie 7:0 podopiecznych Neila Ryana.

Kadra Manchesteru United do lat 18 po tym zwycięstwie w rozgrywkach Under-18 Premier League zajmuje 3. pozycję w tabeli z 19 punktami na koncie po 8 meczach. Wyżej są tylko rówieśnicy z Liverpoolu – „The Reds” z 21 oczkami i „The Toffees” z 22 punktami. “Czerwone Diabły” zdobyły za to do tej pory najwięcej bramek w lidze, bo aż 30.

W kolejnym meczu ligowym podopieczni Neila Ryana 3 listopada br. podejmą na własnym boisku zajmującą 8. lokatę ekipę Wolverhampton.

Sunderland U-18 – Manchester United U-18 0:7 (Greenwood 22′ i 89′, Traore 45′ i 52′, McCann 60′, Laird 76′, Mellor 89′)

Czerwona kartka: Tom Smith 70′ (Sunderland)

Skład Man Utd U-18: Fojticek – Laird, Mendi, Bernard, Williams B. – Galbraith, Levitt – Puigmal (Mellor 63′), Traore (McGhee 63′), McCann (Ramazani 69′) – Greenwood

Niewykorzystane zmiany: Thompson, Stanley