UEFA Youth League: Manchester United – Juventus 4:1

manutd.com Sebastian Słabosz

Podopieczni Nicky’ego Butta rozegrali kolejne imponujące spotkanie w rozgrywkach UEFA Youth League. Kadra Manchesteru United do lat 19 po rozbiciu Valencii 4:0, we wtorek na Leigh Sports Village pokonała rówieśników z Juventusu aż 4:1 i z kompletem punktów zdecydowanie przewodzi w swojej tabeli w tych rozgrywkach.

Przed tym meczem oba zespoły miały komplet punktów po odniesieniu zwycięstw w pierwszych dwóch kolejkach fazy grupowej rozgrywek UEFA Youth League, dlatego też od początku było wiadomo, że to spotkanie będzie traktowane jako rywalizacja o pierwsze miejsce w tabeli. W kadrze Nicky’ego Butta zabrakło tym razem Tahitha Chonga, który został włączony do pierwszej drużyny na mecz ze „Starą Damą”.

Rywalizacja ta bardzo szybko zaczęła się przechylać na korzyść gospodarzy, bowiem podopieczni Nicky’ego Butta już w 8 minucie meczu wyszli na prowadzenie. Do akcji ofensywnej na prawym skrzydle podłączy Ethan Laird, który wykonał aut, po chwili otrzymał z powrotem piłkę i następnie dośrodkował ją w pole karne gości, gdzie minął się z nią obrońca Juventusu, a na klatkę piersiową przyjął ją Joshua Bohui, który ze spokojem pokonał stojącego w bramce „Starej Damy”, Leonardo Lorię.

W 33 minucie młodzi zawodnicy gości źle wyprowadzili piłkę z własnego pola karnego. Podanie wślizgiem zagarnął James Garner, po czym piłka natychmiastowo znalazła się pod nogami Masona Greenwooda. Młody Anglik podbiegł z nią jeszcze kilka metrów, a następnie mimo asysty dwóch zawodników Juventusu, precyzyjnie przymierzył strzałem po ziemi w długi róg. Zrobiło się 2:0.

Niespełna 10 minut później do głosu doszli goście. Mateja Kovar najpierw wybronił strzał Makouna Reyesa, ale potem piłka została jeszcze wycofana na wolne pole do Nicolussiego Caviglii, który dał bramkę kontaktową swojej drużynie.

Trafienie gości najwidoczniej mocno podenerwowało podopiecznych Nicky’ego Butta, którzy momentalnie narzucili wysoki pressing na rówieśników z Juventusu i to się opłaciło zaledwie 2 minuty później. Tym razem goście fatalnie wyprowadzali piłkę…z własnego pola karnego. Pod presją jeden z obrońców gości podał ją na oślep w okolice 16 metra, co świetnie odczytał James Garner, który przejął futbolówkę i pewnym strzałem zapewnił swojej drużynie ponownie dwubramkowe prowadzenie. Do przerwy było 3:1.

Po zmianie stron goście dalej popełniali fatalne błędy. Tym razem Bandeira Da Fonseca zagotował się niedługo po zmianie stron i został wyrzucony z boiska po tym, jak uderzył w twarz Joshuę Bohuiego, który zwlekał z oddaniem przeciwnikom piłki, gdy ci mieli rzut z autu. Tak więc od 49 minuty młode „Czerwone Diabły” były w bardzo komfortowej sytuacji, grając z przewagą dwóch bramek i jednego zawodnika.

Przez dalszą część meczu na boisku rządziła tylko jedna drużyna, ale nie potrafiła udokumentować tego kolejną bramką. Swoje okazje marnowali Angel Gomes czy też Aidan Barlow. Dopiero akcja trzech zmienników w 77 minucie meczu dała „Czerwonym Diabłom” czwartą bramkę i ustaliła wynik meczu na 4:1. Wtedy to indywidualną akcję na prawym skrzydle przeprowadził Arnau Puigmal, który ładnie wypuścił w pole karne D’Maniego Mellora, a ten z kolei wycofał piłkę w okolice jedenastego metra, gdzie nadbiegał Dylan Levitt, który pewnie pokonał Lorię zaledwie 4 minuty po wejściu na boisko.

Podopieczni Nicky’ego Butta po trzech spotkaniach w UEFA Youth League mają komplet punktów z bilansem bramek 10:2 i już niemal pewny awans do kolejnej fazy tych rozgrywek, bowiem drugi Juventus po wtorkowej porażce ma na koncie 6 punktów, a rówieśnicy z Valencii i Young Boys uzbierali zaledwie po 1 oczku, remisując ze sobą w drugiej wtorkowej potyczce tej grupy.

Manchester United U-19 – Juventus U-19 4:1 (Bohui 8′, Greenwood 33′, Garner 44′, Levitt 77′ – Caviglia 42′)

Czerwona kartka: Bandeira Da Fonseca 49′ (Juventus)

Skład Man Utd U-19: Kovar – Laird (Williams’), Ercolani, Bernard, O’Connor – Traore (Puigmal 73′), Garner, Gomes (kapitan) (Levitt 73′) – Barlow (Baars 73′), Greenwood, Bohui (Mellor 62′)

Niewykorzystane zmiany: Fojticek, Mengi