ManUtd.pl ocenia: włoska robota

Błażej Duda

Manchester United w ostatnich minutach skradł zwycięstwo Juventusowi i wywiózł cenne trzy punkty ze Stadio delle Alpi. Przepięknym rzutem wolnym na trafienie Ronaldo odpowiedział Juan Mata, a wygraną 2:1 zapewnił w doliczonym czasie gol samobójczy. Zapraszamy do zapoznania się z oceną występu podopiecznych Jose Mourinho, jakiej dokonał jeden z redaktorów serwisu ManUtd.pl.

David de Gea – Chyba nigdy w karierze nie był tak bezradny przy kolejnych próbach rywali, które trafiały w obramowanie bramki, albo mijały je o centymetry. Przy bramce Ronaldo nawet nie zdążył odprowadzić piłki wzrokiem. Tam gdzie miał coś do powiedzenia, stawał na wysokości zadania, blokując strzał Pjanicia czy świetnie reagując na rykoszet po nodze Maticia. Ocena: 7,5

Ashley Young – Znów podobać się mogło jego zaangażowanie, chęć do pokazywania się w samej szesnastce rywala oraz świetny wślizg w 54. minucie, który rozpoczął kontrę. Rozczarowywały przede wszystkim dośrodkowania, które nawet jeśli posyłane były w strefę zagrożenia, to nie przyciągały zbytniej uwagi partnerów. Aż do 90. minuty, gdy jego wrzutka z pomocą Bonucciego znalazła drogę do siatki. W obronie zaliczył wpadkę w 11. minucie, gdy przepuścił piłkę do Dybali, a sumarycznie nie wygrał zbyt wielu pojedynków. Ocena: 6

Chris Smalling – Pojedyncze błędy w ustawieniu nadrabiał zablokowanymi strzałami (świetne zachowanie tuż po przerwie) i licznymi wybiciami. Ocena: 6,5

Victor Lindelof – Popełnił kluczowy błąd przy golu Ronaldo, gdy nie zdołał zablokować dogrania Bonucciego, jednak przez resztę spotkania zasłużył na wyróżnienie. Zaliczył aż osiem wybić, nierzadko zdejmując piłkę z nogi rywalowi. Kapitalnie zablokował Ronaldo w 5. minucie, a chociażby w 36. pokazał, że nie brakuje mu tak potrzebnej pewności siebie również dalej od własnej bramki. Ocena: 7

Luke Shaw – Kilka razy pokazał się z dobrej strony, gdy trzeba było oddalić zagrożenie spod bramki (odważne wybicie po godzinie gry), ale zbyt często pozostawiał miejsce Cuadrado czy Ronaldo na swojej stronie. Z przodu w zasadzie dał się zapamiętać wyłożeniem piłki do strzału Martialowi i jedynym wejściem na obieg, zakończonym rzutem rożnym. Ocena: 6

Ander Herrera – Nie zyskał fanów w Turynie cynicznym faulem na Dybali w drugiej połowie, w której zresztą brakowało mu koncentracji z udanej pierwszej części spotkania. Wspomagał obronę, choć nie zawsze skutecznie, jak przy okazji Khediry, którego odpuścił próbując załatać inną dziurę. Kilka sprytnych zagrań w ofensywie, które nie zmieniły jednak mizernego obrazu tej formacji. Ocena: 6

Nemanja Matić – Widać było w jego grze nieco więcej werwy, bo zaliczył i dwa odbiory, i dwa przechwyty, a dorzucił jeszcze trzy zablokowane strzały. Cóż z tego, skoro pół tuzina innych okazji Juve to efekt jego bierności i braku agresji względem rywali czyhających przed polem karnym. Ocena: 5

Paul Pogba – Występ szokujący zapewne dla obu grup kibiców. Aż osiem strat, w tym co najmniej dwie zakońcozne kontrą Juve, a tylko cudem bez bramki, jak w 74. minucie. Katastrofalne próby dryblingu i niemające usprawiedliwienia lenistwo w większości akcji zakończonych strzałami Juve, by wymienić tylko sytuację z 35. minuty. Pomimo tej mizerii udało mu się jednak wywalczyć rzut wolny, który przyniósł bramkę Maty, a potem był we właściwym miejscu, by pomóc rywalom we wbiciu samobója. Ocena: 3

Jesse Lingard – Starał się wywierać presję na stoperach rywali, ale tracił rezon kiedy tylko zbliżał się z piłką do pola karnego strzeżonego przez Bonucciego i Chielliniego. Dużo ciekawszy od jego boiskowych wyczynów jest rzut oka na statystyki – 28/29 podań, 1 faul, 4 straty. W każdej innej rubryce na zero. Ocena: 4

Anthony Martial – Ponownie stanowił najjaśniejszy punkt drużyny w ataku. Trzykrotnie uderzał na bramkę próbując zmieścić piłkę przy dalszym słupku, ukończył trzy dryblingi zdobywając autentycznie groźne pozycje oraz wywalczył aż pięć fauli. W końcówce świetnie wystawiał piłkę Rashfordowi – najpierw na strzał zza szesnastki, a później wypuszczając go sam na sam. Ocena: 7,5

Alexis Sanchez – Tchnął nieco energii w akcje ofensywne, nie bał się gry pressingiem i rozsądnie zapuszczał się w dryblingi (zważywszy na to, że często grał 1v6). Zniknął z radarów w drugiej połowie. Ocena: 6

Rezerwowi:

Juan Mata – Stworzył arcydzieło jedną nutą i nie popełnił żadnego błędu do ostatniego gwizdka. Ocena: 8

Marouane Fellaini – W równym stopniu jego wejście, jak też nietrafione zmiany Allegriego wprowadziły zamęt w szeregach obronnych Juve. Ocena: 6

Marcus Rashford – Wywalczył rzut wolny, po którym padł drugi gol, jednak w końcówce nie zdołał zachować zimnej krwi i stawiając na siłowe rozwiązanie trafił w bramkarza. Ocena: 5