uefa.com

Już jutro Manchester United może zapewnić sobie awans do fazy pucharowej Ligi Mistrzów. Prześledźmy możliwe scenariusze.

Na dwie kolejki przed końcem fazy grupowej Ligi Mistrzów scenariuszy jest wiele. Czerwone Diabły mogą zarówno wyjść z pierwszego miejsca w grupie, jak i na wiosnę grać w Lidze Europy. Zobaczmy możliwe scenariusze na końcówkę zmagań grupowych.

  1. Pierwsze miejsce w grupie

Najbardziej optymistyczny scenariusz. By to się stało, Manchester jutro bezwzględnie powinien pokonać u siebie Young Boys. W takim wypadku najkorzystniejszym wynikiem w Turynie byłby remis – wtedy United miałoby 10 punktów, podobnie jak Stara Dama. Podopieczni Jose Mourinho mieliby jednak lepszy bilans meczów bezpośrednich (0:1 u siebie i 2:1 na wyjeździe) i to oni wyprzedzaliby Turyńczyków. Biorąc jednak pod uwagę, że Wojtka Szczęsnego i spółkę czeka na zakończenie fazy grupowej mecz z Young Boys, Diabły najpewniej musiałyby pokonać na wyjeździe Valencię.

Czy jest możliwe zakończenie zmagań grupowych na pierwszym miejscu bez wygranej jutro? Teoretycznie tak. Przy remisie ze Szwajcarami i bardzo możliwym remisie w Turynie, Juventus miałby 10 punktów, United 8, Valencia zaś 6. W ostatniej kolejce Man Utd musiałby więc wygrać na Mestalla i liczyć, że Stara Dama straci punkty z Young Boys. Scenariusz raczej niezbyt prawdopodobny.

2. Drugie miejsce w grupie

Mimo wszystko najbardziej prawdopodobne rozstrzygnięcie. Zakładamy wygraną United z Young Boys – jeśli Valencia nie pokona Juventusu, Diabły mają zagwarantowany awans do fazy pucharowej (cztery punkty przewagi nad Nietoperzami).

Jeśli Juventus pokona jutro Valencię, to strata do Turyńczyków wynosić będzie dwa punkty (przy pewności gry w fazie pucharowej). Śmiało można założyć, że Juventus z Young Boys jednak wygra, więc przy takim scenariuszu gier jutrzejszych na 99% drugie miejsce przypadnie Manchesterowi. Chociaż, jak wiadomo – dopóki piłka w grze…

3. Trzecie miejsce w grupie

Pesymistyczna, ale wciąż możliwa, opcja. Nawet przy jutrzejszym zwycięstwie wciąż można będzie mówić o tym, że może się spełnić. Jeśli Nietoperze pokonają jutro w Turynie Juve, to w decydującej, ostatniej, serii gier, kwestia awansu do 1/8 finału rozstrzygnie się w bezpośrednim starciu na Mestalla. A United w tym sezonie pokonać można, co udowodniło już wiele drużyn…

Ciężko będzie w przypadku braku zwycięstwa jutro, choć tak naprawdę tylko wygrana Valencii na Półwyspie Apenińskim będzie wymuszała zwycięstwo na Estadio Mestalla. Jeśli jutro United przegra z Young Boys, a Valencia z Juventusem, to przewaga nad Hiszpanami wciąż wynosić będzie 2 punkty. Jeśli jednak przy takim scenariuszu Nietoperze wygraliby w Turynie, to do awansu do 1/8 finału wystarczy im “jedynie” remis z Man Utd u siebie.

Dyskusja