ManUtd.pl ocenia: deklasacja na Anfield

Błażej Duda

Manchester United po pokazie bezsilności uległ największym rywalom 1:3 w meczu na Anfield Road. Jedynego gola dla „Czerwonych Diabłów” po błędzie bramkarza zdobył Jesse Lingard. Zapraszamy do zapoznania się z oceną występu podopiecznych Jose Mourinho, jakiej dokonał jeden z redaktorów serwisu ManUtd.pl.

David de Gea – Mimo kanonady, jaką urządzili sobie piłkarze z Anfield, tylko nieliczne uderzenia zmusiły go do wysiłku – dobrze zareagował na płaski strzał Firmino, pewnie chwycił bombę Fabinho, mniej szczęśliwie interweniował w akcji z 73. minuty, którą wykończył Shaqiri. Katastrofalne wybicia w pierwszej połowie spotkania. Ocena: 6

Diogo Dalot – Toczył nierówną walkę z Robertsonem, który nie ustępował mu siłą i szybkością, ale przewyższał doświadczeniem. Szkot dwa razy zatrzymał jego zagrania na obieg, Dalot zaś odpowiedział faulem na żółtą kartkę. Zmieniony w przerwie spotkania. Ocena: 4

Matteo Darmian – Pół tuzina udanych interwencji w obronie, w tym przecięte podanie w 19. minucie, wybicie głową z 49. i odbiór na Robertsonie w 55. Nie najgorzej uszczelnił defensywę w ustawieniu piątką, ale po roszadzie w drugiej połowie był całkowicie bierny w roli bocznego obrońcy – wyłączając dwa wrzuty z autu nie zaliczył ANI JEDNEGO kontaktu z piłką na połowie Liverpoolu. Ocena: 4

Eric Bailly – Godnie zastąpił kontuzjowanego Smallinga i zanotował najwięcej zagrań defensywnych w zespole – odbierał piłkę 5 razy (na 6 prób), 7 razy przechwytywał, trzykrotnie wybijał, choć raz skierował piłkę pod nogi rywala. W pierwszej połowie próba zatrzymania Firmino w kole środkowym skończyła się kontrą. Pechowa interwencja przy drugim golu Shaqiriego. Ocena: 5

Victor Lindelof – Fatalnie zachował się w 9. minucie tracąc piłkę na rzecz Salaha, który jednak zmarnował kontrę. Dwukrotnie zgubił krycie przy rzutach rożnych, ale zbiegiem czasu wyglądał co raz lepiej. Ładnie zatrzymał Keitę w 19. minucie, rozgrywał najuważniej w zespole i zablokował w sumie 4 strzały rywali. Ocena: 5

Ashley Young – Zniweczył własne wysiłki koszmarnym zachowaniem w akcji bramkowej Mane, którego utrzymał na spalonym. Podobnie jak Bailly nieskutecznym blokiem ułatwił zdobycie gola Shaqiriemu. Przez resztę meczu był jednak jednym z najaktywniejszych zawodników przyjezdnych. Ofiarnie wślizgami zablokował dośrodkowanie Salaha w 23. minucie i powstrzymał Firmino w 52. W pierwszym kwadransie wybijał piłkę z linii bramkowej. Większość akcji tzw. ofensywnych w wykonaniu „Czerwonych Diabłów” to klepki Younga z Rashfordem, co mogło nawet przynieść bramkę Fellainiemu. Ocena: 4

Ander Herrera – Przedziwny mecz Hiszpana – z jednej strony można go chwalić za ilość interwencji w defensywie, a z drugiej ganić za to właśnie. Częste powroty za rywalami wprawdzie zamykały „The Reds” możliwość rozpracowania obrony szybkimi wymianami, ale pozostawiały dziurę w środku pola, efektem czego 5 strzałów i asysta Fabinho, co zapewne szybko się nie powtórzy. Jakość niektórych interwencji Herrery nie zachwycała i to on dał się minąć Mane w akcji na 1:2. Największy zarzut pod jego adresem to jednak precyzja rozegrania. Na 6 długich piłek żadna nie dotarła do partnera – przede wszystkim Lukaku, z którym nadawał na zupełnie innych falach. W sumie na 39 podań co trzecie (sic!) padało łupem rywala. Ocena: 4

Nemanja Matić – Wyglądał jak wóz z węglem na niemieckim Autobahnie. Jasne, zablokował aż 4 strzały przeciwnika, zaliczył dwa ładne odbiory w końcówce pierwszej połowy, ale ilekroć zabierał się za rozegranie, akcje posuwały się z szybkością lądolodu. Do tego nikła skuteczność w walce o górne piłki. Ocena: 3

Jesse Lingard – Wysępił gola po błędzie Alissona, ale był raczej jak przysłowiowa ślepa kura. Kompletnie niewidoczny w defensywie (asysta Fabinho wędruje również na jego konto) i wiecznie spóźniony w tych nielicznych akcjach ofensywnych. Ocena: 4

Marcus Rashford – Jedyny, który dawał nadzieję na wyrwanie się z własnej połowy, choć często był skutecznie spychany do linii bocznej. Heatmap zespołu i pustki na prawym skrzydle zresztą mówią same za siebie i trudno w takiej sytuacji spodziewać się, że rywal nie skupi się na Angliku. Solidny wkład w defensywie. Ocena: 5

Romelu Lukaku – Powtórka z Valencii. Tuzinami przegrywał pojedynki z Van Dijkiem i Lovrenem, a gdy wreszcie przyjął piłkę wybitą przez partnerów, skończyło się to staranowaniem Keity. Zdołał wypracować dośrodkowanie przy golu Lingarda i ładnie zgrywał piłkę do Maty. Ocena: 2

Rezerwowi:

Marouane Fellaini – W niczym nie zmienił obrazu zespołu – uzbierał 4 odbiory, 2 zablokowane strzały i 2 wybicia; rozegrał ładną klepkę z Herrerą w 79. minucie. Z drugiej strony zdarzyły mu się dwa zagrania na kontrę. Właściwie tylko dwa, biorąc pod uwagę absurdalną celność podań rzędu 31,8%. Ocena: 4