Getty Images

Manchester United za pośrednictwem swojej oficjalnej strony internetowej ogłosił, że po wtorkowym zwolnieniu Jose Mourinho klub z Old Trafford do końca obecnego sezonu poprowadzi były piłkarz “Czerwonych Diabłów”, strzelec zwycięskiej bramki w słynnym finale Ligi Mistrzów z 1999 roku, Ole Gunnar Solskjaer.

Norweg wraca do Teatru Marzeń po 11 latach, tym razem jako menedżer pierwszego zespołu “Czerwonych Diabłów”. Po odejściu z drużyny rezerw, Solskjaer trafił do rodzimej ligi, gdzie objął Molde FK, z którym w dwóch pierwszych latach pracy wygrał Eliteserien – ligę norweską. Dla norweskiego klubu były to jedyne triumfy w tych rozgrywkach. Poza zdobyciem krajowego mistrzostwa, były piłkarz Manchesteru United wraz ze swoją drużyną zwyciężył również w Pucharze Norwegii. Warto zaznaczyć, że jego zespół był najbardziej bramkostrzelny z całej stawki.

Po odejściu z Molde, Ole Gunnar Solskjaer trafił do Premier League, obejmując Cardiff City, z którym zmierzy się w najbliższej kolejce. Niestety, jego przygoda na angielskich boiskach zakończyła się bardzo szybko. Po spadnięciu z ligi, został zwolniony, wygrywając tylko 3 z 18 meczów.

Nieudana przygoda w Premier League nie zniechęciła “mordercy o twarzy dziecka” do menedżerskiej kariery. Solskjaer wrócił do Norwegii, gdzie ponownie objął Molde. Obecnie, w rozgrywkach Eliteserien trwa przerwa międzysezonowa. W rundzie jesiennej, jego drużyna zajęła drugie miejsce tuż za Rosenborgiem BK.

– Manchester United jest w moim sercu. Świetnie jest tu wrócić w takiej roli. Naprawdę wyczekuję już pracy z tak utalentowanym składem, jaki posiada ten zespół, a także ze sztabem szkoleniowym i ze wszystkimi osobami związanymi z tym klubem – mówił Solskjaer.

– Ole to legenda tego klubu, do tego posiada ogromne doświadczenie i to zarówno te zaczerpnięte z boiska, jak i te w roli szkoleniowca. Jego historia związana z Manchesterem United pokazuje, że żyje i oddycha kulturą tego klubu. Wszyscy tutaj są zachwyceni z faktu, że możemy go powitać z powrotem, razem z Mike’iem Phelanem. Jesteśmy przekonani, że na nowo zjednoczą piłkarzy i naszych fanów w nadchodzącej drugiej połowie obecnego sezonu – powiedział z kolei wiceprezes wykonawczy Manchesteru United, Ed Woodward.

Wraz z Jose Mourinho z klubu odszedł większościowy skład sztabu szkoleniowego Portugalczyka. W zespole pozostali m.in. Kieran McKenna oraz Michael Carrick, który znajdą się także w sztabie norweskiego menedżera. W roli trenera pierwszej drużyny ponownie zobaczymy także wracającego na Old Trafford, Mike’a Phelana, który swego czasu był asystentem sir Aleksa Fergusona.

Dyskusja