ManUtd.pl ocenia: wygrana mimo przeszkód

Błażej Duda

Manchester United nie zwalnia tempa i dzięki wygranej z Newcastle 2:0 zmniejszył dystans do czwartej Chelsea. Na St James’ Park strzelali Romelu Lukaku i Marcus Rashford. Zapraszamy do zapoznania się z oceną występu podopiecznych Ole Gunnara Solskjaera, jakiej dokonał jeden z redaktorów serwisu ManUtd.pl.

David de Gea – Był tak zdeterminowany w walce o czyste konto, że mógł zaprzepaścić swoją pracę niepewnym wyjściem w samej końcówce. Lepiej zachował się w 72. minucie, szybko ruszając do prostopadłej piłki. Przez resztę spotkania wyłapał trzy dość łatwe płaskie strzały. Ocena: 6

Antonio Valencia – Przespał pierwszą połowę, w której na próżno było szukać go w akcjach ofensywnych, a zbyt duża przestrzeń między nim a Lindelofem była chętnie wykorzystywana przez rywala. Poprawił się nieco w drugiej części spotkania, której stałym elementem były blokowane przez niego dośrodkowania. Ocena: 4,5

Victor Lindelof – W zasadzie poza sytuacją Atsu z 19. minuty nie popełnił większych błędów. Uzbierał aż 9 wybić, wygrał 7 pojedynków główkowych. Zaliczył świetny odbiór i podanie do Rashforda w 51. minucie, któremu zresztą podawał (dość szczęśliwie) również przed przerwą. Ocena: 7

Phil Jones – Wyręczył wszystkich twórców kompilek i podsumował swój występ w kilkadziesiąt sekund. Nieudane podanie/wybicie w 14. minucie głową otworzyło drogę do bramki Atsu, a już w następnej akcji piłka zaplątała mu się pod nogami, co w połączeniu z pressingiem rywala oznaczało niemal setkę dla Rondona. Szczęśliwie Jones zaraz zaprezentował się z kompletnie innej strony i ryzykownym, ale skutecznym wślizgiem zatrzymał napastnika. W 23. minucie ładnie przeciął prostopadłe podanie; dobrze też zachował się w 56. minucie. Postawa Anglika nie napawa jednak optymizmem przed starciem z Tottenhamem. Ocena: 5

Luke Shaw – Solidny występ w defensywie, gdzie zaliczył 4 odbiory i 2 przechwyty. Zapunktował zwłaszcza powrotem za Perezem około godziny gry, choć nie w każdej sytuacji był tak dobrze ustawiony. Ze zmiennym szczęściem podłączał się do akcji ofensywnych i o ile w 50. minucie zabrakło mu lepszego przyjęcia, tak przez większość meczu głównym jego problemem były proste błędy w krótkich podaniach. Ocena: 6

Nemanja Matić – Nerwowa pierwsza połowa, w której kilka razy oddał piłkę za darmo – najbardziej w oczy rzuciły się jego pomyłki w 3. i 23. minucie. Zdecydowanie trudniej niż z Bournemouth było mu szukać otwierających podań, ale podobać się mógł fakt, że nie zmniejszało to jego pewności siebie w późniejszych etapach spotkania. Ocena: 6

Ander Herrera – 92% celnych podań, 5 odbiorów, zero strat. Liczby Hiszpana imponują,  jeśli dodać do tego, mierzoną na oko, „masę” kilometrów przebiegniętych, ale peany pod jego adresem byłyby przesadzone, zwłaszcza pamiętając o powtarzających się podaniach, które niepotrzebnie cofały akcję do defensywy. W 13. minucie źle ocenił długą piłkę kierowaną do Atsu. Ocena: 7

Paul Pogba – Najbardziej odczuł trudy spotkania, za sprawą dość ciasno ustawionej defensywy rywali i przyzwolenia na ich ostrą grę. Mniej zdyscyplinowany w pressingu (również wtedy, gdy na szybko doskakiwał do rywali), z czterema stratami w środku pola. Obie stworzone przez niego szanse bramkowe opierały się w 90% na dryblingu partnerów, choć to jemu warto zapisać na konto rozpoczęcie akcji na 2:0 od udanego rewanżu na Shelveyu. Ocena: 6

Juan Mata – Nie wpasował się w zestawioną przez Ole jedenastkę. Bardzo słabo układała się jego współpraca z Valencią, a tendencja do opuszczania prawego skrzydła dawała się we znaki jeszcze bardziej niż w przypadku Lingarda. Tym bardziej, że Hiszpan brał się za rozgrywanie z głębi pola, dublując się ze środkowymi pomocnikami. Świetna podcinka do Martiala w 25. minucie i klepka z Rashfordem z 30. to dość mało jak na godzinę gry. Ocena: 5

Anthony Martial – Duża dynamika w grze i niekonwencjonalne podania zmuszały rywali do desperackich interwencji w ostatniej chwili. Mimo to Francuz był dość bezsilny wobec ustawionych przez rywala ciasnych zasieków, a nie pomagała na pewno prezentowana przez niego niska celność podań. Ocena: 6

Marcus Rashford – Długimi fragmentami stłamszony przez Lascellesa pozostającego w komitywie z Andre Marinerem. Trudno było mu się urwać silniejszym od niego stoperom, a mimo to oddał w całym meczu 7 strzałów. Bomba z rzutu wolnego okazała się na tyle niewygodna dla Dubravki, że pozwoliła na otwarcie wyniku Lukaku. W 79. minucie zachował zimną głowę i pewnie podwoił prowadzenie. Ocena: 7

Rezerwowi:

Romelu Lukaku – Kolejne już wejście z ławki, które dla Belga rozpoczyna się w wymarzony sposób. 38 sekund zajęło mu wpisanie się na listę strzelców, choć potrzebował tylko ułamka, by przewidzieć problemy Dubrovki. Rozprowadził akcję na 2:0 i wraz z Sanchezem próbował jeszcze parę razy skontrować gospodarzy. Ocena: 7

Alexis Sanchez – Wspomagał Shawa w destrukcji, a równocześnie czekał na okazję, by wyrwać do przodu. Znakomite podanie do Rashforda przy bramce na 2:0. Ocena: 6,5