Andy Mitten: poszukiwanie dyrektora sportowego Man Utd nie będzie łatwe

ESPN Michał Szweda
Zmień rozmiar tekstu:

Gdy jeszcze obecny sezon na dobre się nie rozkręcił wiele brytyjskich mediów, w tym te największe, przekonywały że Manchester United usilnie poszukuje dyrektora sportowego, który usprawniłby pracę na linii menedżer-władze klubu.

Nazwisko osoby, która po raz pierwszy w historii objęłaby to stanowisko na Old Trafford zdaniem prasy mieliśmy poznać do końca roku. Tymczasem mamy już końcówkę lutego, a oprócz powielających się spekulacji, temat nie drgnął z miejsca. Całej sprawie w swoim felietonie przygląda się dziennikarz stacji ESPN, Andy Mitten, który twierdzi, że sprawa nie jest taka prosta, jak się może wydawać.

Artykuł Andy’ego Mittena – treść oryginalna

Nie tylko nowy menedżer ma podejmować decyzje w lecie. Jeżeli Ole Gunnar Solskjaer nadal będzie podtrzymywał zwycięską passę, to Manchester United nie będzie musiał daleko szukać nowego trenera. Jednak nadal pozostaje kwestia znalezienia ich pierwszego dyrektora sportowego, kogoś niezależnego od menedżera, dokonanie tego może okazać się wcale nie takie łatwe.

Ewentualny dyrektor ma nie być buforem pomiędzy Edem Woodwardem, wiceprezesem klubu i menedżerem. Raczej kimś, kto będzie pracował u boku Woodwarda oraz menedżerów. Różne nazwiska i opcje zostały przeanalizowane. ESPN podaje, że nie będzie to Paul Mitchell, który pochodzi z Manchesteru i pracował między innymi dla Tottenhamu.

Manchester United podjął decyzję o znalezieniu i zatrudnieniu nowego dyrektora sportowego w czasie, gdy na stanowisku trenera był jeszcze Jose Mourinho. Portugalczyk był temu pomysłowi zdecydowanie przeciwny, jednak w tym momencie nie ma to już najmniejszego znaczenia. Początkowo klub chciał powołać dyrektora do spraw piłki nożnej, który miałby się zajmować rosnącymi potrzebami administracyjnymi oraz obsługą działalności klubu. Rola ta nie miałaby jednak żadnego wpływu na transfery, a jedynie na regulacje organów zarządzających, rejestracje oraz codzienne biznesowe czynności.

Klub jak na razie jest spokojny w swoich poszukiwaniach, ponieważ szuka człowieka, który – jak wspomniał Arsene Wenger – nie ma określonego etosu pracy. “Czerwone Diabły” będą się przyglądać temu, jak rola ta pełniona jest w innych zespołach, jakie tamtejsi dyrektorzy mają misje oraz cele. Poszukiwania są prowadzone głównie poza Old Trafford, jednak nie zapominajmy, że w klubie są już ludzie, którzy mogliby objąć tą funkcję, np. Tony Whelan i John Murtagh. Zajmowali się oni już trenowaniem, rekrutacją oraz sprawami administracyjnymi lub Matt Judge, który zajmuje się negocjacjami kontraktów z zawodnikami.

Podobnie jak w przypadku Ole Gunnara Solskjaera, poszukiwany będzie ktoś pasujący do kultury i DNA Manchesteru United. Ktoś jak Jordi Cruyff, mający też doświadczenie w byciu dyrektorem sportowym. Dodatkowo Holender jest byłym klubowym kolegą oraz przyjacielem Norwega z czasów wspólnej gry na Old Trafford. Obecnie Cruyff jest trenerem w Chongqing Dangdai Lifan, ale dwukrotnie (w 2017 i 2018 roku) odrzucił propozycję zostania dyrektorem sportowym w Barcelonie. Dodatkowo Solskjaer i Cruyff mieli spotkać się w Manchesterze w czwartek.

Spotkałem się z nim niedawno w Barcelonie i zapytałem go o to, co oznacza dla niego bycie dyrektorem sportowym. Odpowiedział:

– Dobry dyrektor sportowy powinien określić, kim jesteś jako klub, jakiego typu ludzi potrzebujesz, czego chcą kibice i jaki rodzaj piłki nożnej chcesz prezentować. Każdy chce ofensywnej piłki nożnej, ale to nie zawsze jest możliwe – odpowiedział Jordi Cruyff.

Cruyff kontynuował i zaczął rozmawiać ze mną na temat DNA kilku różnych klubów, mówiąc:

– DNA Atletico Madryt jest charakter, którym jest obecnie Diego Simeone. W Barcelonie wszystko związane jest z piłką, wzrost nie ma żadnego znaczenia, wszystkim jest tutaj wysokiej jakości talent. Barca jest zobowiązana do gry w określony sposób, do zajmowania przestrzeni i do bycia dokładnym. Jeśli masz Messiego, najlepszego piłkarza na świecie, to dostosowujesz grę do niego. Barcelona powinna też zawsze dawać szanse młodym zawodnikom.

– Manchester United do tej pory też tak robił, jednak czasami trzeba mieć szczęście co do generacji piłkarzy rozwijających się w klubie, oraz mieć na miejscu osobę, która daje szanse tym piłkarzom, taką jak dawał sir Alex Ferguson. Manchester United był kojarzony ze zwycięstwami i miał tak dobrą reputację, że jeszcze 5 lat temu, gdy oba kluby z Manchesteru walczyły o zawodników to z pewnością udaliby się do United. Teraz jednak to się zmieniło, ale kluby piłkarskie od zawsze przechodzą przez gorsze i lepsze czasy, a “Czerwone Diabły” są w stanie teraz wrócić do grona najlepszych. Aktualnie mają do tego predyspozycje, a kiedy trenerem jest Ole mają dużą szansę by z powrotem stać się prawdziwym Manchesterem United – zakończył Cruyff.

Solskjaer jest teraz częścią procesu decyzyjnego w klubie, ale w większości zespołów dyrektor sportowy pomaga w wybieraniu nowego menedżera. Jeden z czołowych agentów współpracujących z wieloma dyrektorami sportowymi powiedział niedawno ESPN:

– Niektórzy nazywani są dyrektorami sportowymi, gdy tak naprawdę są po prostu szefami rekrutacji. Innymi słowy to dyrektor generalny dalej prowadzi negocjacje na temat kontraktów piłkarzy. Tymczasem prawdziwy dyrektor sportowy negocjuje 90% takich umów, a jedynie przy tych największych umowach potrzebna jest jeszcze decyzja dyrektora generalnego.

– Dyrektor sportowy powinien stworzyć własny zespół rekrutacyjny. Dobrze prowadzony klub będzie miał szefa rekrutacji, podlegającego dyrektorowi sportowemu, który będzie wykonywał część obowiązków pierwszego trenera. Menedżer miałby też własnego szefa akademii, który by mu podlegał.

– Nie byłoby mądrym posunięciem, gdyby United zdecydowało się iść dalej bez kogoś takiego. W ostatnich latach Manchester United popełnił wiele błędów, więc wszystko co teraz będą robić może być powielaniem tych błędów. W tak potężnym klubie jak United potrzebne jest odpowiednie zaplecze kulturowe.

– Spójrzcie na Monchiego, najsłynniejszego obecnie dyrektora sportowego, pracującego aktualnie w Romie, a wcześniej w Sevilli. Czy wpasowałby się w miejsce, gdzie pracują Judge i Woodward, a właścicielami są Amerykanie? Nie sądzę, Berigistain radzi sobie dobrze w City ze względu na doskonały kontakt i zrozumienie z Pepem Guardiolą oraz Ferranem Soriano (CEO Manchesteru City). Dlaczego Raul Sanlehhi niedawno pozbył się z Arsenalu Svena Mislintata? Być może dlatego, że z Unaiem Emerym nadawali na zupełnie innych falach.

– Moim zdaniem ktoś taki jak Michael Zorc (dyrektor sportowy Borussi Dortmund) byłby idealny dla Manchesteru United. To człowiek, który kupuje dobrze, a sprzedaje znakomicie, a na dodatek wybrał drużynę, która była w kompletnej ruinie finansowej.

To pokazuje, że w byciu dyrektorem sportowym nie chodzi  tylko o kwestie rekrutacji do klubu.

– Dyrektor sportowy nie powinien podlegać trenerowi, a powinien mieć duży wkład w to, kto jest trenerem, ponieważ to trener powinien podlegać dyrektorowi sportowemu – wyjaśnił dalej wspomniany agent.

– United powinien to zrobić właściwie, albo nie robić tego wcale. Tutaj nie można być w połowie zaangażowanym. Dyrektor sportowy powinien być odpowiedzialny za wszystkie sprawy w terenie, w tym za kontakty, które dalej mógłby negocjować Judge, ale sam też powinien mieć doświadczenie w negocjowaniu kontraktów z zawodnikami – dodał.

Manchester United z tą decyzją z pewnością nie będzie się śpieszył. W końcu będzie to duża zmiana dla klubu, który dotychczas dawał swoim menedżerom pełną władzę. Jednak jest to zmiana wynikająca z doświadczenia zebranego z ostatnich 7 lat bez sir Aleksa Fergusona, gdzie United mocno odczuło, że rola menedżera jako odpowiedzialnego za wszystkie sprawy staje się po prostu niemożliwa.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze