Getty Images

Diogo Dalot udzielił ostatnio wywiadu dla magazynu United Review, w którym opowiedział o swoich idolach z dzieciństwa i dotychczasowych najważniejszych wydarzeniach w jego karierze.

Portugalski obrońca zadebiutował w profesjonalnej piłce w 2017 roku, grając w barwach FC Porto. Jego dobre występy dostrzegł Jose Mourinho, były menedżer “Czerwonych Diabłów”, który zdecydował się na sprowadzenie go na Old Trafford.

Kogo naśladował jako dziecko i jak pamięta wygraną FC Porto w Lidze Mistrzów?

– Dorastałem i widziałem takich piłkarzy jak Cristiano Ronaldo, Ronaldo Nazario, Iniesta, Xavi, Messi. Widzisz ich w wielkich klubach, wielkich meczach i oglądasz ich, ponieważ chcesz pewnego dnia zostać piłkarzem, możliwie najlepszym zawodnikiem.

– Pamiętam jak Porto wygrywało Ligę Mistrzów. Miałem wtedy 5 lat. Mieliśmy wtedy kilku dobrych piłkarzy. Jeśli zapytasz mnie o przebieg meczu, nie opowiem o nim, ale zapamiętałem ceremonię! To była wspaniała chwila jako kibica tego klubu.

– Mieliśmy okazję rozmawiać z takimi piłkarzami jak Paulo Ferreira i innymi zwycięzcami, którzy przyjeżdżali do naszego ośrodka treningowego. Przyjemnie się z nimi rozmawiało i dzieliło doświadczeniami.

Prawy obrońca Manchesteru United reprezentował swój naród od najmłodszych lat, zaczynając od kadry U-15. Z drużyną U-17 wygrał młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Azerbejdżanie w 2016 roku. Dalot zdobył w tym turnieju dwa ważne gole i został wybrany do jedenastki całych zawodów.

– Mistrzostwa Świata U-17 były dla mnie pierwszym, wielkim, emocjonalnym zwycięstwem. Kilka dni później zdałem sobie sprawę, że jestem mistrzem! Uważam, że obecnie Portugalia ma wiele do powiedzenia w Europie. Zeszłego lata wygraliśmy Mistrzostwa Świata U-19.

– Myślę, że był to duży krok do czegoś wielkiego. Jeśli zobaczysz wszystkie drużyny, które wygrywały Mistrzostwa Świata U-17, to dostrzeżesz w nich jakość i zapragniesz wygrać ten turniej. Większość zawodników występujących na tych zawodach, gra w wielkich klubach, najlepszych ligach. Przewinęło się tam w ostatnich kilku latach paru świetnych piłkarzy i dobre reprezentacje. Uwielbiam z nimi grać.

W tym samym roku,  w którym zdobył mistrzostwo, Diogo Dalot przeszedł do kadry U-19 i pomógł jej dostać się do ćwierćfinału Mistrzostw Europy. I chociaż jego zespół odpadł na tym etapie rozgrywek, młody piłkarz Manchesteru United zapadł w pamięć na tyle, że ponownie znalazł się w najlepszej jedenastce turnieju.

– Po tym jak zdobyliśmy mistrzostwo z kadrą U-17, awansowałem do kadry U-19, z którą pojechaliśmy na Mistrzostwa Europy. Przebywaliśmy w hotelu i oglądaliśmy, jak Portugalia pokonuje Francję w finale na Euro 2016 [dorosłym – przyp. red.]. Ten dzień był wspaniały i musieliśmy go uczcić.

– To najwspanialszy moment w historii portugalskiej piłki. Znajdowaliśmy się w swoich pokojach, a gdy sędzia zagwizdał po raz ostatni, wybiegliśmy na korytarz i zaczęliśmy świętować, uderzając w ściany, śpiewając, robiąc dosłownie wszystko!

– To był fantastyczny triumf! Oczywiście, nie dla Paula Pogby. Powiedział, że nie zasłużył wtedy na porażkę, ale z mojego punktu widzenia, Portugalia wygrała zasłużenie. Przeżyliśmy świetny dzień.

– Czuliśmy się zdenerwowani, gdy Cristiano Ronaldo odniósł kontuzję. Później zszedł z boiska i zaczął motywować piłkarzy, dając im wielką siłę. Nie mam wątpliwości, że to Ronaldo zainspirował Edera do oddania decydującego uderzenia.

Wypróbuj bonus 150% od PZBuk

Wypróbuj bonus 150% od PZBuk

Dyskusja