Getty Images

Rekordzista goli w reprezentacji Anglii i Manchesterze United, Wayne Rooney, udzielił obszernego wywiadu dla serwisu talkSPORT.com. Napastnik opowiedział m.in. o pobycie w USA i grze dla DC United, nieudanym powrocie do Evertonu, rywalizacji w Premier League i pracy pod wodzą Louisa van Gaala. 

W tym artykule znajdziecie najważniejsze wypowiedzi Anglika z jego ekskluzywnego wywiadu.

O życiu w MLS:
– To dla mnie nowe wyzwanie, nowa liga, nowy kraj do życia, ale stało się dobrze. Moja rodzina wpasowała się dobrze. Cieszymy się. Tak samo jak na boisku, nieźle radzimy sobie w życiu.

– Cieszę się pozycją najbardziej wysuniętego napastnika. Jako “9” rozgrywałem dwa pełne sezony w Manchesterze United. Były to sezony, w których strzeliłem najwięcej goli. Wiem, że w tej roli nie mogę schodzić zbyt głęboko po piłkę. Chodzi o to, aby być strzelcem i wypatrywać odpowiednich szans do zdobywania goli. Mamy za sobą dobry start. Idzie nam całkiem nieźle.

O opuszczeniu Evertonu:
– Jedyna rzecz, której żałuję, to mój ostatni rok w Evertonie. Rozpoczynałem mecze jako napastnik i nie sprostałem zadaniu. Rozmawiałem z menedżerem o tym, że to moja wina. Uznaliśmy obaj, że powinienem grać w pomocy i pomóc zespołowi w kontrolowaniu meczów. Wtedy jednak powinienem powiedzieć: “nie, chcę grac wyżej i strzelać gole”. Udawało mi się to w pierwszej połowie sezonu.

– To był rozczarowujący koniec. Żałowałem tego przez kilka następnych miesięcy, ale taki jest futbol. Władze Evertonu pozwoliły mi na zmianę otoczenia. Nie żałuję przyjścia do MLS, jestem po prostu rozczarowany tym, jak zakończyła się moja druga przygoda z Evertonem.

O Raheemie Sterlingu i Pepie Guardioli:
– Raheem jest fantastycznym człowiekiem. Wcześniej nie odgrywał tak dużej roli, co było dla nas zaskoczeniem. W tym sezonie jest kandydatem do nagrody najlepszego piłkarza sezonu. Radzi sobie fenomenalnie.

– Pep Guardiola obdarzył go wielkim zaufaniem. Raheem zawsze miał talent i umiejętności, ale jedyną rzeczą, w której musiał się poprawić, była taktyka i rozumienie gry. Odkąd pracuje z Guardiolą, jest dużo lepszy. Radzi sobie świetnie i jestem z niego naprawdę zadowolony.

O kadrze pod wodzą Garetha Southgate’a:
– Gareth wykonuje świetną robotę. Gdy bylem z Anglią na zgrupowaniu w USA, podglądałem pracę Southgate’a i Steve’a Hollanda, jak zmieniają taktykę drużyny. Steve Holland zasługuje na spory kredyt zaufania, ponieważ fantastycznie rozumie futbol i jego współpraca z Garethem układa się naprawdę dobrze.

– Pamiętam, jak powiedział po Euro 2016, że naszą reprezentację czeka świetlana przyszłość. Nie spodziewałem się jednak, że będą radzili sobie tak nieźle i dojdą tak daleko na Mistrzostwach Świata. Zasłużyli na mnóstwo zaufania.

O tym, dlaczego Ole Gunnar Solskjaer powinien zostać pełnoetatowym menedżerem:
– Wprowadził prostotę i przywrócił fanom wiarę. Sprawił, że Manchester United znowu sprawia frajdę, pracując dla niego. Cały personel w Carrington cieszy się z przyjścia do pracy i wygląda na to, że wszystko się zaczyna docierać.

– Gdy piłkarze widzą szczęśliwy personel, to chcą pracować w takim środowisku.

– Wykonuje fantastyczną pracę i jestem przekonany, że to jedyny kandydat do tej roboty. Wspaniale byłoby przyglądać się jego poczynaniom na rynku transferowym. Powinien dostać szansę ściągnąć zawodników, których chce, aby klub ruszył do przodu.

O wpływie sir Alexa Fergusona:
– Dla Ole jest to bardzo ważne. Grał pod jego wodzą wiele lat i rozumie jego nauki. Nie zdziwiłbym się, gdyby rozmawiali ze sobą codziennie. To ważne, aby Ole otrzymywał pomoc i rady od Sir Alexa tak samo, jak od Mike’a Phelana, który zasiadł przy nim.

O Marcusie Rashfordzie:
– On ma w sobie wszystkiego po trochu. Jest szybki, silny. Prawdopodobnie powinien popracować tylko nad główkami. To świetny piłkarz. Ma ogromne możliwości i fantastycznie się go obserwuje. Ma świetlaną przyszłość w Manchesterze United i reprezentacji Anglii.

O mistrzowskiej rywalizacji w Premier League:
– Cieszę się, że jestem poza krajem, gdy oba te zespoły rywalizacją o tytuł mistrza Anglii.

– Mam nadzieję, że Manchester City wyprzedzi Liverpool. Nie zdzierżę tego, jeśli wygrają. To byłby koszmar dla każdego Evertończyka. Pamiętam, gdy w 2005 roku wygrali Ligę Mistrzów i chwalą się tym do dzisiaj. Musielibyśmy więc słuchać o ich zwycięstwie przez kolejnych 10 lub 15 lat.

O Evertonie:
– Fani Evertonu pragną sukcesów, chcą, aby Everton zdobywał trofea, aby rywalizowali w Premier League o najwyższe laury. Zajmie to jednak trochę czasu i nie zawsze chodzi o te 30 czy 40 milionów wydanych na zawodników w każdym okienku transferowym. Nie można skreślać piłkarzy po jednym sezonie.

– Muszą skupić się budowie składu, drużyny i dać menedżerowi trochę czasu. W ostatnich kilku latach, szkoleniowiec był zmieniany co sezon, co nie pomoże nikomu w klubie.

– Mam nadzieję, że Marco Silva dostanie ten czas, podczas którego będzie mógł zbudować drużynę. Być może wtedy zaczniemy oglądać Everton walczący o miejsca premiowane grą w Lidze Mistrzów, a później bijący się o mistrzostwo.

O własnych menedżerskich aspiracjach:
– To coś, co chcę robić. Pasjonuje mnie to. Tyle wiem.

– To byłaby wielka szkoda, gdybym nie wykorzystał swojej kariery do tego, aby przekazać wiedzę i doświadczenie jako menedżer. Chcę się tym zajmować. Plan na następne lata jest taki, że pogram jeszcze kilka sezonów, aby spełnić swoją karierę. Gdy skończę, będę gotowy na poprowadzenie klubu.

– Jest to coś, w co chciałbym iść. Mam nadzieję, że będzie to droga pełna sukcesów.

O współpracy z Louisem van Gaalem:
– Nie wypalił związek Davida Moyesa z Manchesterem United, więc zdecydowali się zatrudnić doświadczonego Louisa van Gaala.

– Taktycznie był on najlepszym menedżerem, z jakim pracowałem. Chodzi o ustawianie się w defensywie, każdy znał swoją rolę. Ofensywa była tak samo dobrze zorganizowana jak defensywa.

– Wygrał kilka trofeów, ale nie panował w klubie tak długo, jak wszyscy mogli się tego spodziewać.

Wypróbuj bonus 150% od PZBuk

Wypróbuj bonus 150% od PZBuk

Dyskusja