ManUtd.pl ocenia: trudny restart

Błażej Duda

Manchester United, choć nie zachwycił stylem, zdołał wywalczyć cenne trzy punkty w meczu z Watfordem zakończonym wynikiem 2:1. Drogę do bramki znaleźli Marcus Rashford i Anthony Martial. Zapraszamy do zapoznania się z oceną występu podopiecznych Ole Gunnara Solskjaera, jakiej dokonał jeden z redaktorów serwisu ManUtd.pl.

David de Gea – Musiał mieć się na baczności przez 90 minut. Wiele ze strzałów przyjezdnych było blokowanych przez obrońców, lub okazywało się kapiszonami, ale kilka mogło sprawić Hiszpanowi problemy. W 12. minucie wybił zgranie Deeneya, w 52. wyciągnął niski strzał Pereyry, a w 62. nie dał się zaskoczyć nieprzyjemnej rotacji po uderzeniu z dystansu. Kilka słabszych wybić i jedno nieudane wyjście do dośrodkowania, które potęgowały chaos w szeregach gospodarzy. Ocena: 6,5

Ashley Young – Kilka razy uratował się interwencjami (zwłaszcza dobre główki w pierwszej połowie), ale jego występowi było daleko do przekonującego. Zdarzało mu się zostawić zbyt dużo miejsca Deulofeu czy Pereyrze, popełniał błędy przy wyprowadzaniu piłki. Z przodu obsłużył Rashforda dobrym podaniem przed przerwą, ale poza tym nie zapewniał mu odpowiedniego wsparcia. Ocena: 5

Chris Smalling – Uparcie wojował z Deeneyem o górne piłki i wygrał w sumie 8 pojedynków główkowych. Doskonale wybił dośrodkowanie tuż przed przerwą, świetnie zablokował strzał Deulofeu tuż po. Stanowił pewny punkt w chwiejnej konstrukcji. Ocena: 7

Phil Jones – Godnie zastąpił Lindelofa i zabrał głos w dyskusji o obsadę środka obrony. Fantastyczny w pierwszej połowie, kiedy to sam zatrzymał kilka groźnych kontrataków Watfordu – blokował dośrodkowania, notował przechwyty i zatrzymywał rywali wślizgami. Utrzymał dyspozycję po przerwie, choć w paru sytuacjach brakowało mu dokładności przy wyprowadzaniu akcji. Ocena: 8

Luke Shaw – Architekt pierwszego gola dzięki świetnemu odbiorowi i jeszcze lepszemu prostopadłemu podaniu do Rashforda, którego nie zdołał znaleźć podaniem kilka akcji wcześniej. Garść ważnych interwencji w drugiej połowie, choć dwukrotnie w krótkim czasie „Szerszenie” przedzierały się jego stroną, a sam Anglik złymi podaniami przyczyniał się do strat w środku pola. Ocena: 7

Ander Herrera – Fatalny początek meczu w wykonaniu Baska. Powtarzał błędy w podaniach/wybiciach (14′, 16′, 18′, 28′), powtarzał błędy w ustawieniu (6′, 7′). Nabijał statystyki i atakował rywala z piłką aż 11 razy, ale tylko 5 interwencji okazało się skutecznych, z czego 4 błędy zdarzyły mu się w okolicy pola karnego. Zaledwie 70% celnych podań. Ocena: 3

Nemanja Matić – Zaczął mecz co najmniej tak słabo jak Herrera i druga linia gospodarzy wyraźnie ustępowała Watfordowi. Z czasem zaczął notować lepsze interwencje – dwa razy skutecznie powracał za rywalem blokując podania, w trzech akcjach dorzucił coś od siebie z przodu. Popełnił jednak w sumie aż trzy błędy prowadzące do okazji do rywali – stracił piłkę w 7., nie opanował (złego, owszem) podania Younga w 23. i nieudanie dryblował we własnej szesnastce w 57. minucie. Ocena: 4

Paul Pogba – Przerastało go trzymanie krycia, w efekcie Watford łatwo wygrywał batalie o środek pola (chyba że akurat omijał ten obszar boiska całkowicie). To „izolowanie” się Pogby od gry odbijało się niestety na jego indywidualnej grze, bo często zmuszony był do dużego wysiłku przy utrzymywaniu piłki. Zaliczył dwa świetne prostopadłe podania, ale brakowało mu dokładności w kilku innych akcjach, gdy przed gospodarzami otwierała się szansa na kontrę. Ocena: 4,5

Juan Mata – Średnio użyteczny przez pierwszy kwadrans, znalazł sobie niszę po przejściu na ustawienie w „diamencie”. Dwa razy fajnie kontrował do spółki z Pogba i poklepał w dwóch innych akcjach z Martialem. Ocena: 5

Anthony Martial – Trzy razy postraszył dryblingiem w pierwszej połowie, ale zmarnował dwie inne okazje złym podaniem. Rozruszał akcję na 2:0, którą później dość szczęśliwie wykończył. Ocena: 6

Marcus Rashford – Proste i pewne wykończenie akcji otwierającej wynik spotkania. Tego samego nie można niestety powiedzieć o jego zachowaniu w dwóch innych akcjach w pierwszej połowie. Parę niezłych zwodów, które kupowały mu czas i miejsce, ale były też akcje, w których Anglik prowadził piłkę o jedno tempo zbyt wolno, by minąć rywala. Ocena: 6,5

Rezerwowi:

Jesse Lingard – W dobrym, miejscu w dobrym czasie. Ocena: 5

Andreas Pereira – Dołożył swoją cegiełkę do gola na 2:0, ale nie może się pochwalić zbytnią skutecznością w utrzymywaniu piłki. Ocena: 5