Getty Images

Zdaniem byłego kapitana Manchesteru United, Gary’ego Neville’a, zbudowanie na Old Trafford drużyny, która ponownie będzie liczyła się w walce o mistrzostwo kraju zajmie Ole Gunnarowi Solskjaerowi 2 lata.

Jak dodaje obecny ekspert stacji Sky Sports Norweg będzie jednak do tego potrzebował odpowiedniej osoby, która mu w tym pomoże, sugerując tym samym niezwłoczną potrzebę zatrudnienia dyrektora sportowego w ekipie „Czerwonych Diabłów”.

Czego Ole Gunnar Solskjaer będzie potrzebował latem?

– Będzie potrzebował dużej sumy pieniędzy, chyba że zarobi na kimś ze swojego składu, kto jest wart takich pieniędzy – jest David de Gea i Paul Pogba, o których podobno zabiega Real Madryt.

– Jednak dwójka, o którą się martwię to właśnie De Gea i także Marcus Rashford. Dużo mówi się o tym, że nie podpisali do tej pory nowych kontraktów, ale nie mam wątpliwości, że w przynajmniej w przypadku Rashforda do tego dojdzie.

– Będą więc musieli rzucić dużą sumę pieniędzy na transfery, ale nie jest też tak źle, jak wszyscy zakładają. Praca Ole Gunnara Solskjaera polega na trenowaniu drużyny. Określi, których zawodników chce mieć w klubie, a władze drużyny zrobią wszystko, aby zmaksymalizować zyski z piłkarzy, którzy odejdą oraz sprowadzić do zespołu odpowiednich graczy.

– To będzie prawdziwa boiskowa wojna: agenci, ludzie odpowiedzialni za rekrutację, konsultanci, a także kluby takie jak Real Madryt, który planuje przebudowę i chcę mocno inwestować latem. Pozyskanie w takiej sytuacji czterech czy pięciu piłkarzy, a przy tym sprzedaż kolejnych czterech bądź pięciu, będzie wymagało dużo, ale to dużo pracy.

– Moimi obawami wobec Ole jest to, kto zrobi to za niego?

Manchester United: When do contracts expire?

Pewna przepaść w kwestii rekrutacji w klubie

– Być może osoba, która będzie za to odpowiedzialna jest już wybrana, ale w kwestii rekrutacji w klubie z Old Trafford panuje pewna przepaść w porównaniu do innych drużyn.

Przeczytaj także:  Juan Mata: trudno jest pokonać Watford

– Nie wiem, kto w tym klubie będzie w stanie kierować zadaniami, które trzeba wykonać, aby Manchester United ponownie wrócił na mistrzowskie terytorium. Przywrócenie tego składu do poziomu mistrzowskiego to zadania na dwa lata. Nie wydaje mi się, aby United pozyskało w jednym oknie transferowym wszystkich zawodników, których chcą i przy tym sprzedali tych, których nie widzą w klubie. Według mnie to zajmie im dwa lata i będzie wymagało mnóstwa cierpliwości.

– Coraz głośniej mówi się też o tym, że Manchester United wróci do podstawowych zasad działania w tej kwestii i będą pozyskiwać piłkarzy, którzy dopiero wskoczą na najwyższy poziom. Takich, którzy mają predyspozycje do tego, aby w niedalekiej przyszłości stać się najlepszymi na świecie. To jest właściwe podejście.

– To, co klub dokonał na tej płaszczyźnie w ostatnich kilku latach, będzie trzeba jakoś rozwiązać. To będzie wymagało nieco cofnięcia niektórych procesów – tutaj jest główna rola dla Ole. Jeżeli ten zespół chce wrócić do gry, który charakteryzuje się szybkością, siłą i dobrym wyjściem do kontrataków, to będą musieli zaadaptować swój skład pod tę strategię. To jednak zajmie trochę czasu i będzie wymagało pracy od osoby, która będzie do tego odpowiednio wykwalifikowana.

Letni exodus pomocników?

– Sprawa z Juanem Matą i Anderem Herrerą jest interesująca. To wspaniali profesjonaliści, ale jeżeli obaj odejdą latem z klubu, to nie będzie to koniec świata. Jednak z drugiej strony odejście Herrery będzie ze stratą dla drużyny.

– Jeżeli drużyna ma w składzie czterech czy pięciu środkowych pomocników, to nie potrzebuje, aby wszyscy byli najwyższej klasy. Potrzeba tutaj zawodników, którzy w każdej chwili mogą wejść do zespołu i dobrze wykonać swoją pracę. Herrera wykonuje taką pracę i przy tym świetnie służy klubowi. Zresztą tak samo jak Juan. Obaj byliby stratą dla klubu w pewnym sensie, ale nie uważam to za koniec świata, gdyby jednak zdecydowali się odejść latem gdzie indziej.

Przeczytaj także:  Robin van Persie: z przyjemnością patrzy się na grę Bruno Fernandesa

Dyskusja