Twitter

Chris Smalling, a także m.in. Jesse Lingard oraz Marcus Rashford dołączyli do piątkowego bojkotu mediów społecznościowych zainicjowanego przez Stowarzyszenie Profesjonalnych Piłkarzy (PFA) i wymierzonego przeciwko rasizmowi.

W ostatnich miesiącach zarówno w samej Wielkiej Brytanii, jak i w innych zakątkach świata, doszło do serii incydentów rasistowskich wymierzonych w piłkarzy. Jednym z najnowszych tego typu wybryków był ostry atak w mediach społecznościowych na Ashleya Younga po wtorkowym meczu Manchesteru United z Barceloną, który “Czerwone Diabły” przegrały 0:3 i odpadły z Ligi Mistrzów.

Pełniący w tym spotkaniu rolę kapitana klubu z Old Trafford 33-latek, został po spotkaniu obrzucony nieprzyjemnymi epitetami m.in. pod swoimi oficjalnymi profilami w mediach społecznościowych, wiele z nich było słownymi atakami na tle rasowym. Sprawa jest badana przez policję, a władze Manchesteru United zapowiedziały pełną współpracę z organami ścigania w celu dotarcia do osób, które dopuściły się tych nadużyć.

W związku z nasilającymi się podobnymi wydarzeniami PFA zainicjowała akcję o nazwie “#Enough”, która jest swego rodzaju kampanią “zachęcającą piłkarzy do wstrzymania się od używania mediów społecznościowych od godz. 10:00 czasu polskiego w dniu 19 kwietnia, do godz. 10:00 czasu polskiego dnia następnego”.

Bojkot ten ma na celu zjednoczenie piłkarzy we wspólnej sprawie i tym samym zwrócenie uwagi na potrzebę wdrożenia zdecydowanych i skutecznych reakcji na akty przemocy na tle rasowym ze strony zarządzających mediami społecznościowymi oraz władz piłkarskich.

– Podczas całej mojej kariery zdążyłem już ubrać grubą skórę przeciwko słownym nadużyciom, tłumacząc to sobie, że “to jest już część tej gry”. Nadszedł jednak czas, aby Twitter, Instagram i Facebook rozważyły ​​uregulowanie w tym zakresie swoich kanałów, biorąc odpowiedzialność za ochronę zdrowia psychicznego ich użytkowników, niezależnie od ich wieku, rasy, płci lub osiąganego dochodu – mówił Chris Smalling.

Przeczytaj także:  Solskjaer: Marcus Rashford nie zagra jeszcze przez kilka miesięcy

– Rozumiem to, że jako piłkarz znajduje się w wyjątkowo uprzywilejowanej pozycji i jestem za to wdzięczny, ale ostatecznie wszyscy jesteśmy po prostu ludźmi. Jako patron organizacji charytatywnej zajmującej się edukacją młodzieży [Football Beyond Borders – wyj. red.], moim obowiązkiem jest używanie mojej platformy jako  głosu w imieniu wszystkich, niezależnie od pochodzenia. Musimy zająć zdecydowane stanowisko przeciwko aktom wszelkiej dyskryminacji – dodał.

Smalling jest tylko jednym z piłkarzy w Anglii, który zabrał głos w tej sprawie. Obok niego znaleźli się m.in. kapitan Watfordu – Troy Deeney, kapitan Leicester City – Wes Morgan, zawodnik Wycombe – Adebayo Akinfenwa, obrońca Tottenhamu – Danny Rose oraz napastniczka Arsenalu, Danielle Carter. Swojego kolegę z klubu wspiera także m.in. Jesse Lingard i Marcus Rashford.

Dokładnie tydzień temu także Manchester United opublikował za pośrednictwem swojego oficjalnego konta na Twitterze spot z udziałem zawodników i zawodniczek klubu z Old Trafford, który nawoływał do poszanowania równości wszystkich, bez względy na płeć, wiek, pochodzenie, kolor skóry, religię. Przy okazji piątkowego bojkotu, “Czerwone Diabły” przypomniały o tej inicjatywie.

Dyskusja