Getty Images

Louis van Gaal po raz kolejny skrytykował styl gry Manchesteru United i ustawienie drużyny preferowane przez Ole Gunnara Solskjaera. Zdaniem byłego menedżera „Czerwonych Diabłów” Norweg nie różni się za bardzo od Jose Mourinho i tak jak Portugalczyk, także on często „parkuje autobus” przed rywalami, zwłaszcza tymi najmocniejszymi.

– Widzę, że Ole miał wpływ na zespół na samym początku, ponieważ wtedy Manchester United znajdowało się na 9. miejscu w tabeli i w niczym nie przypominał drużyny. Grali, jak to nazywam, antyfutbol – mówił Holender o drużynie prowadzonej wówczas przez Jose Mourinho.

– Przy czym nie uważam, aby Ole obawiał się „parkowania autobusu” i także to robi. Gra bardziej defensywnie niż wam się wydaje. Oglądam mecze drużyny, ponieważ wciąż interesuje się tym, jak gra United i Ole „parkował autobus” w meczu przeciwko Arsenalowi i Tottenhamowi w lidze, a także w spotkaniach z PSG i Barceloną w Lidze Mistrzów.

– Przeciwko wszystkich wielkim drużynom gra w takim stylu. Nacisk kładzie na pewno większy na obronę niż na atakowanie rywali i chęć zdominowania meczu. Dlatego w zasadzie nazywam  to „parkowaniem autobusu”. Ole parkuje go nie tylko przed szesnastką, ale także w strefie przed samym Davidem de Geą.

– Gdy United gra w taki sposób, to wybiera ustawienie 4-4-2 i nastawia się na kontrataki z Marcusem Rashfordem i Romelu Lukaku w ataku. Liczą na szybkość tej dwójki, ponieważ są oni szybsi od swoich rywali, gdy tylko mają wystarczająco dużo miejsca. Szybkość Rashforda jest niewiarygodna. Gdy urwie się obrońcom, nikt nie jest w stanie go dogonić.

– Jednak jeżeli Man United chce ponownie być dominującą siłą piłkarską w Europie i Anglii, to muszą przerzucić się na inny styl gry. Problemem dla zagranicznego szkoleniowca jest to, że odkrywa po pewnym czasie, że kultura gry w Anglii różni się od tej prezentowanej w Niemczech czy Hiszpanii.

– W tych krajach pracuje się nad pewnymi rzeczami na treningach. Z kolei w Anglii wszystko odbywa się poprzez rozgrywanie spotkań. Piłkarze są w lepszej kondycji fizycznej i osiągają większą wytrzymałość poprzez rozgrywanie wielu spotkań. To kultura, której nie da się łatwo zmienić. Chciałem tego dokonać, ale to okazało się bardzo trudne.

– To, co Ole zmienił, gdy przybył do drużyny, to atmosferę, jaka wokół niej wówczas panowała. Poprawił ją. Ole ożywił drużynę i na początku wygrał wiele spotkań, dzięki czemu przesunął się w pewnym momencie nawet na 3 miejsce w lidze. Teraz jednak spadli na 6. pozycję.

– Gdy spojrzę na styl gry prezentowany przez drużynę, to Ole go nie zmienił. To jednak łatwo wyjaśnić. Po prostu bronienie się jest łatwiejsze niż atakowanie rywali. Obejrzałem wiele spotkań z udziałem United w ciągu ostatniego roku. Zarówno Mourinho, jak i Solskjaer nie obawiają się grać defensywnie przez cały czas. To jednak nie służy dobrze Manchesterowi United.

– Teraz sezon wszedł w fazę, w której zdobywa się trofea, a tymczasem oni nie znajdują się nawet na pozycji, która zagwarantowałaby im udział w Lidze Mistrzów w kolejnej kampanii – dodał w rozmowie dla holenderskiego kanału sportowego Ziggo.

Dyskusja