Getty Images

Hiszpański pomocnik wrócił do składu “Czerwonych Diabłów” podczas niedzielnego spotkania z Chelsea i pokazał czego brakowało drużynie w trakcie jego absencji.

Ander Herrera opadł na kolana tuż przed polem karnym Manchesteru United i złapał się za głowę. Argumentował się z sędzią Martinem Atkinsonem, by nie został ukarany po faulu na Mateo Kovacicu. Takie zachowanie z pewnością nie miałoby wpływu na decyzję arbitra, jednak pokazało to, czego w ostatnim czasie brakowało w drużynie z Manchesteru. Takiego charakteru może brakować w przyszłym sezonie, jeśli Hiszpan opuści klub z Old Trafford.

Herrera coraz częściej uważany jest za serce obecnej drużyny Manchesteru United. Takie stwierdzenie może być nie w porządku wobec innych zawodników “Czerwonych Diabłów”, jednak Herrera najbardziej rozumie ManUtd i mówiąc kolokwialnie czuje ducha klubu. Jego zaangażowanie, chęć wygranej jest doceniana przez najzagorzalszych kibiców ze Stretford End, którzy doceniają starania Hiszpana. Jednak coraz więcej wskazuje na to, że Hiszpan związany będzie z klubem jeszcze tylko przez najbliższe tygodnie.

Agresywność i zadziorność to cechy Andera Herrery, których będzie brakować w drużynie, gdzie ewidentnie brakuje takich cech. Hiszpan z pewnością przeżywał ostatnią upokarzającą porażkę z Evertonem na Goodison Park, jednak nie mógł pomóc swojej drużynie ze względu na kontuzję. Przegrywając różnicą czterech bramek zawodnicy Manchesteru stali jak wryci, bez jakiejkolwiek reakcji czy też motywacji ze strony kolegów. Herrera może nie zmieniłby wyniku spotkania ale z pewnością domagałby się więcej zaangażowania i zachowania twarzy od innych zawodników z drużyny.

To, że Manchester United straci hiszpańskiego pomocnika za darmo z końcem sezonu, jest kolejną plamą na sportowym aspekcie sytuacji na Old Trafford. Podczas, gdy inni mniej zasługujący na przedłużenie umowy piłkarze otrzymywali nowe kontrakty, Herrera musiał poczekać, by ostatecznie skończyć w sidłach Paris Saint Germain. Jedną z przyczyn takiego obrotu wydarzeń można uznać zakontraktowanie Alexisa Sancheza wraz z ogromnymi tygodniowymi zarobkami, które zburzyły hierarchię płac w klubie.

Przeczytaj także:  "MEN": MU próbował pozyskać Sancho, jeszcze gdy ten grał w Man City

Klub płaci obecnie za tego typu błędy popełnione przez włodarzy. Podczas piątkowej konferencji prasowej Ole Gunnar Solskjaer podkreślił, że chce kupować piłkarzy z odpowiednią mentalnością i charakterem, którzy nie grają dla samych pieniędzy. Herrera jest doskonałym przykładem takiego zawodnika, który odejdzie z klubu za darmo przez jego niekompetencje związane z zarządzaniem finansami.

Solskjaer kwestionował nastawienie swoich zawodników i twierdził, że niektórzy z nich potrzebują sprowadzenia na ziemie, jednak teraz straci jedynego piłkarza, który prezentuje postawę lidera i jest uosobieniem fanów na boisku. Nie jest to najlepsze rozpoczęcie nadchodzącej przebudowy składu.

Skupienie się na charakterze i oddaniu Herrery jest nie przypadkowe, ponieważ właśnie takich cech brakuje innym obecnym zawodnikom Manchesteru United. Mimo tych dwóch wartości Herrera oferuje również inne. W spotkaniu z Chelsea Hiszpan wykonał osiem ataków na piłkę i tylko Nemanja Matić miał na swoim koncie więcej kontaktów z piłką i podań.

Nie było przypadkiem to, że powrót Herrery spowodował jedne z najlepiej rozegranych czterdziestu pięciu minut od czasu jego nieobecności w składzie. Hiszpan dyktował tempo gry, namawiał kolegów do pressingu i szybkiego przejścia od obrony do ataku. Herrera ciągle naciskał na przeciwnika, nawet gdy został opuszczony w tym aspekcie gry przez innych zmęczonych piłkarzy Manchesteru United.

Ironią było to, że pierwsza połowa rozegrana w niedziele na Old Trafford, była najlepszą od dawna w wykonaniu “Czerwonych Diabłów”, a była to zasługa zawodników, którzy najprawdopodobniej opuszczą klub wraz z końcem sezonu. Oprócz Herrery, drugim zawodnikiem, który wyróżniał się w spotkaniu był Juan Mata, który kreował sytuacje pod polem karnym rywala.  Były zawodnik Chelsea nie znajduje się jednak w planach Solskjaera i stylu gry jaki Norweg chce zaprezentować na Old Trafford . Odejście Maty nie byłoby jednak tak odczuwalne jak Andera Herrery.

Przeczytaj także:  Premier League wprowadzi swoją "Galerię Sław"

Zawodnikiem, którego można uznać za podobnego w wielu aspektach gry do Herrery, jest Scott McTominay. Szkot charakteryzuje się taką samą wolą walki, determinacją i zaciętością jak Hiszpan. Mimo to Manchester United potrzebuje doświadczonego pomocnika, który będzie potrafił dostosować się swoim poziomem do innych zawodników pierwszej jedenastki. Potrzebują kogoś kto tak jak Herrera będzie nękał rywala swoim zachowaniem, naprzykrzał się sędziemu i wchodził w ostre dyskusje z przeciwnikiem. W ostatnim czasie “Czerwone Diabły” stały się zbyt miłą drużyną dla swoich rywali ale Herrera dawał jakąś równowagę w tym aspekcie.

Następne dwa spotkania najprawdopodobniej będą ostatnimi, gdzie zobaczymy Andera Herrerę w barwach Manchesteru United. Pasja, oddanie, determinacja i mocny charakter to cechy jakimi musi wyznaczać się każdy piłkarz drużyny z Old Trafford. Po odejściu Hiszpana, te standardy spadną jeszcze niżej niż ma to obecnie miejsce w składzie “Czerwonych Diabłów”.

Dyskusja