Getty Images

Tahith Chong, James Garner i Mason Greenwood. Co łączy tych trzech zawodników? Wszyscy są wychowankami Manchesteru United i mieli szansę na debiut w koszulce “Czerwonych Diabłów” pod wodzą Ole Gunnara Solskjaera. Do tego tercetu warto także dołożyć Angela Gomesa, który również dostawał szansy od Norwega.

Hiszpański pomocnik wierzy, że zawodnicy z akademii będą coraz częściej dostawać szanse w seniorskiej piłce, jeśli będą rozwijać się tak jak dotychczas.

– Oczywiście o tym kto będzie grał decyduje trener, jednak mogę Wam powiedzieć, że mamy tutaj kilku naprawdę dobrych zawodników. Bardzo ich lubię. Podoba mi się ich etos pracy, ich nastawienie. Są pokorni i chcą cały czas czerpać wiedzę od starszych kolegów – to bardzo ważne w ich wieku.

– Mają jakość, żeby w przyszłości stanowić o sile zespołu. Kiedy znajdziesz się już w tym zespole, musisz robić wszystko, aby utrzymać cały czas wysoką formę, co niezbędne jest w takim klubie jak Manchester United. Życzę im wszystkiego co najlepsze. To dobre dzieciaki, dużo i ciężko trenują, więc zasługują na najlepsze.

Juan przybył do czerwonej części Manchesteru w styczniu 2014 roku. Od tego momentu zagrał w 217 spotkaniach. 31- latek cieszy się, że może wspomóc radą następną generację piłkarzy.

– Zawsze im mówię żeby wierzyli w siebie. Pewność siebie i pokora powinny być wystarczające, aby cały czas stawać się lepszym. Dobre ambicje, własny rozwój i przede wszystkim radość z gry, to są moje przewodnie myśli, kiedy rozmawiam z młodszymi kolegami. Czasami jest ciężej, zwłaszcza kiedy grasz w bardzo ważnych meczach. Wtedy ciąży na tobie większa odpowiedzialność, ale każdy piłkarz powinien w takich momentach przypomnieć sobie czasy kiedy byliśmy dziećmi i graliśmy przede wszystkim dla zabawy.

Mata swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiał w słynnej szkółce Realu Madryt, La Fabrica. Kolejnym przystankiem w karierze Hiszpana okazała się Valencia, skąd trafił później trafił do londyńskiej Chelsea. Zdaniem rozgrywającego Manchesteru United pokora i szacunek są najważniejszymi cechami młodego adepta futbolu.

– Te cechy nie są ważne tylko dla piłkarza wchodzącego do pierwszej drużyny, ale oczywiście w wieku 18 lub 19 lat to bardzo ważne, aby zachować chłodną głowę i mocno stąpać po ziemi. Warto też mieć z tyłu głowy fakt, że jeśli trenujesz z pierwszym zespołem to dlatego, że pewne rzeczy robisz dobrze. Nie powinieneś się zmieniać. Rób dalej te rzeczy, który doprowadziły cię do tego miejsca, w którym jesteś.

– Młodzi muszą pozostać pokorni, ambitni i pełni szacunku dla partnerów z drużyny. Muszą także czerpać korzyści z nadarzających się szans, ponieważ w ich wieku niezwykle istotną kwestią jest wiara w siebie oraz brak paniki czy nerwowej gry. Musisz robić to samo, co robiłeś w młodzikach.

Dyskusja