zimbio.com

Legenda Bayernu Monachium i reprezentacji Niemiec, Lothar Matthaus, oskarżył Manchester United o zatrudnianie zbyt wielu najemników nie dbających o klub, w którym grają. Twierdzi on, że wysokość ich tygodniówek nie idzie w parze z tym, co pokazują na boisku.

Matthaus wystąpi na Old Trafford w meczu upamiętniającym 20-lecie niesamowitego finału Ligi Mistrzów w 1999 roku. 58-latek był częścią zespołu, którego dosłownie minuty dzieliła od wielkiego triumfu. Wtedy jednak gole strzelone przez Teddy’ego Sheringhama i Ole Gunnara Solskjeara strzaskały ich marzenia.

Pomimo wielkiego bólu, z jakim wiązała się taka porażka, Matthaus docenia wielką motywację do kreowania historii, którą dostrzegł w tamtym składzie Manchesteru United. Dodaje jednak, że obecnie tego brakuje.

– Ta drużyna nie jest taka, jak poprzednie drużyny United. Brakuje mi tutaj ducha zespołu, który zawsze był tak ważną częścią tego klubu – mówi mistrz świata z 1990 r. – Mają bardzo dobrych zawodników, ale nie mają zespołu. Piłkarze nie pracują dla klubu. To wielkie nazwiska, wielkie tygodników, mówią, że wszystko jest w porządku, ale nie widać tego na boisku.

– Kiedy kupujesz zawodnika, wszyscy wiedzą, jaką ma jakość. Musisz jednak znać jego charakter, zrozumieć mentalność. Widzimy zawodników United, którzy zarabiają bardzo duże pieniądze, a to co pokazują w zamian jest niewystarczające.

Manchester United zakończył ostatni sezon na szóstym miejscu, ze stratą 32 punktów do liderującego Manchesteru City. W przyszłym sezonie nie zobaczymy “Czerwonych Diabłów” w Lidze Mistrzów. Krytyka spadała głównie na takich zawodników jak Paul Pogba czy Alexis Sanchez, jednak Lothar Matthaus nie wskazywał konkretnych zawodników.

– Nie chcę wymieniać nikogo z nazwiska, ponieważ szanuję wszystkich piłkarzy. Wiecie jednak, o kogo chodzi. United ma wielu dobrych graczy i płaci za nich wielkie pieniądze, ale ci piłkarze muszą szanować swój klub oraz kolegów z boiska. Widzę tutaj wielkie nazwiska, ale nie widzę słynnego charakteru Manchesteru United.

– Jestem pewien, że ludzie w United są wystarczająco mądrzy, aby wiedzieć co trzeba zrobić. Muszą zbudować drużynę, która będzie konkurować z Manchesterem City, Liverpoolem i Tottenhamem. Są jednak daleko za tą trójką i minie trochę czasu, zanim ich dogonią.

– Muszą zainwestować pieniądze nie tylko w wysoką jakość piłkarzy, ale również odpowiednią mentalność. Zawodnik musi oddać swoje serce Manchesterowi United, koszulce, klubowi i wspaniałym fanom.

Powracając wspomnieniami do ciężkiej nocy w Barcelonie, Matthaus twierdzi, że Bayern powinien zapewnić sobie wyższe prowadzenie, zanim doszło do niesamowitego finiszu Manchesteru United. Dodał, że zapłacili wysoką cenę za utratę koncentracji w najważniejszym momencie.

– Dominowaliśmy i myślę, że wszyscy by się ze mną zgodzili, gdybym powiedział, że powinniśmy prowadzić trzema albo czterema bramkami. Kontrolowaliśmy to spotkanie. United nawet nie zbliżali się do naszego pola karnego, a jednak mimo to, przegraliśmy.

– To było straszne dla Bayernu, ale nie skoncentrowaliśmy się w końcówce, tak jak przez większą część spotkania. Byliśmy zbyt wolni i zbyt łatwo się poddawaliśmy. Brakowało skupienia i organizacji. To był szok i wielki ból dla nas oraz naszych fanów. Po jakimś czasie jednak się o tym zapomina.

Dyskusja