PA Photos

Na świecie istnieje wiele przykładów, kiedy rzeźba, która powinna kogoś przedstawiać, nie przypomina ani trochę tej osoby. Nie inaczej jest też z piłkarzami. 22 maja George Best świętowałby swoje 73 urodziny. Tego samego dnia w Belfaście został odsłonięty jego pomnik. Fani w mediach społecznościowych nie szczędzili przykrych słów, pisząc, że jest on okropny.

Odsłonięcie posągu legendy Manchesteru United miało miejsce 22 maja przed parkiem Winsdorów w Belfaście. Urodzony w stolicy Irlandii Północnej, George Best tego dnia świętowałby swoje 73. urodziny. W uroczystości wzięli udział byli koledzy z reprezentacji Pat Jennings i Gerry Armstrong oraz siostra Besta – Barbara McNarry.

Irlandczyk zagrał w koszulce “Czerwonych Diabłów” w ponad 350 meczach, strzelając ponad 100 goli. Zmarł w 2005 roku mając 59 lat. Rzeźba miała być złożeniem hołdu piłkarzowi przez mieszkańców. Spotkała się jednak ona z niezadowoleniem niektórych kibiców. Fani, w komentarzach dostępnych w mediach społecznościowych, pisali, że ani trochę nie przypomina ona Besta.

@Mooreso1981 napisał: “Powinni postarać się, żeby to wyglądało jak on. Tak byłoby najlepiej.”

@silvergellar porównał posąg do amerykańskiego aktora: “Wydaje mi się, że stworzyliście Kevina Bacona, a nie George’a Besta!”

Niektórzy poszli nawet dalej porównując ją do owianej złą sławą rzeźby Cristiano Ronaldo na Maderze. @ARathcoole umieścił na Twitterze wpis: “Czy jest za to odpowiedzialny ten sam facet, który stworzył posąg Ronaldo?”

Pat Jennings (left) and Barbara McNarry, George Best's sister, unveiled a statue of the legend  in Belfast on Wednesday morning

The statue attracted poor reviews on social media with some fans taking aim at the sculptor

Rzeźba Ronaldo, która jest umieszczona na lotnisku nazwanym imieniem piłkarza, także została skrytykowana. Popiersie wykonane przez Emanuela Santosa wywołało ogromne poruszenie. Ludzie krytykowali dzieło sztuki, które ich zdaniem przypominało bardziej Nialla Quinna, niż wielkiego sportowca.

Podobne sytuacje przydarzyły się z rzeźbami Diego Maradony, Teda Batesa czy Michaela Jacksona, który doczekał się posągu przed Craven Cottage, stadionem Fulham.

Dyskusja