Jose Mourinho: Joao Felix ma szansę stać się wspaniałym piłkarzem

goal.com sebekseba Sebastian Słabosz
Zmień rozmiar tekstu:

Jose Mourinho w niedawnym wywiadzie dla stacji Eleven Sports został zapytany m.in. o swoją opinię na temat młodego atakującego Benfiki Lizbona, Joao Felixa, któremu bacznie przyglądać ma się Manchester United. Portugalczyk nie ukrywał, że uważa 19-latka za wielki talent, z predyspozycjami do zostania wspaniałym zawodnikiem w niedalekiej przyszłości.

– Na początek myślę, że ważniejsze jest, aby chociaż powierzchownie opisać zespół Benfiki, czyli środowiska, w który Joao Felix się rozwinął i które stworzyło mu odpowiednie warunki do tego rozwoju – mówił Mourinho.

– Myślę, że to tam się wszystko niejako zaczyna. Liga portugalska to rozgrywki, które dzieli wielki dystans od topowych drużyn, a także innych zespołów, które nastawiają się na dominację w swoich meczach. Tymczasem Benfica obecnie rozwija u siebie ten model.

– To drużyna, która dominuje nad przeciwnikami. Wychodzi na boisko i chce wygrywać. To drużyna, która chce strzelać bramki i która nie okazuje strachu. Wygrywa 1:0 lub 2:0, a i tak chce wygrać trzema czy czterema bramkami. Nie czuje też strachu przed siłą swoich przeciwników. Joao Felix rozwija się w środowisku stworzonym przez Bruno Lage’a [menedżer Benfiki – wyj. red.]. To on rozwija jego umiejętności.

– Zawodnik ten powiedział któregoś dnia, że na boisku gra jako “wolny strzelec”. Tymczasem na najwyższym poziomie piłki nożnej taka pozycja może nie istnieć. Istnieje taka “wolna rola” na boisku, która jednak podlega pewnym zasadom gry. Myślę, że zawodnik musi o tym wiedzieć i on to wie.

– Uważam, że Joao Felix to zawodnik z fantastycznymi umiejętnościami. Z punktu widzenia organizacji gry w defensywie jest lepszy niż może się wydawać. Zazwyczaj, gdy mówi się o “wolnej roli” na boisku, to automatycznie myśli się, że do zadań takiego zawodnika nie należy obrona. Tymczasem on gra także w defensywie i robi to dobrze.

– Myślę, że Bruno Lage mecz po meczu określa momenty, w których należy nakładać pressing na rywali, a także wskazuje pozycje na boisku, które powinny za ten pressing odpowiadać. Joao Felix stosuje pressing, odzyskuje piłkę, zamyka wolne przestrzenie, ogólnie bardzo dobrze czyta grę.

– Uważam, że znajduje się na właściwej drodze do tego, aby stać się wspaniałym piłkarzem. Teraz wszystko opiera się na tym czy zostanie sprzedany czy też nie, czy w ogóle klub powinien go sprzedawać czy też nie, czy on sam powinien odchodzić czy też nie. Benfica zna odpowiedzi na te pytania. Joao Felix i jego rodzina również. Bardzo trudno jest określić, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla każdej ze stron – dodał.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze