manutd.com

Szatnia “Czerwonych Diabłów” to miejsce spotkania 13 narodowości. Diogo Dalot w wywiadzie dla klubowych mediów opowiedział o dorastaniu w Portugalii, dlaczego jest dumny z bycia Portugalczykiem oraz polecił, jakie miejsca w jego kraju warto zwiedzić.

Jaka jest najlepsza rzecz w Portugalii?

– Jedzenie! Nasze jedzenie jest genialne. Mógłbym wymienić kilka rzeczy, ale wybieram jedzenie.

Co masz na myśli, mówiąc “jedzenie”?

– Mamy kilka dań narodowych w Portugalii. Przeważnie są to dania z dorsza. Powinniście tego spróbować.

Co byś ugotował dla kogoś niezaznajomionego z kuchnią portugalską?

– To zależy, co lubisz najbardziej. Nie wiem. Jeśli masz mięso, mogę zrobić wszystko. Mógłbym podawać nazwy dań, ale i tak nie zrozumiesz.

Wymień – chcemy je poznać…

– Nazwy… Dorsz nazywa się “bacalhau”. Powinieneś tego spróbować. Z “bacalhau” możemy przygotować kilka dań np. połączyć go z ziemniakami. Smakuje bardzo dobrze.

Co sprawia, że jesteś dumny z bycia Portugalczykiem?

– Powiedziałbym, że niektórzy nie znają Portugalii. Sądzą, że to mała prowincja Hiszpanii i leży obok tego kraju. Jesteśmy małym krajem, ale mamy wiele rzeczy, którymi możemy się pochwalić przed światem np. nasza historia. Polecam każdemu zapoznać się z naszą historią, ponieważ jest bardzo ciekawa. Jesteśmy mali, ale kiedyś tak nie było.

Jak wspominasz dorastanie w Portugalii?

– To było dla mnie wszystko. Uważam, że kiedy jesteś portugalskim dzieckiem i wyjedziesz do innego kraju w wieku 20 lat, musisz pamiętać, czego nauczyłeś się w Portugalii o swoich rodakach. Myślę, że udaje mi się to. Tak jak mówiłem. To wielka szansa być tutaj, z ludźmi innych narodowości. Wspólna wymiana doświadczeń, nauka jedna kultura od drugiej to najlepsza rzecz , jaka się może przytrafić.

Jak bycie Portugalczykiem ukształtowało Twój charakter?

– Kiedy jest jakaś praca do wykonania, Portugalczycy nie ograniczają się tylko do jednego sposobu jej wykonania. Przykładowo, kiedy masz wytyczoną ścieżkę, by osiągnąć jakiś cel w życiu, Portugalczycy znajdą kilka innych dróg do tego samego. Czasem jest dobrze, a czasem źle, jednak zawsze znajdziesz rozwiązanie. Dla mnie to jest znak rozpoznawczy Portugalczyków.

Jakie miejsca w Portugalii trzeba koniecznie odwiedzić?

– Wielu Anglików wyjeżdża na południe, do Algarve, z powodu słońca i dobrej pogody. Polecam to miejsce, ponieważ jest tam wiele plaż. Również poza wakacjami w Portugalii jest co robić. Północ naszego kraju jest równie piękna – Porto, Braga, Guimaraes. Ponadto wyspy. Wielu ludzi zapomina, że Portugalia posiada kilka wysp. Uwielbiamy je, ponieważ jest tam, jak w raju.

Gdzie Ty wyjeżdżałeś na wakacje?

– Kiedy byłem dzieckiem, uwielbiałem jeździć na południe. Mieszkaliśmy na północy, więc chciałem zobaczyć coś innego. Jednak, jako Portugalczyk znasz swój kraj bardzo dobrze, więc chcesz wyjechać gdzieś za granicę: do Hiszpanii, do Włoch. Chcesz zwiedzić całą Europę. Jednak większość wyjeżdżała na południe z powodu pięknej pogody, plaż, słońca. Woda Oceanu Atlantyckiego była trochę zimna, ale wystarczyło 5 minut i przyzwyczaiłeś się do niej.

Nie mogła być zimniejsza od angielskich wód…

– Nie, nie. Na pewno nie!

Kto jest najlepszym sportowcem w Portugalii?

– Jest tylko jeden człowiek, który zasłużył na ten tytuł. Dla mnie Cristiano Ronaldo jest najlepszym piłkarzem i sportowcem w Portugalii. Mieliśmy wielu świetnych graczy – Eusebio, Luis Figo – oni tworzyli historię, jednak uważam, że najwięcej jakości ma Cristiano. Jest najlepszy.cri

Dyskusja