Getty Images

Legenda Manchesteru United i obecny selekcjoner reprezentacji Walii, Ryan Giggs, przyznał że nowy nabytek “Czerwonych Diabłów”, Daniel James, jest prawdopodobnie najszybszym piłkarzem, jakiego widział w akcji podczas swojej dotychczasowej kariery.

Przy czym były walijski skrzydłowy chwalił swojego młodszego rodaka nie tylko za szybkość, ale także za inne atrybuty, które wykazuje w grze.

– Przede wszystkim jego największym atutem jest szybkość. Prawdopodobnie przez całą swoją karierę nie widziałem nikogo tak szybkiego jak on. To naprawdę wielki wyczyn, ponieważ grałem z i przeciwko wielu szybkim zawodnikom – mówił Giggs.

– Ponadto może grać na wielu pozycjach. Tak naprawdę może występować na każdej pozycji z ustawieniem z trójką w ofensywie. W tym roku grał też trochę jako wysunięty napastnik w Swansea City, co wcześniej mu się nie zdarzało, a mimo to sprawiał wrażenie, jakby rola ta była dla niego czymś komfortowym.

– Jest koszmarem dla obrońców rywali. Z uwagi na to, że nie jest zbyt wysoki, trudno jest włożyć gdzieś ramię w pojedynku z nim. Ponadto jest obunożny, potrafi strzelać gole, jak również kreować sytuacje bramkowe swoim kolegom.

– To chłopak, który ma także naprawdę dobry temperament. Przechodził już przez trudne momenty w swojej karierze, kiedy był wypożyczony do Shrewsbury Town i to nie za bardzo wypaliło. Wrócił do drużyny, spisywał się naprawdę dobrze w barwach Swansea City i później, co zostało już dobrze udokumentowane, na początku roku jego transfer do Leeds United załamał się w ostatniej chwili.

– Pomimo to, w dalszej fazie sezonu był już naprawdę na fali. To tylko pokazuje siłę jego charakteru, ponieważ wiem jak bliski był tamtego transferu. Nie pozwolił na to, aby do do niego przylgnęło. Zamiast tego skoncentrował się i nie dał się wytrącić z równowagi.

– Później spisał się dobrze grając dla mnie w Walii przeciwko Słowacji, kiedy to strzelił zwycięską bramkę. Ogólnie przez resztę sezonu stawał się coraz lepszym piłkarzem. Przy tym wciąż jest młody, wciąż uczy się tej gry, ale szybko wszystko łapie i jestem pewny, że będzie koszmarem dla obrońców rywali, gdy będzie grał na tak wielkim stadionie jak Old Trafford – dodał.

James to nie jedyny młody piłkarz w reprezentacji Walii, który ma za sobą bardzo dobry sezon. W kadrze byłego zawodnika “Czerwonych Diabłów” znajduje się także m.in. David Brooks z Bournemouth czy Harry Wilson z Liverpoolu, który świetnie spisywał się na wypożyczeniu w Derby County w minionych rozgrywkach. Giggs przyznaje, że liczy na zbudowanie walijskiej drużyny w oparciu o połączenie młodości z doświadczeniem.

– Mam w składzie zarówno doświadczonych zawodników, jak i tych młodych, którzy dopiero się wybijają. Daniel jest jednym z nich. Chcę po prostu, aby była u mnie konkurencja w składzie. Wiele osób powtarza, że powinno się mieć w drużynie dwóch piłkarzy na każdą pozycję. Jestem bliski tego w Walii – kontynuował Giggs.

– W szczególności jeżeli chodzi o formację ofensywną czy też skrzydła, to mam duże pole manewru. Nawet Daniel może mieć trudności z dostaniem się do pierwszej jedenastki. To tylko pokazuje, jaką jakość posiadam w składzie swojej drużyny. Mam szczęście pod tym względem, że mam do dyspozycji wielu młodych piłkarzy – dodał.

Dyskusja