Getty Images

Matt Judge to główny negocjator klubu oraz zaufana, prawa ręka Eda Woodwarda. Kim jest, czym się zajmuje i jak się stało, że sprawuje pieczę nad wszystkimi kontraktami i transferami?

ARTYKUŁ – “DAILY MAIL” – CHRIS WHEELER – TREŚĆ ORYGINALNA

Podczas gdy proces poszukiwania dyrektora sportowego w Manchestrze trwa nadal, na Old Trafford wszystko funkcjonuje po staremu.

Cele transferowe zostały zidentyfikowane, negocjacje zainicjowane, oferty złożone, ponieważ tego lata, United rozpoczęli poważną przebudowę.

Człowiekiem, który stoi na czele tego projektu jest oczywiście Ed Woodward, wiceprzewodniczący klubu, który dzień w dzień wykonuje ważne telefonu od czasu, gdy w 2013 roku, wraz z sir Aleksem Fergusonem, klub opuścił David Gill.

Na przestrzeni sześciu lat Ed Woodward stał się bardzo prestiżową postacią, co jest zrozumiałe w przypadku nadzorowania wielu podpisów na wielką skalę, w jednym z największych klubów piłkarskich na świecie.

Z drugiej strony, niewiele wiadomo o prawej ręce, która doradza Woodwardowi w umowach i jest odpowiedzialna za negocjacje większości z nich, od 2016 roku.

Wpisując do przeglądarki hasło “Matt Judge” wyskoczy ci tylko jedno – niepotwierdzone – zdjęcie wysokiego, łysiejącego mężczyzny idącego za Woodwardem w klubowym garniturze i krawacie. LinkedIn nie pokazuje żadnego obrazka.

Jego bio brzmi tak: “Zarządzanie strukturą kapitału i zadłużenia Manchesteru United – trzy oferty kapitałowe, w tym IPO, o łącznej wartości ponad 450 milionów dolarów; trzy refinansowania długu (1 miliard dolarów) – prywatna emisja długu, pożyczka terminowa i RCF. Również negocjacje z zawodnikami (transfery i kontrakty)”.

To ostatnie zdanie sprawia, że Judge jest obecnie kluczową postacią w United. Facet ze stopniem magistra uzyskanym na Uniwersytecie w Bristolu – gdzie studiował również Woodward – 13 lat doświadczenia w inwestycjach bankowych, jego kwalifikacje do bycia szefem rozwoju korporacji mówią same za siebie.

Nie jest to jednak tytuł, który kojarzy się z kołowaniem i rozdawaniem, atrybutami, które powinny cechować dyrektora sportowego. To czyni Matta Judge’a tak intrygującym charakterem.

Dołączył do United w 2012 roku, ale Woodward zaufał mu dopiero w 2016 roku, gdy powierzył mu pieczę nad transferami i kontraktami. Tego lata na Old Trafford powrócił Paul Pogba za rekordową wówczas sumę 89 milionów funtów.

Tego lata Pogba może oczywiście skończyć za drzwiami po tym, jak ujawnił swoje pragnienie znalezienia nowego wyzwania – prawdopodobnie w Realu Madryt.

Sprowadzono także Romelu Lukaku za 75 milionów funtów oraz Alexisa Sancheza, który stał się najlepiej opłacanym zawodnikiem w historii Premier League z tygodniówką w wysokości 500 tysięcy funtów.

Zanim United zidentyfikują swoje cele, Woodward oraz Judge przewodniczą piramidzie, która nadzoruje globalną sieć 52 skautów, których informacje przekazywane są do szefa skautów, Marcela Bouta oraz Micka Courta. Przewodniczą tak samo zespołowi kierowanemu przez Ole Gunnara Solskjaera.

Chociaż opis jego pracy jest rozbudowany, to Matt Judge jest de facto głównym negocjatorem United. Tego lata będzie koordynował transfery, tak jak w przypadku Daniela Jamesa, który przyszedł ze Swansea.

To właśnie Judge zaskoczył obóz, składając zaskakująco niską ofertę kupna, ostatecznie podpisując umowę wartą 15 milionów funtów.

Jest on kluczową postacią w staraniach o podpis Aarona Wan-Bissaki z Crystal Palace, w których pierwsza oferta w wysokości 40 milionów funtów została odrzucona. Tak samo jest w przypadku Harry’ego Maguire’a z Leicester City. Jeśli agenci dzwonią do United, polecając swojego piłkarza, zapytanie przekierowywane jest właśnie do Judge’a.

Odnowy kontraktów również leżą w jego kwestiach. Od wielomilionowych warunków oferowanych Davidowi de Gei do wychowanków, którzy stoją przed podpisaniem pierwszego kontraktu zawodowego.

Kiedy Mike Phelan został zaproszony do rozmowy na temat pełnoetatowej pracy jako numer dwa po Ole Gunnarze Solskjaerze, po swoim powrocie do klubu, w charakterze pomocnika, w grudniu, spotkania odbyły się z Judge’m w Carrington – chociaż, podobnie jak Woodward, Judge większość czasu spędza w głównej siedzibie klubu w Mayfair.

Phelanowi zaproponowano także rolę dyrektora sportowego, ale odrzucił ją, by móc pozostać przy ławce rezerwowych.

Do innych kandydatów należą Rio Ferdinand oraz Darren Fletcher. Zwrócono się do nich, lecz wydaje się mało prawdopodobne, aby tego lata odbyło się z nimi jakieś spotkanie. Nawet jeśli istnieje taka szansa, nie dojdzie tak szybko do dramatycznych zmian.

Woodward i Judge będą kontynuowali swoją współpracę w tandemie. Jeden jako figurant Manchesteru United, drugi jako kluczowy człowiek rzucający się w oczy swoim nisko scharakteryzowanym profilem.

Dyskusja