Getty Images

Ratcliffe jest najbogatszym Brytyjczykiem i fanem Manchesteru United z dzieciństwa.

Majątek Jima Ratcliffa wynosi 21 miliardów funtów, co plasuje go na pierwszym miejscu najbogatszych Brytyjczyków. Przedsiębiorca podobno zapytał o przejęcie klubu z Old Trafford, ale został zniechęcony ceną wywoławczą.

Inżynier chemiczny, obecnie mieszka w Monako i jest prezesem londyńskiej firmy chemicznej Ineos. Według mediów zwrócił się do Glazerów i wyraził zainteresowanie kupnem klubu, ale nie dostrzegł sensu w transakcji oferowanej przez amerykańską rodzinę, która obecnie jest odpowiedzialna za Old Trafford.

Jim, który jest posiadaczem karnetu na sezon Chelsea Londyn, mimo że dorastał jako fan Czerwonych Diabłów, kupił klub FC Lausanne-Sport ze Szwajcarii w Listopadzie 2017 roku. Inwestor jest głównie zainteresowany rynkiem piłkarskim.

Glazerowie kupili Manchester United za 790 milinów funtów w 2005 roku, ale nie są oni zbytnio popularni wśród zwolenników klubu. Niedawno kibice rozpoczęli nowy ruch #GlazersOut w mediach społecznościowych. Zakładali zielono-złote szaliki, które reprezentowały kolory Newton Heath. Są niezadowoleni z tego, że obecni właściciele obarczają klub długiem, a niedawne słabe wyniki na boisku zwiększają problemy finansowe. Kibice znienawidzili rodzinę Glazerów za działania z ostatnich lat i stracili nadzieję na poprawę sytuacji.

Wartość Manchesteru United znacznie wzrosłą od czasu zakupu Glazerów, a ostatnio zainteresowany kupnem był saudyjski książę Mohammad bin Salman, oferował 3,8 miliarda funtów, ale transakcja nie doszła do skutku. Saudyjska rodzina królewska jest uważana za wartą 850 miliardów funtów, więc może powrócić z ulepszoną ofertą.

Jeśli podopieczni Ole Gunnara Solskjaera nie zapewnią sobie miejsca w Lidze Mistrzów w kolejnym sezonie, wartość klubu może nie być tak wysoka, jak by sobie tego życzyli właściciele. Wtedy może się okazać, że zdecydują się na sprzedaż.

Dyskusja